Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Докато скучая зимата ще дам пълен разбор от кой сорт съм видяла най-голям хаир.Едно е сигурно - директни ще има 3 сорта по 1 ред плюс 1 ред сборен от няколко сорта, с които не искам да се разделям.Мога да садя и само хибриди, но ще загубя тръпката.Трябва да има нещо да ме тормози....Без предизвикателства живота е скучен....За който си води записки, бях казала, че ще пръскам с Куадрис заради алтернарията, ама минах без тази отрова, защото мазнотията на Алисчето я спря.Благодаря, Алис!Ако не бяха и вирусите, колко лесен щеше да е живота.....
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vlax »

lidiq_macka написа: Юли 12, '18, 23:09 И аз Рилата я харесвам.
Аз вече няколко години Рилата я меся с Ръгби за консерви за готвене.Доволен от общия вкус. :dovolen:
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vlax »

lidiq_macka написа: Юли 13, '18, 11:13 За който си води записки, бях казала, че ще пръскам с Куадрис заради алтернарията, ама минах без тази отрова, защото мазнотията на Алисчето я спря.Благодаря, Алис!
Коя беше тази мазнотия,че не ми се търси,може би съм пропуснал нещо? :D
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5591
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1667 пъти
Получил благодарност: 1832 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Тутти »

alys написа: Юли 13, '18, 08:28 Рила опитах навън миналата година. Много завръз, ама не ми допаднаха на вкус.
Споделете още бг хибриди, които са ви харесали.
Рила допада на ММ, и аз го харесвам, но по-малко съм ентусиазирана. Ръгби много ми хареса, от 15.06. Всеки ден го хапваме, даже раздаваме. Калина също е добър, подобен на Рила.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

vlax написа: Юли 13, '18, 11:27
lidiq_macka написа: Юли 13, '18, 11:13 За който си води записки, бях казала, че ще пръскам с Куадрис заради алтернарията, ама минах без тази отрова, защото мазнотията на Алисчето я спря.Благодаря, Алис!
Коя беше тази мазнотия,че не ми се търси,може би съм пропуснал нещо? :D
На 4 л.вода - 1 с.л.хл.сода
1 с.л.раст. мазнина, най-добре зехтин

1 с.л.веро или течен сапун
Само ще допълня, че тази рецепта е перфектна за брашнеста мана по краставиците.Стават чисто нови!
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimilisa »

mimilisa написа: Юли 12, '18, 22:14
Вижте това Соренто, снимано преди няколко дена. Утре ще ви го снимам да го видите на какво прилича от последния дъжд и ще напиша с какво да пръскате. С липов чай не става работата... :liubov2:

Изображение
Докато се усетиш и епидемията е налице. :svekurva:
Изображение

В петък нищо му нямаше . Пръсках с флинт макс заради тази Наслада :

Изображение

Изображение

Здрава Наслада
Изображение

Вероятно Сорентото вече е било заразено без външни прояви, защото болестта ми изглежда стопирана. Храста му е напълно здрав, докато Насладата ще предаде Богу дух и сигурно ще я скубя. Тази година съм подготвена с нов разсад за тези случаи. :mrgreen:

Това сърчице по върховете май ще ме спечели и за догодина :liubov2:
Изображение
И в низините
Изображение

Днес ще пръскам със Сигнум. Куадриса нещо му нямам твърде вяра, пък Байфидана май вече не действа на гадовете.
Да отправя молба от тази трибуна за Пролектус и Ревус малки опаковки.

Сортовете ми са: моето, Розово сърце на института от събрано семе, Розов блян, Розова магия, Соренто и Наслада от купени пакети. И няколко корена гигант от събирани семена.
Задавайте ми въпроси ако сте впечатлени от лабрадорите ми :dovolen:
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Ако аз (недай Боже) в някакъв момент съм изправена пред такава ситуация, че да трябва да пръскам с всичките тези препарати и след това да го ям, ще си насея райграс в целия двор.Аз под ''домашно'' разбирам ''чисто''.Евала правя на тези, които успяват в техните градини, при техните условия, с много труд и познания, да произведат чиста продукция без химия или поне с малко.За да вляза в клуба минавам почти изцяло на хибриди.Да и аз харесвам хубави, месести червени и розови домати, обаче условията ми не им понасят.Защо да се хабя и да се тровя излишно, само и само да мога да се похваля?Хората затова си вземат заплатите, за да измислят хибридите за такива като мен, които не са чак толкова придирчиви към вкуса и визията на домата.Освен това са ми вкусни.Особено като знам, че са чистички.Мммммм......чудни, чудни.....Най-важно за мен е моето здраве и здравето на семейството ми.Има неща, които не зависят от нас.Но с какво се храним, е изцяло наша отговорност.Всеки сам решава за себе си.Благодаря.Не ставайте.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vlax »

