Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 124 пъти
Получил благодарност: 135 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

Клокче и аз експериментирам тази година :daaa: Сложих края на юли колтуци (някои даже с цвят) и вчера ги гледах и се чудех дали изобщо ще откъсна домати от тях ама нали е за спорта :dovolen: В момента са нахвърляли доматчета колкото нокът,кога ще порастват,че и да се зачервят :hmmm: Ще се молим за по-дълга и топла есен :stiskam: Нищо ще ги видя до къде ще стигнат и за догодина да знам ,може по рано да сложа ,абе човек се учи докато е жив и не научен си остава.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от clock »

:dovolen: Хортензия, точно така. На мен ми е интересно да наблюдавам. Оказва се, че домата е жилаво растение, колкото и невероятно да звучи. Той сам ми направи показно тази година. От всичките сто стръка имах два, в едно гнездо, изядени от попово прасе. Видях, че са гризнати, но ме домързя да се наведа и взема и изхвърля отрязаните стръкове. Зарязах ги там, на място, където бяха паднали. После ме завъртяха други работи, аз на прибежки в градината, валя, кой да мисли за ония два изядени стръка. Един ден гледам стръкчетата се ококорили. А аз се ококорих повече от тях. Както са били паднали и пуснали коренчета. Борба за живот. Още са в градината и си изпълняват плана, а на мен ми показаха, че да, домата е жилаво растение.
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ins »

:tzvetentze: Клокче,много е сладурска градинката ,всичко е много добре направено. Много ми харесва :tzvetoman:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Браво Clock, дано да станат есенните хайванчета!

При мен, съдейки по наличните завръзи, на късна реколта от нормално садените домати ще разчитам на Ръгби, Розов блян, Момина сълза, Италианска круша, Руми Варна, Розова праскова, Рапунцел, Спекълд Роман. Специално внимание на Розовата праскова като есенен домат - тя е от безкрайно развиващите се, от започването - до попарването от сланите, може да стигне над 4 метра.
Ето я:
Изображение

Другият интересен е един неизвестен от серията садени на10 юни. Малко се обърках със семената, той е от изпратените ми от Алис, картофен тип листа, но не зная - розов ли ще бъде, червен ли - расте като змей, много цвят, много колтуци, но и завързали домати има.

Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

MotacillaAlba, доста си напънах "гънката" :), сигурно съм ти изпратила Бренди Бой (хибрид), розов е с картофен тип листа.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Алис, трябва да е един от тези трите: "Еми", "Лозан" или "Банево". В основната серия поникна само един от тях (по моя вина), мислех, че е "Еми" - получи се едно много хубаво розово сърце от 530 гр. Понеже много сортове не ми поникнаха, сложих една късна серия, за да ги видя все пак. Този си мислех, че е "Еми", докато не установих, че всъщност това, което първия път съм мислела за "Еми", розовото сърце, не е с картофен тип листа. Отишло е на другия ред (същото сърце) - значи съм ги разменила... но дали първия път или втория и кое растение на кое име отговаря... със сигурност обаче е едно от трите. Има малка вероятност да е домат с надпис "Теди", но за него съм си записала, че и в двете серии не е поникнал. Така се получи мистерията. :o :D
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Не знам тогава. Може да ти се е отклонила някоя семка от Розовото с картофени листа. То се разклонява, расте добре има цвят и е навързало, но то си е от твоите. :)
Или по веригата, докато дойдат семенцата при тебе, е попаднал някой друг сорт.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Е, значи ще го кръстя "Късен змей". :D
Не е Розовото с картофени листа. То е засадено до него и е видимо, че не са един сорт. То също върви добре, но не е така неудържимо буен. Дано стане и вкусен, а пък ако е за идентификацията, ще сложа за проба от четирите заподозрени да поникнат и който се получи с картофени листа - значи е той. :hmmmmmm:
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Пламен »

Как се справяте с белокрилката. При мен има нашествие и нищо от това, което пробвах не помага: Масло от нийм 1% разтвор, нимазал, натуралис,
пиретро натура - през 3-4 дни. След всяко пръскане сякаш са се умножили. Преди това пробвах Моспилан, пак без успех. Най-голяма полза виждам от лентите за мухи. Сложил съм 20ина броя - повечето в оранжерията и около по-младите растения. Популацията видимо не намаля, но поне лентите са целите бели,значи работят. Лошото е, че след 5-6 дни трябва да се сменят, а отнема доста време.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Пламен написа: Сеп 3, '18, 23:10 Как се справяте с белокрилката. При мен има нашествие и нищо от това, което пробвах не помага: Масло от нийм 1% разтвор, нимазал, натуралис,
пиретро натура - през 3-4 дни. След всяко пръскане сякаш са се умножили. Преди това пробвах Моспилан, пак без успех. Най-голяма полза виждам от лентите за мухи. Сложил съм 20ина броя - повечето в оранжерията и около по-младите растения. Популацията видимо не намаля, но поне лентите са целите бели,значи работят. Лошото е, че след 5-6 дни трябва да се сменят, а отнема доста време.
Опитай с Тепеки,при мен подейства много добре.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”