Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Изображение

Краси одобряваш ли...... изпълнявам само техническата част!?



Линкове.....
от А до Я за любимите домати!
На приказка за доматите-2016 г.
Да поприказваме за доматите - 2017
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Лампи
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Разпознаване на болести и вредители
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Краставици
Чушки и домати и други зарзавати
Последно промяна от peterstamov на Яну 8, '18, 09:50, променено общо 1 път.
May the Force be with You!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

За да не седи празна няколко цитата......
Мнениеот Миша »
Доматите се садят по един корен,, като повечето едри розови може да се отглеждат двустъблено, останалите с по-обилна листна маса-едностъблено, става въпрос за високите домати, детерминантните едроплодни се разсаждат по 1 корен на кв.м., консервните- вече зависи от сорта, през 60-80 см 80 до 1 м разстояние , при полудетерминантните на конструкция разстоянието може да се намали, обикновено те не се разрастват толкова на ширина и се формират едностъблено или двустъблено
от Миша »

Дон Домат написа:

MotacillaAlba написа:
Бононията засаждам в градината във временен поликарбонатен тунел с размери 70х70х150.
В него престоява от 5-10 април до около 10 май. Има капак, който се затваря при студено време и се отваря при топло.


Благодаря ти за бързия отговор. :tzvetentze:
Добре си го измислила.Надявах се да кажеш, че става в оранжерията.Може да пробвам, пък каквото стане.
При мен пак станаха много сортове домати, пък оранжерията малка. :ufff:



При оранжериите целта е да се използва максимално пространството, избират се сортове с къси междувъзлия, при които листата могат да се прочистват, за да се проветрява, нискостъблените сортове обикновено са с много маса ниско долу, т.е. няма проветряване, а пространството над тях остава неоползотворено , не че няма да станат, но не си заслужава
от MotacillaAlba » 05 Яну 2018, 12:53
За ранни домати тази година ще сея около 10 януари. Лабрадорът ще е около половината на ранния разсад с цел домати през юни. Също така по няколко корена от:
- Оаксаканско бижу - то успя миналата година да узрее на 1 юли, сято на 6 февруари - сега ще проверя дали може да дръпне още малко напред,
- Бонония - две поредни години зрее на 9 юли, при сеене около 5-6 февруари - ще опитам също малко да ускоря,
- Розов блян, любимият сорт, впечатли ме тази година с това, че късните му домати узряха много добре в откъснато състояние - здрави и вкусни, ще го тествам в ранни условия,
- Ръгби - експериментално.
Миналата година Момината сълза от серята 5-6 февруари узря на терасата на 15 юли, но имаше вътре дървена част, за разлика от летните й плодове, и затова се отказах да я слагам в ранната серия.
Нататък с всички сортове, с които експериментирам през годината, ще видя от тези, които завръзват по-рано, как са в късната есен, т.е. в по-студено време, и по това ще избирам с кои да експериментирам за ранно сеене.
Разбира се зная, че в различните години е различно, в зависимост дали е по-топла или по-студена пролетта, но това вече не зависи от нас.
от Краси Лазаров » 04 Яну 2018, 09:09
За по-ранното узряване от най-голямо значение е времето през пролетта. Аз си водя подробни дневници всяка година и сравнявам датите. При засяване на една и съща дата на един и същи сорт,при еднакво отглеждане в две различни години се получи разлика в узряването от 14 дни. При сравнение на домати засяти на 7 януари и на 1 февруари разликата в узряването е 7 дни. Винаги в първите китки има доматчета,които са брак,защото остават малки и не порастват,заради студеното време през април в оранжерията. Това не се получава при по-късно засадените домати през май.Миналата година последните десет дни на април беше толкова студено,че максималната температура в някои дни беше 5 гр. и се наложи да топля оранжерията една седмица.
Колкото и рано да засеем с природата няма как да се преборим. Затова аз тази година преместих срока на засяване от 7 януари на 1 февруари с изключение на няколко растения които засях през декември,за да изпробвам метода с рязане и вкореняване.
Честита Нова Година на всички любители на доматените растения и успех с отглеждането им през годината!
от ivanina » 06 Яну 2018, 18:42
За Сърцето на Албенга и Розовата магия вдигам и двата палеца! :daaa: :daaa:
Третият не ми е познат :hmmm: ....като го опиташ ще кажеш. :mrgreen:
....и, Добре дошъл, cameraman ! :dovolen:
May the Force be with You!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Много добре си направил,че пусна нова тема за тази година. Не само,че не се сърдя,но се радвам,защото е важно не кой пуска темата,а пак да сме заедно през годината и да си помагаме кой с каквото може. Само те моля да махнеш изречението с авторството,защото от мен е дошло само едно заглавие,а автори сме всички които пишем.
:daaa:
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от cameraman »

Ако някой от Варна иска да направим обмен на семена на сортовете, които купих, срещу други хубави сортове, веднага ще се навия, щото три пакетчета ще ми стигнат за доста време. Казвам от Варна, щото не си струва да размахваме пликове по куриери. :ieeee:
Изображение
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Стамов, благодаря за темата :).
Само да вметна, че може и по пощата да се пращат семена с обикновено писмо.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivanina »

