Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Всяка година имам по няколко жертви от Тута абсолюта, но не съм отчитала като загуба 2-3 домата.Обаче в последните дни без да се вглеждам изхвърлих десетина :ufff: .Ако се разровя не знам колко още ще открия.Снощи питах чичко Гугъл, има доста препарати, като в това число е и Нимазал.Та в този ред на мисли, ако напръскам с Нийм ойл, дали ще има ефект :hmmm: ?В скъпоценния ми тефтер нямам отбелязан илач за тая гад.Не мога да разбера, защо с всяка следваща година в градинката ми започват да се въдят всякакви знайни и незнайни представители на местната фауна? :hmmm:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Според мен има ефект от пръскането с Нийм или пък от йода, но едва ли едно пръскане може да реши проблема. Аз имам по някои домати поражения ей с този размер - изглежда ми като да са опитали и да не им е харесало много...

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Не мога да разбера, защо с всяка следваща година в градинката ми започват да се въдят всякакви знайни и незнайни представители на местната фауна
Защото тута-та не е местна фауна, появи се преди няколко години с вноса на гръцки домати, и тъй като тогава нямаше регистрирани препарати против молеца, унищожиха не малко оранжерии :sboi: , нещо като с чумата по овцете, на следващата година регистрираха доста от старите познати препарати и срещу молеца и спряха унищожението,кой имАл щастието да го посетят пил една студена вода и те така .. :senvy:

От биоинсектицидите регистрирани против молеца са
Пиретрум- екстракт-пиретрум,сусамово масло,калиеви сапуни-без карантина
Пирос - екстракт от пиретрумпиперонил бутоксид-без карантина
Нимазал
АФЪРМ - ползвам основно него с редуване с абамектин , май писахме миналата година за него, но ето пак
Афърм 095 СГ – биоинсектицид, съдържащ 9,5 г/кг емамектин под формата на емамектин бензоат. Емамектинът е природен продукт на ферментация от почвените актиномицети Streptomyces avermitilis, имащ добре изразено трасламинарно придвижване в растенията, т.е. прониква във вътрешността на третираните растителни части. Действа на насекомите главно при поглъщане, но има и извество контактно действие. Блокира нервните импулси, в резултат на което засегнатите ларви спират да се движат и хранят и в последствие умират. Действа толкова бързо, че някои от ларвите, които ще образуват нови мини, умират още в момента на вгризване! Мъртвите ларви имат сивкаво оцветяване на тялото в областта на стомаха (сн. 14). Прилага се в концентрация 0,25%.

Дипел (биоинсектицид) - също е ефикасен , но няма регистрация за домати, или поне доколкото помня, може да проверите в БАБХ
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

След Розовото с картофени листа наблюдавам и Сърцето на Албенга. Въпреки, че шумата му изгоря от маната, има цели 5 зелени домата, които чакам да узреят. :)
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Току - що откъснати :dovolen:

Изображение

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Румена »

:dovolen: Поздравления за реколтата и за снимките!
От собствени семена ли са?
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Благодаря, да от собствени семена са доматите.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от prijatel62 »

Разнообразие значи. А тези двете едрите и по-тъмни на цвят, в ляво...как са на вкус?... можеш и да направиш дисекция на един, за да го разгледаме и от вътре.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Такаааа.....да си дойдем на думата.Преди 2 дни бях на гости на брат ми, който живее в Златна Добруджа в наследствен имот.Снимките, които съм споделила с вас са една много малка част от това, което видях и снимах.Червения домат, който тежи 1100 гр., е от тази китка, където са още 2 домата.Но те са били 4, и този на снимката не е бил най-големия.Когато брат ми е късал най-големия, е мислел, че са два.Претеглих го на кантарчето като се прибрах и му казах колко тежи, а брат ми каза, че щом този тежи толкова, значи първия е бил към 1800гр. , защото бил много по-голям.Всички снимки са на различни корени.Отрупани са и нагоре.По мои груби сметки, на един корен розови, от които изтеглих един и тежи 600гр., имаше още 8 домата със същата големина, което прави към 5 кг.Аз загубих говор и картина.Сега как ги отглежда - не си прави разсад, защото не може.Аз му давам и една жена от селото.Разсада от мен беше хибриди, които сравнени с моите, бяха гиганти.Едроплодните му са от другата жена и са 3 вида - червен огромен, розов голям и един червен, който е малко ръбест, пак е едър, но не е Руми Варна.Този сорт е типичен селски местен и го гледат по варненските села.Дотук с разсада.Сега е интересното.Полива гравитачно, къде вързани, къде не,колтучени тук-таме, няма засенчваща мрежа,няма мулч, няма капково, пълно с трева,изпънато на най-силното слънце,няма растения-капани,фрезова си градината когато иска, няма повдигнати лехи, менка им местата както реши, няма всичко, за което се сетите и с което ние се плюнчим вече години.С какво пръска ли?И това питах.Пръскал е 3 пъти с Бордолез и 1 път с Ламбада.Това е.Няма акари, трипси, въшки, камо ли вируси.След като е засадил разсада е наръсил около корените много стара обгоряла овча тор и е полял.С друго не е торил.Аз имам 110 корена, той 60 и продукцията му е многократно повече от моята.Да не ви казвам как му е измисления пипер, пак даден от някой, тиквичките, които са 2 корена и е брал толкова много, че пред мен даде една на кокошките и те дори не я погледнаха, толкова са им втръснали.За гроздето няма да говорим.Като минах под асмите миришеше на Хамбурски мискет и Кардинал.Естествено си зобнах с кеф.Та, каква ми е мислата - на село всичко става.Дядо ми гледаше овце и много тор е изсипана в тая градина, почвата е като пудра захар.Моите лехи са оградени с керемиди уж да не тъпча в тях и пак е кирпич.Градината му е по цял ден огряна от слънцето, а при мен е до обяд.При него е проветриво и поне на 500м. от него няма друга градина.А при мен градинката ми е сгъчкана и наоколо е пълно с овирусени и маносани домати.Да ви кажа честно, доста се бях отчаяла.Затова пиша чак днес, малко ми мина.Вярно, много им се протвя(старая), ама берекет версин.Колкото, толкова.Яааа, какви са ми хубави!Щях да забравя - изкормих половиния големия домат и извадих само 6 - 7 семки. :hmmm: Дано в другата половина да има повече.Нямаше хубаво узрял от ръбестия и взех един дето сега е на слънце и се надявам да взема семе и от него.Розовия го изтръмбуших и него.Лелеее, то цял роман.Ама не можех да не споделя с вас въжделенията си.Дано не съм ви отегчила. :stiskam:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Прекрасно е. Такива градини ме изпълват с възторг. С нашите купешки семена и грижи ;) , но пък е удоволствие да наблюдавам кръговрата на природата. :daaa: Всъщност не искам едри, а здрави и вкусни домати. Може да съм единственият градинар дето не харесва домат повече от 500-600 грама.
Ако ти остане семчица, колкото и да са, сподели с другарче.
Последно промяна от МГХ на Авг 24, '18, 12:51, променено общо 1 път.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”