Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Да кажа за пробата с бутилковото напояване..Ясно е че системата работи безотказно,ясно е че и водата ще има време да се затопли,но по колко вода ще ми трябва на корен? Да не взема да сложа от големите 19 л. и да удавя домата..Колегите с капковите системи какво ще кажат..Така както съм го замислил,ще имам по 10 литра вода на растение за два дни,после още три дни ще е мокро,после пауза докато листата ми кажат,че искат вода и пак пълня шишетата...Аз не съм се сещал да засичам колко вода ми ходи на една поливка с маркуча.. :ufff:

Сетих се,че ще садя доматите по два корена,това прави по 5 кг на корен,или 50 корена ще ги поливам с около 200 кг вода..Много ли е,или малко? :hmmm:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Ха,ха...Който търси-намира...

http://shop.agrodrip-zahara.com/domati-napoyavane

Слагам си 19 литровите бутилки и наливам вода според сезона и нуждите..Само ще трябва да им префасонирам гърлата,за да си имат капачка на резба...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Ще рапортувам пак.. :dovolen: Става въпрос за бутилковото напояване..Днес цял ден чета и се оказа,че хич не е лоша тая идея,защото по тоя начин ще се имитира подпочвено капково напояване..Или по-точно разновидност на това напояване,което е за препоръчване от повърхностното капково..Има много предимства-евтино,бърз монтаж,не ти трябва майстор,лесно се сменят бутилките като се повредят,доставят водата точно където трябва,може да се слага вътре в бутилките и тор след като се напълнят,повърхностния слой на почвата остава сух,от тук се намаляват условията за развитието на гъбни болести,няма изпарения,които да вдигат гъбите към листата на доматите,няма напукване на земята,което обикновено се получава след поливка,по-малко плевели,абе единствения минус според мен е че не може да пускаш напояването дистанционно,и че трябва да пълниш бутилките на ръка с маркуча..След като видях и с каква скорост върви водата от бутилките,сравних със оригиналните капкообразуватели за подпочвеното капково и се оказа,че имат два чешита-2,3 литра на час и 4 литра на час..Значи отварите в бутилките може да са и по-големи,примерно 3 мм и от тук отпада опасността от запушване на дупчицата..Та...Какво съм решил аз... :hmmm: Садя два реда домати,между редовете 60 см, а в средата 10 литрови бутилки вкопани на около 25 см под повърхността..На корен ще имам по 2,5 литра..И ако успея да развия корените в дълбочина,тия 2,5 литра ще са достатъчни за една седмица..Казвах ви преди време как се гледа домат по нашия край без почти никакво поливане,а моя ще има всяка седмица по 2,5 литра на корен..И на Дон Домат 6 литровите бутилки ще са му екстра,ще стане така-два корена и бутилка,после пак два корена и пак бутилка и т.н.Целия майсторлук ще е да развия корените в дълбочина..Разбра ли къде трябва да наблегнем Помидорче..? С това справиме ли се... :stiskam: ще е достатъчно едно пълнене на бутилките в седмица..
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Добра идея Ивко :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

:daaa: Ивко, на теория е супер. Остава да се приложи на практика. Догодина, живот и здраве, ще се пуска в действие. Остава да го измислиш и за краставиците...
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Аз си получих семената. :ieeemyzh: :ieeemyzh: Благодаря на peterstamov.
ivko69 написа: Ное 15, '18, 17:53 ...И на Дон Домат 6 литровите бутилки ще са му екстра,ще стане така-два корена и бутилка,после пак два корена и пак бутилка и т.н....
Точно така ще го направя в оранжерията.Благодаря ти Ивко. :nazdrave:
За отвън ще си мъкна маркуча и тва е.Щото няма да ми е сладко после. :D
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

kim написа: Ное 15, '18, 18:15 Добра идея Ивко :daaa:
Не е моя идеята Кимче,видях го на едно руско клипче,нали постоянно ги гледам тия руснаци,побъркаха ме.. :ufff: Просто направих три проби и се поинтересувах малко..Мен това поливане много ме устройва и ще го направя..
помидорче написа: Ное 15, '18, 18:34 :daaa: Ивко, на теория е супер. Остава да се приложи на практика. Догодина, живот и здраве, ще се пуска в действие. Остава да го измислиш и за краставиците...
Помидорче,на краставиците кореновата система е по-плитка и на MotacillaAlba тръбата ще е прекрасна за тая цел..Ще изчакаме снимките да видим материала за фитилите и сме оправили и краставиците.. :lol: :lol: Вместо тръба може да се ползват лежащи бутилки,но аз ще го направя с тръба,защото ми харесва идеята...А и ми хартисаха колена и тръба от банята на децата..

Дон Домат :nazdrave: и за тебе мислих... ;) Що не направиш високи лехи в двора..? Така като ти се напълни двора с вода,доматките ще са на безопасно разстояние..
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от shoshy »

Ivko, аз пък от сега те мисля какво кОпане, какви окопи те чакат за да заровиш огромните бутилки 🙄.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

shoshy написа: Ное 15, '18, 19:49 Ivko, аз пък от сега те мисля какво кОпане, какви окопи те чакат за да заровиш огромните бутилки 🙄.
Не знам за какво копане ми говориш..Бутилките ще са прави и ще са закопани около 25 см..Една лопата дълбочина..Четири вкарвания на лопатата в един квадрат 30 на 30 и съм готов..Две минути на бутилка...Ааа,не си гледала клипчето на братушката...
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 794 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от мечтица »

peterstamov,благодаря ! :tzvetentze:
Семената вече са при мен! :dovolen:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”