Краси Лазаров написа:Много добре си направил,че пусна нова тема за тази година. Не само,че не се сърдя,но се радвам,защото е важно не кой пуска темата,а пак да сме заедно през годината и да си помагаме кой с каквото може. Само те моля да махнеш изречението с авторството,защото от мен е дошло само едно заглавие,а автори сме всички които пишем.
:daaa:
Както винаги, покоряващ със скромността и толерантността си. :dovolen:
Фина, добра душа - човек вечно търсещ и раздаващ градинарските си познания и умения...
Респект и почитание, Краси! Благодаря ти! :tzvetentze:
Поздравявам и Стамов за солидарността в пускането на новата Доматена тема 2018 ! :tzvetentze:
...и бързам да се впиша в нея, с пропуснатият изпитан това лято сорт домати .
Червен крушовиден - на вид, досущ като Сърцето на Албенга. Като хабитус - високо растящо, силно облистено- мощно растение.
В оранжерията ми, стигна найлоновия покрив и преви върховете си, които рязах на няколко пъти. Намирам го за по- подходящ за външно садене сорт, където няма да се налага контролиране на ръста му.
Много добра родовитост . Едри, плътни (без кухини) сочни и със сладък вкус и тънка ципа домати. За мен са подобрен вариант на Албенгата.
Като директен сорт обаче, в откъснато състояние няма издържливостта като тази на Ръгбито - хибрид, съчетание от най- добрите, желани качества.
Семената които ползвах са на Флориан.

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Вече шест години се сприятеляваме и споделяме на основата на любимите ни растения. Нека споделим през годините кои сортове най-добре са се представили и са най-вкусни според личните ни предпочитания. Целта е да можем преди началото на сезона да се ориентираме какво да засеем.
Ще разделя доматите на две категории,за да можем по-лесно да се ориентираме.
За оранжерия,опитах много сортове,но най-много ми допаднаха Хъни муун и Пинк рок,защото са с къси междувъзлия,родовити,вкусни и трайни,от тях имам още на балкона. След тях бих сложил Ръгби и то не,защото е по-лош,а защото е леко кисел,но като растение е перфектен,от разсад до плододаване.
За градината От розовите едри ми е фаворит Розова магия по-ранен е от Розов блян и ми е по-сладък. От сърцата тази година ще опитам Розов дар на Флориян за които ми казаха много добри неща. От червените сърца съм пробвал почти всичко на пазара,но големи разлики на открих,затова тази година ще засея един сорт от мой комшия,който твърди,че жена му го е селектирала от биволско сърце и едър червен домат. От едрите червени много добър сорт беше Бг. фантазия,но не съм го отглеждал от 4 години и не знам как ще се представи в момента. Взех семена от нов сорт Меделина за който предполагам,че е подобен на БГ.фантазия,защото негов селекционер е пак Живко Данаилов. От по-месестите домати предпочитам Червена круша на Franchi пред Албенга,защото ми е по-вкусен и е по-ранен. Вместо Рома и Сан Марцано,аз отглеждам Пирамиде,защото е по-вкусен изключително родовит и става освен за консерва и за сушене,а е вкусен и в салата. От средноплодните розови Розов идеал бих препоръчал на тези,които обичат киселата жилка в розовият домат.
Молбата ми е да пишете и вие за вашите предпочитания и наблюдения и така в началото на темата ще има букет от сортове и мнения,които ще са ни много полезни.
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от cameraman »

Ще се осмеля да задам един много относителен и непрофесионален въпрос, който зная, че няма еднозначен отговор, но въпреки това ми е нужно да се ориентирам, преди да посея разсада. Колко корена домати ще бъдат достатъчни за едно 3-4 членно домакинство??? За ядене, за готвене, за зимнина.. :?:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

От средноплодните розови Розов идеал бих препоръчал на тези,които обичат киселата жилка в розовият домат.
Благодаря,Краси. Ще опитам. На коя фирма са семената ?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

cameraman написа:Ще се осмеля да задам един много относителен и непрофесионален въпрос, който зная, че няма еднозначен отговор, но въпреки това ми е нужно да се ориентирам, преди да посея разсада. Колко корена домати ще бъдат достатъчни за едно 3-4 членно домакинство??? За ядене, за готвене, за зимнина.. :?:
Хибридните ниски сортове домати спокойно могат да дадат по 5 до 10 кг от корен, хибридни индетерминантни домати навън- при нормално гледане- 3-4 китки по 4-5 домата , директни- дребноплодните горе-долу правят по 3-4 китки, едроплодните-може и да вържат само по един-два домата, особено в горещи лета, но пък са много вкусни, хибридите са устйчиви или толерантни на някои раси мани и на някои вируси, някои са устойчиви на високи температури, пръскането при тях е по-малко в някои случаи, но пък обикновено им липсва един ген, който ги прави дълготрайни, но безквусни. Моят съвет е да сложиш няколко корена ранни домати- обикновено ранните са леко възкисели, но пък раждат и най-вече-стават по-рано, слагаш и няколко едроплодни месести, за да знаеш, че може 3 пъти да хапнеш салата, но ще е истинска салата с превъзходен вкус, и залагаш на ниски кръгли за масова беритба, по-лесно се гледат, не се колтучат, оттам по-малко болести, раждат много, а някои сортове са със същия вкус като на високите кръгли.За изваряване за консервиране- консервни и ли отново ниски кръгли-има сортове доста плътни, които почти не отстъпват за изваряване на консервните
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”