Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

И аз получих семенцата. Благодаря много. :liubov:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Колеги,свалихте ли си мрежите против градушка..Ако не сте,като мене,сваляйте ги защото идва сняг и ще ги покъса..Аз отивам..

И се облечете добре,защото отвън има бели мечки.. :lol: Един градус е при нас..
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Ивко,щом по морето има бели мечки, смятай на балкана какво е..... :hmmm:
Тази сутрин видях, че чучурката на климатика е замръзнала и обрах всичко - доматки, пипер, чушки.Узрели, зелени, кой докъдето стигнал.Както много пъти съм го казвала, когато хората берат домати, моите дремят, но захладнее ли, се развихрят.Както казва съседа ми, през октомври бера домати каквито нямам през август.
По въпроса за корените в дълбочина.Още като ги засаждам доматите ми имат корени по една педя, но не са прерасли.През годината си събирам пластмасови бутилки от 2л. от бира и безалкохолни.Изрязвам ги донякъде и пикирам в тях доматите по 2.Внимавам с поливането и докато дойде време за садене вече е пълно с корени.Като ги садя ги разделям, изкопавам по-дълбока дупка, на дъното компост, домата и около него пак компост.Заравям и поливам с 10л. вода на 2 корена.Загърлям ги и ги забравям.Следващата поливка е когато ми дадат нишан, или по-точно когато върховете вече не са свежи и светло зелени.Това става след около 3 седмици, при положение, че не е валял дъжд.Когато през есента изкоренявам, с две ръце дърпам, нямат вадене.Усещам как се къса някъде и пак излиза голям корен.През лятото ги поливам пак когато имат нужда.Щях да забравя - отгоре имат дебел мулч, който им задържа влагата.Само на краставиците пускам капката всяка вечер.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Лиде, ама че хубави корени. А моите бяха нищожни, защото ги гледах в малки съдчета. Ще знам.
Правим разсада на малка тераса и го държим в касетки, защото нощем го затуляме с друга касетка. Защо ли? Защото лакомите мишоци нощем го ядат. Ако някой има по-добра идея как да го опазя, да казва.
И още нещо. Рецепта на кака Тошка против белокрилка. Стари дрехи, шапка, старо сито за брашно, безветрие, сухо време. Нападнатите растения се ръсят с пепел от печката. Това е. Жената е доволна.
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3731
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от макс »

И аз получих днес семенцата. Благодаря ти Пешко много и за др. изненади :dovolen:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Радвам се че си на линия,Лиде... :tzeluvka: Така се садят домати,като теб...Уж бях гледал и чел всичко,но това съм го пропуснал..След като насадя доматите,трепера дали ще се прихванат и го удрям на поливане..Ма всеки ден,по малко..И какво става-мокря само повърхностния слой и те ти хоризонтално разположени корени..Ма не съм видял зор със скубането,извадих ги с два пръста... :lol: Краси много добре е обяснил за корените и за поливането след засаждане-кога и как,ама Ивко хич не е обърнал внимание на това.. :ufff:
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

И аз си взех семената. Благодаря много още веднъж на PetarStamov.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Помидорче, голяма врътня е зимата с разсадите.Домати, пипер, чушки, краставици, цветя....Сменям им местата, на топло, на студено, на светло, на тъмно.....То тук сме да си споделяме и успехите и грешките.Преди 2 г. в една стая ми бяха хризантемите и доматите и познайте.Рано-рано въшлясаха ''безценните''.Поука - никога в една стая цветя и разсад!!!
Откакто случайно открих, че белокрилките много обичат кейла и му се лепят, го садя всяка година и тоя звер повече не ми създава ядове.
Ивко, аз ви чета всеки ден, но не се включих в новите поръчки.Имам вече утвърдени сортове,ще пробвам и твоите и ще приключа с експериментите.То и не остана нещо непробвано....
Алис, беше питала за Амати.Пробвах го 2г., но съм по-доволна от Оптима.Днес откъснах последните зелени от върха, 5 домата по около 170гр.Съседите ми имат оранжерия в съседно село и казват, че садят само Амати.А де....Най-добре пробвай, да не те гложди.
Boby
Kафенце
Мнения: 29
Регистриран на: Авг 1, '18, 10:13

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Boby »

И аз си получих семенцата. Благодаря peterstamov :daaa:
Отивам да обера зелените домати от градината че някой каза че белите :sbear: идват :hmmm:
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Лиде, от хризантемата по-въшкаво нещо няма и затова избягвам да я сея.
Знам, че белокрилката ходи по всички зелеви посеви, а искам догодина да си насея брюкселско зеле и броколи и не знам дали няма да ги нападне и дали ще предпочете кейла или моите зеленчуци. Затова се интересувам и от други био методи за изтребление.
Другото лошо нещо е, че разсада на терасата хваща ужасна напаст от сорта на трипс и акари и тази гад си я нося на село, където по принцип не се среща много. А не ми се ще да купувам готов разсад от пазара, че и той е заразен с какво ли не и не знаеш какво точно купуваш. Комшията така си купи болен разсад и нищо не бра. Нито чушки, нито домати.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”