Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 5366

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 5366 »

помидорче, за да поливате двете лехи едновременно е достатъчно помпата да има дебит около 300 л. на час. С това би трябвало да нямате проблем. При мен отворите на лентовия маркуч са през 20 см. и по мои наблюдения това е оптималното разстояние. При включена система капките правят мокри петна. Тези петна се разширяват кръгообразно и по някое време се съединяват по дължината на маркуча, образувайки мокра пътечка. В моята градина, когато пътечката стане навсякъде еднакво широка, значи е полято. Това става за около час и половина -2 часа. Ако отворите са през 30 см. образуването на пътечката ще отнеме повече време, защото трябва да изтече повече вода, а това ще доведе до преполиване. За да не стане това, растенията трябва да се садят съответно на отворите на лентовият маркуч. Това обаче не винаги е оптималното разстояние за различните растения. Ако отворите са през 10 см. пътечката ще се образува по-бързо и може да остане недополято. И все пак, каквото и да е разстоянието между отворите на капковият маркуч, оптималната поливка всеки трябва да установи според конкретните си условия. Ако поливането е с бидон няма да е по-дълго, защото времето на поливане зависи от това с каква скорост капят капките. Нямам опит с бидоните, затова спирам до тук.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Малко за помпите, това което знам де. Нещо ако бъркам поправете ме!? Избор за примера е случаен!

Помпите имат крива на работа. Да погледнем картинката от серията WJ - 202.
Започва от 1 бар и приключва на 3.5 бара.

Изображение


Под и над сте извън добрия експлоатационен режим на работа. Съответно е по-добре да се избере точка на работа между 1.5 и 3 - това ще е по-добър режим. В центъра сте около 2-2,5 бара! В случая при тази помпа ще имате около 2 m3/h
Изображение

Сега ви трябва колко капки по колко литра и на какво налягане. Някъде бях чел, че капковият маркуч работи добре при 1.8 - 2.5 бара!?

Другия вариант е вземате едно китайче за 70 лева и криви миви режими налягания - колкото изкара.

Написах това с цел, ако можете да си вкарате помпите в режим да живеят по-дълго!
May the Force be with You!
Deleted User 5366

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 5366 »

Лентовите капкови маркучи работят при налягане от 0.2 до 0.8 бар'а. За другите не зная, но в мрежата има достатъчно информация.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Да видях - така пише. Някой пишат до 1.5. Тогава обаче каква помпа с какви работни характеристики за да работи в режим?
А какво беше за кавитацията - зле? При налягане под 1 бар?
0.2 може да получиш ако вдигнеш бидона на два метра - тогава ни помпи ни криви ни режими ти трябват! Дори и по-бавно да полива. Мисля, че при капката, при различно налягане и дебита ще се променя - няма да отговарят сметките примерно 2 литра от капка на час!
May the Force be with You!
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Моят бидон е на 2 м. и надува добре маркучите. Може би и по-ниско да е ще работи.
Дебита можеш да го изчислиш. На всеки маркуч пише колко е дебита на капкоотделителя на час.
Мой съвет е да си вземеш маркуч с капкоотделяне на 10 см. Така няма да има значение какво си засяла, ако правиш сеитбооборот. А водата все там отива, дали на 10 см. от корена или точно върху него.
И не забраеяй филтър щом си със сонда, иначе можеш да запушиш капките :stiskam:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »


Това намерих , но не знам до къде са стигнали. Звучи фантастично.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Днес дойде втората ми пратка семена от Америка и се оказа, че братята отвъд океана са са ми дали бонус две пакетчета семена от Рапунцел F1. Така че има 60 семки свободни. Ако някой иска да ми пише на лични за да не пълним излишно темата.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

МГХ написа: Ное 6, '18, 11:54
Това намерих , но не знам до къде са стигнали. Звучи фантастично.
Това много ме заинтригува и се пробвах да намеря допълнително инфо. Открих това:
http://uspelite.bg/uchenitsi-ot-ruse-sa ... pchelite-1
и това: https://vicem1.wixsite.com/vicem/strategiya
С накиснати и изсушени на тъмно култивирани хризантеми съм пробвал и ефекта е задоволителен. Пръска се при залез слънце, защото слънчевата светлина разгражда перитрина само за час-два. Казват, че най добър ефект има с Chrysanthemum cinerariaefolium (дивата бяла далматинска маргаритка), но такава нямам в градината и не мога да направя сравнение. Все се каня да си поръчам, но още не съм го направил.
https://zelena-prolet.com/Chrysanthemum ... ariifolium
https://www.banggood.com/20-Garden-Home ... rehouse=CN
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Много се оплаквах от листната плесен в оранжерията, докато беше топло. Вчера забелязах един новопораснал стрък Ръгби, завързал дори, легнал на земята - няма грам плесен. :)
Митко, какви сортове си поръча, ако не е тайна ;) ?
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Ное 7, '18, 10:25 Много се оплаквах от листната плесен в оранжерията, докато беше топло. Вчера забелязах един новопораснал стрък Ръгби, завързал дори, легнал на земята - няма грам плесен. :)
И аз не мога да я разбера тая плесен.Това лято имах много, въпреки отворените врати, а сега при затворени врати, при мрачно и влажно време, по късните домати имах само по долните листа.Махнах ги и спря. :hmmm:
Мисля за догодина да пръскам с нещо... :hmmm:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”