Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

На Иван Русских отскоро съм му голям фен. Има едно видео за содата за хляб. за йода, а на едно показва как триходермата е унищожила фитофтората. Още не съм гледала всички, но съм много впечатлена. Най-хубавото е, че обяснява на научен, но напълно достъпен за лаиците език. Може и да не е прав за всичко, но има логика в повечето неща! Вие сейте, пък аз ще се образовам! :dovolen:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от shoshy »

Моля, който знае добре руски, да преведе от първия клип освен чесъна кой е ефективния препарат от аптеката?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

shoshy написа: Дек 12, '18, 17:36 Моля, който знае добре руски, да преведе от първия клип освен чесъна кой е ефективния препарат от аптеката?
Сок от Алое,50/50 разреден с вода...
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Хлорхексидин
May the Force be with You!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Аз защо гледам и чета всичко по два-три пъти.. :ufff: Да,това е Петре,ма изобщо не му бях обърнал внимание..Благодаря ти..Мисля,че беше за изгаряния... :hmmm: Отивам да го търся... :lol:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Първото, на първия клип какво е? Това по-тъмно синьото?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

kim написа: Дек 12, '18, 18:47 Първото, на първия клип какво е? Това по-тъмно синьото?
Жидкость зелёного цвета на спирту для смазывания кожи с лечебной целью.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

ivko69 написа: Дек 12, '18, 18:52
kim написа: Дек 12, '18, 18:47 Първото, на първия клип какво е? Това по-тъмно синьото?
Жидкость зелёного цвета на спирту для смазывания кожи с лечебной целью.
Благодаря, но това нищо не ми говори. :dovolen:


Ще сложа няколко цитата от друга тема не доматена преди време
аз лично моите ще ги обеззаразя, горещо препоръчвам на всички да постъпят така. По повърхността на семената се возят огромно количество микроорганизми, част от които не точно безобидни. Ако имате семена от мушкато да речем, те идват точно от центъра на видово разнообразие при този род (по всяка логика там е и центъра на разнообразие на болестите, които атакуват видовете от този род). Освен микро организми със семената могат да се транспортират и яйца и дори възрастни на различни неприятели, особено на такива с миниатюрни размери като нематоди, акари, трипсове и т. н. Един лесен, евтин, достъпен за всеки и напълно ефективен метод е обеззаразяването с натриев хипохлорид. Този химикал се съдържа във всички видове белина. Обикновено в белината се съдържа около 5% натриев хипохлорид. Можете да разредите белината 1:1 или 1:2 с вода. Семената се потапят в този разтвор за 3 до 5 минути. Летален ефект в този разтвор се получава след 15 - 60 минути (в зависимост от големината на семената и типа на семенната обвивка), така че няма от какво да се притеснявате, освен от това да се заплеснете и да забравите за семената в белината. За съжаление семената с много малки размери не могат да се обеззаразят по този начин, там и рискът за самите семена е много по-голям. При видовете с много дребни семена единственото, което може да се направи е след изникването да се следи за поява на проблеми.
Горе съм забравил да кажа, че след обеззаразяването с белина трябва семената да се промият добре с течаща вода, след което да се оставят поне за 15 - 20 минути в съд с чиста вода.
Винаги след обеззаразяване независимо от използваният дезинфектант е желателно промиване с течаща вода, след което е хубаво за 10 - 20 минути семената да се оставят да киснат в съд с чиста вода. Това е важно, защото при семената с по-пропусклива обвивка използваното вещество може да стигне до живите части от семето, където може да нанесе щети. С промиването се премахва дезинфектанта от повърхността, а чрез накисването може да се премахне или силно да се разреди този проникнал в дълбочина. След като имате в наличност калиев перманганат можете да го използвате за обеззаразяване, той е ефективен и се използва често за тази цел. Перхидрола също е ефективен но трябва да се разреди до 3% разтвор.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

https://ana-sm.ru/ideas/interest/391-ch ... lenka.html

Спиртен разтвор за лечебни цели...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

ivko69 написа: Дек 12, '18, 19:10 https://ana-sm.ru/ideas/interest/391-ch ... lenka.html

Спиртен разтвор за лечебни цели...
Значи отивам в аптеката и искам спиртен разтовор за лечебни цели със зелен цвят. Брилятно зелено. :mrgreen:

Точно това не ми е толкова важно за обеззаразяването, защото има още доста начини,
но ми стана интересно за това зеленото по друг повод. На моя позната баща й, имал стар приятел
в един край на България( дали не беше и във вашия), в едно село. Та там, всички хора си пръскали доматите с нещо зелено, което се продавало във ветинарните аптеки, пак било за мазане на рани и те били здрави и силни и не боледували. :hmmm:
Та, за това се зачудих, да не би пък да е същото. Не че ще пръскам с такова.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”