Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Утре ще накисна лук и чесън, защото без пръскане няма да стане.
Рапунцела от събирани семена ли го сеете?Нещо ми се върти из главата, че имаше поръчка ли.....Който го има да пусне една снимка.
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от valerko »

Тая година е тотал щета. От 110-120 корена домати, я съм набрал за 10 салати, я не. Трета година садя, ама такова чудо не ме е сполетявало. Малко предистория...миналата събота /само в събота и неделя мога да си ходя до село, през седмицата всичко е на самотек/ гледам на 5-6-7 корена изсъхнали листата, доматите си бяха добри. Една комшийка вика валя киселинен дъжд, убаво, какво да направя, като е киселинен дъжд примирявам се и толкова. Обаче май не е от киселинен дъжд. Тая събота дето мина си отивам и ми се дорева...на 100% всичко ама буквално всичко изсъхнало и доматите станали кафяви, на снимките се вижда. Всичко съм изкоренил, кое зелено, кое почервеняло съм обрал, повечето съм изхвърлил. С нищо не съм пръскал тая година. Комшиите от 3-те ми страни са на същото дередже. Та имам следните въпроси:
1. Това чудо картофена мана ли е? Трябвало е да напръскам с някакъв препарат още предната седмица, нали?
2. От получервен домат, откъснат и след това доузрял може ли да се вади семе или трябва да си е узрял на стръка?
3. Колко години и как може да се съхранява семето, че имам доста добро семе и искам догодина, по догодина пак да го ползвам?
4. Преди да засадите доматите пролетта в градината наторявате ли или само в дупката по 2 шепи тор слагате? Аз само в дупката слагам.

Извинявам се за тъпите въпроси, но гледам за догодина да се приближа към истината.
С китайско семе приключих с експериментите...ражда мноооооо /имам/х корени с по над 35-40 домата на стрък/, като тях се разножава, ама са с баси дебелите кожи, като ламинирани са. Има и вкусни, ама повечето са за борба с демонстранти.
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?i ... 25155t.jpg
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?i ... 25199b.jpg
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

От секундата, в която мяркам снимките , виждам типична картофена мана, обаче качи ги някъде другаде, секунда не е достатъчна :mrgreen: или може би само аз ги виждам само за секунда и съм пренасочена към празна страница с надпис "купи домейн" :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

lidiq_macka написа: Авг 14, '18, 01:02 ...
Рапунцела от събирани семена ли го сеете?Нещо ми се върти из главата, че имаше поръчка ли.....Който го има да пусне една снимка.
Моят рапунцел е от Алис и е F3, т.е., независимо че е хибрид, ние го сеем от събирани семена. Пускам две снимки, едната е с узряла първа китка, при нея по някакъв начин в една китка се бяха събрали заедно със съседната Рома черешки - ромата са малко по-дребните вдясно. Втората снимка е на растението - то не се е събрало в кадър. За разлика от Рома черешки, които се самозадъниха в един момент, до него Рапунцел продължава да расте - колкото му отпусне човек, затова като стигна края на опънатия тел е пуснат да се движи хоризонтално - сега вече е напуснал очертанията на градинката и ходи по оградата. Вероятно F1 ще е още по-плодовит, но аз мисля да продължа засега с F3 и F4 :dovolen: .

Изображение Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Валерко, картофена мана е. И моите са така.
Оставих няколко Рапунцелчета за семена. Оставила съм го да расте накъдето си иска. Не се облиства много. Рапунцел F2 ми се получи и с дълги плодчета, и с кръгли, но ми харесаха дългите. Оставям на много стъбла, доста колтуци махнах, ама то си се разклонява. Не се повлия почти от листната плесен. Има и цвят, и завръз, въпреки ограниченията от моя страна. Като е на повече стъбла, ще е и по-дребно. Семената F2 взех от Янчето. Ще продължа с F4.
Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5586
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1652 пъти
Получил благодарност: 1803 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Тутти »

Свекърва ми си пази семена още от преди пет години, имат отлична кълняемост. Така се запасява в добри години за бъдеще и не използва семена от боледували домати. Семена от този сезон нямало да пази, защото и нейните не издържаха на картофената мана.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

https://hobi-semena.com/semeproizvodstvo.html

Вижте за семената...Ма прочетете всичко...
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

ivko69 написа: Авг 14, '18, 17:29 https://hobi-semena.com/semeproizvodstvo.html

Вижте за семената...Ма прочетете всичко...
Това съм го чел- чети си го ти. Да не си обещавал семена за всички желаещи. Аз съм се записал от първите , та мисли му. :D
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

:lol: Абе семена имам за всички,но да видите при добро дългосрочно съхранение,че може да си сееш семена от преди десет години,па и повече...А вие само смейте да не си поискате семената...Малеййй,ще има :sboi: ..... :lol:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”