Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

MotacillaAlba, да ти е сладко с последната реколта. И аз успях да откъсна малко домати и чушки, видимо пораснали (малко, но сме доволни).
Ивко, не надценявай дамския състав във форума. :) Благодарим за доверието, че ще успеем да откраднем идеята за капани от тебе. ЗабравИ! :) Мисия невъзможна. С удоволствие разгледах всичко написано, но отделните части искат съответния материал и инструмент, и ръчички, които да сглобят всичко. Евала за умението ти! :sbow:
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Lizi написа: Ное 12, '18, 18:17Ние също сме със сонда.За какво ти е бидон?Няма нужда .Да се чудиш къде да го поставиш и да загрозява. Аз съм сложила електронен часовник.Можеш да си зададеш колко пъти да се включи помпата, след колко минути да се изключи, в кои дни от седмицата .Трябва да се засече за колко време се пълни системата и на толкова време да се зададе да работи помпата.Това което установих,че като спре помпата и водата се връща обратно в сондата.Сложихме един възвратен клапан и въпроса се реши.
При сондажната помпа проблема са прекалените включвания и изключвания за час и ако се надвишат се претоварва и може да изгори. В моя случай затова съм вградил бидон и той служи не само за поливане а и за захранване на къщата с вода. На практика в него водата почти не застоява, нещо като междинно звено и от там с хидрофорна помпа, която целта и е точно това.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Lizi »

Помпата може да изгори , ако в сондажа се изчерпи водата. Иначе няма проблем. Дори тогава пак зависи от помпата. Ние в момента сме с една немска и въпреки, че при нашата сонда за половин час водата се изчерпва , бях я забравила и три дни беше работила без да изгори. Явно си имат някаква защита, предполагам.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Някой имат защити. alexg говори ако се ползва като хидрофор за домакинството и има чести включвания. Примерно 30 на час. На всяка чаша вода. Тогава се ползва разширителен хидрофорен съд, балон.
May the Force be with You!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Алис, благодаря ти! И на теб да са ти сладки есенните доматчета! :tzeluvka:
И по повод на сладостта да кажа какво открих за доматите, които зреят откъснати - много по-добър вкус имат тези домати, които са стояли на топло - 20-25 градуса, по време на или след узряването си. Това го разбрах, правейки салата от един и същи сорт домати на село и в София. Тези на село прекарват на по-хладно, това не им пречи да се зачервят и на външен вид да изглеждат узрели, но оригиналният им вкус се получава едва след като постоят достатъчно време на топло - по мое мнение най-малко 1 ден. Сложих няколко в събота и в оранжерията да видя дали това ще им помогне - там денем е над 20 за няколко часа, ще тествам в края на седмицата резултата.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Мхм, има резон, благодаря! Май ще ги преместя на по-топло. :)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

MotacillaAlba,теста ще ти излезе положителен.. :dovolen: И на мен ми направи впечатление ,че тия които узряха на прозореца бяха по-вкусни от тия които узряха на хладно..Мислех,че си въобразявам,понеже са последните,ма ето че и ти си на това мнение..Браво за реколтата,и идеята с тръбата ми хареса..Фитилите успяват ли да изтеглят всичката вода? Аз пробвам едно поливане с десет литрова бутилка..За сега върви добре,за 11 часа са изтекли около два литра вода..Интересно ми е дали ще изтече цялата. :hmmm: Ако съм доволен от резултата,ще сложа между двата реда домати десет бутилки и това ще ми е капковото,а и водата ще има време да се загрее от слънцето,нали да не простудя дечицата.. :lol:

Ето за този вид поливане говоря,само че на тоя пич са му големи дупките и водата много бързо ще свършва..
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

От тръбите се изтегля цялата вода. Имах пластмасови бутилки в чували, където фитила е малко под нивото на пръстта и също се изтегляше цялата. Имах тази година една от 7 литра, чиито дупки обаче се паднаха на 7-8 сантиметра над пръстта и половината всеки път си оставаше. Не зная дали не се получава пресъхване в един момент и това да нарушава процеса, не съм го изследвала по-подробно.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Ако снимаш в събота тръбата,снимай и от какво си направила фитилите..Имам над десет проби и не уцелих на материал..Все ми се вдървява ..Фитила..Или е от варовитата вода.. :hmmm:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Ще снимам.
Моите много приличат на тези, само че са сини. Ползвах още един модел, по-дебели, слагах ги единично, но тези паснаха по-добре. Те всъщност са нарязани на точния размер за тръбите, като се разглоби мопът. Другите са по-подходящи за бутилки, защото като се разглоби мопът, се получава лента с пълна дължина, т.е., не са нарязани на парченца и могат да се режат до произволна дължина.
https://praktiker.bg/bg/Mops%2C-brushes ... K/p/492148

Само да отбележа, че по магазините за домашни потреби са на половината на горната цена.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”