lidiq_macka написа: Юли 13, '18, 12:16
vlax написа: Юли 13, '18, 11:27
lidiq_macka написа: Юли 13, '18, 11:13 За който си води записки, бях казала, че ще пръскам с Куадрис заради алтернарията, ама минах без тази отрова, защото мазнотията на Алисчето я спря.Благодаря, Алис!
Коя беше тази мазнотия,че не ми се търси,може би съм пропуснал нещо? :D
На 4 л.вода - 1 с.л.хл.сода
1 с.л.раст. мазнина, най-добре зехтин

1 с.л.веро или течен сапун
Само ще допълня, че тази рецепта е перфектна за брашнеста мана по краставиците.Стават чисто нови!
Благодаря,вчера напръсках с прясно мляко и йод краставиците за брашнеста мана,имат мана,ако не помогне ще напръскам и с тази рецепта.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Лидия, вчера окъсах около 20 листа от краставиците. Тръгнала е брашнеста мана. Тази рецепта със зехтина за профилактика ли е или на мен ще ми свърши работа в моя случай?
Четох по-напред съвети от Миша за пръскане с мляко, рапично или терпентиново масло, които правят защитен филм върху растенията и ги пазят от инсектициди. Дали тази мазнотийка също може да направи такава защита или е важно какво точно е маслото?
И накрая да питам какво количество разтвор използвате и за колко корена? Аз например имам 80 корена домати, от които 20 безколови и 15-20 корена краставички. Колко разтвор да си правя? Чета, че имате пръскачки, ама и растенията ви са много. Аз имам една смешна пръскалка с вместимост 3 литра.
Споделете с какви пръскачки пръскате и по колко.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimilisa »

lidiq_macka написа: Юли 13, '18, 14:34 Ако аз (недай Боже) в някакъв момент съм изправена пред такава ситуация, че да трябва да пръскам с всичките тези препарати и след това да го ям, ще си насея райграс в целия двор.Аз под ''домашно'' разбирам ''чисто''.Евала правя на тези, които успяват в техните градини, при техните условия, с много труд и познания, да произведат чиста продукция без химия или поне с малко.За да вляза в клуба минавам почти изцяло на хибриди.Да и аз харесвам хубави, месести червени и розови домати, обаче условията ми не им понасят.Защо да се хабя и да се тровя излишно, само и само да мога да се похваля?Хората затова си вземат заплатите, за да измислят хибридите за такива като мен, които не са чак толкова придирчиви към вкуса и визията на домата.Освен това са ми вкусни.Особено като знам, че са чистички.Мммммм......чудни, чудни.....Най-важно за мен е моето здраве и здравето на семейството ми.Има неща, които не зависят от нас.Но с какво се храним, е изцяло наша отговорност.Всеки сам решава за себе си.Благодаря.Не ставайте.
Насей си райграс и си хапвай хибриди от магазина , пръскани с неизвестно каква химия. :mrgreen:
И да те светна, че няма хибрид устойчив на мана, листна плесен и склеротиния. :mrgreen: Показаната Наслада е хибрид и е за изкореняване.
Така както вървят нещата , аз ще папкам домати МОИ /които знам с какво съм пръскала и съм им спазвала карантините/, ДО КРАЯ НА ОКТОМВРИ, а ти си коси райграса.
Сега пък да не ми пуснете някой тайфун да ми изорете преждевременно градината от завист :svekurva:
Между другото спри и да се тъпчеш с модерната фармация, защото там тровенето ти е в пъти. Някои от използваните препарати са си откровени антибиотици срещу микози. :liubov2:
Дано по-малко хора да ви се връзват на рецептите за кекс, че реколтата на държавата отиде пак у ряката. То всичко с унищожението върви по програма, ама в такъв случай умните оцеляват. Кво да парйш , естествен подбор му казват... :mrgreen: :angelche:
ай чао и мислещите да кажат мерси за вниманието ми :hihihi:

PS. За първи път през живота си виждам орехи и диви лози като изгорени след последния дъжд. По презумция са много устойчиви на атмосферни условия , а орехчето има и йод в доволни количества. що така бе Миме? Искаш ли да ти ги цъкна с фотото да видиш?
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”