Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Ето ги оранжевите домати, най-вероятно са Алтайски оранжев

Изображение
Изображение
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Ивко, благодаря за линка. Ще гледам, ще чета... Ти накрая да вземеш да издаде книга Записки по българските домати. Тъй и тъй си нашият събирач на информация, на семенца. И каталог на болестите ни намери. Направо се залавяй за работа, вместо да скучаеш зимата.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Алтайският оранжев е с равномерен цвят отвътре и отвън. Снимките, които показваш, може да са от Златен медал - той е двуцветен, вътре има малко розовочервено откъм дъното. При мен Златният медал се получи доста твърд на консистенция, освен всичко останало се и разболя преждевременно (което може и да е било причина за твърдостта...) Ето снимка на Алтайски оранжев - разрязан, Медалът не съм го снимала, защото не успях да получа добър екземпляр.
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

И аз тая година садих Златен медал и беше едно към едно със снимките на Алис.При мене бяха доста приятни на вид,тънка кожица,приятна ,до мека консистенция,но не ми хареса на вкус и всичките отидоха за лютеница... :lol: И беше от последните които се разболяха,а иначе много мощно вървеше,много облистен,дебели листа,направо сочни,даде ми пет китки с по пет доматки,направо ме беше яд,че не е от тия които ми харесват на вкус...Те го те:

Изображение

И съм записал,че от семка до зрялост са минали 124 дни..
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Ивко, направо се депресирах от вегетационния период на доматите при тебе. ;) От семка до зрялост точно 6 месеца и половина (за Златен медал, примерно). Няма да ги обръщам в дни. :hmmmmmm: (по-малко от 200 дни :ieeemyzh: ) Ще оставя Златния медал да узрее още, за да видя крайния вариант. Дори да не ми хареса на вкус, щом е оцелял, значи има шанс да продължи нататък. Ние опитахме малко (имаше полуразвален и още един за проба), не бяха съвсем лоши, при това все още бяха жълти, а сега станаха двуцветни. Вкусните домати вече съм ги открила. Сега се издирват устойчиви сортове и такива, които лагеруват безпроблемно. Дори да не открия такива, ще е забавно. Знам как точно е станало недоразумението в градината - нали една овца изяде де що видя насадени домати и аз в паниката садих колтуци, садих изостанал прераснал разсад, но вече нямах нерви да записвам, то пък се яви мана и съвсем не ми беше до записки. Но бързо ми минава ядът и сега благодарение на Стърчиопашка и Ивко, един двуцветен домат беше разпознат! Благодаря за отделеното време, добри доматени другарчета!
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Алисче, като си открила вкусните домати, сподели кои са те.
Другарчета, кои домати връзват добре при големите горещини и кои спират тогава?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Помидорче, писала съм ги :) - Розов блян, Момини сълзи, Чудо земли. Има и други, но тези са без забележки. В горещините връзва Розов мед и сигурно има още, но не са ме впечатлили. В друга градина може да е различно. За да връзват в горещините, трябва да имат шарена сянка или леко засенчване, когато има силно слънце. Мрежата против градушка, която ползвам, е с 10% засенчване и мисля, че за градината е добре. А на оранжерията бяхме метнали една с 30% (или 35%).
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Алис,не можах да те разбера с тия шест месеца...При теб ли е станал за толкова време???

И понеже тефтера е при мен,мога да ти кажа и кога е цъфнало първото цветче-01.06,пет дни след Доброгледа.. :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

помидорче написа: Окт 16, '18, 13:56 Алисче, като си открила вкусните домати, сподели кои са те.
Другарчета, кои домати връзват добре при големите горещини и кои спират тогава?
Помидорче,единствен Брендиуайн ми се прецака в горещините.Другите си връзваха без проблем..
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Е, как ще ме разбереш, като съм го написала неясно. :) Златен медал съм сяла на 31 март, а зрее сега. Откъснала съм го зелен след последната мана.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”