Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Teodora76 »

alys, Флорида мисля, че беше безколков домат, Амати сади моята съседка и си го харесва, но това не значи, че и на теб ще ти допадне, например аз не харесах Панекра, Вителио и Мондиал, иначе са хубави, облистени, устойчиви, но като вкус са ужас!
Между другото скоро гледах един руснак как отглежда на три стебла безколови домати в оранжерия, ако искаш мога да намеря видеото и дамти го изпратя.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Алис, дано ти отговорят хората с опит във форума - Миша, Краси, Алекс и др. Или ако някой се е сблъсквал с болестта.
Аз няма как да съм ти от полза с хибридните сортове, защото единствения хибрид ми е Ръгби за първа година, като изключа Рила и Ком преди няколко години за един сезон. А и листната плесен ми е непозната (за радост, дано не се запозная лично никога).
Дали не ти трябва нещо, което да подпомага вентилацията в критични дни? Ако имаш влагомер в оранжерията, може да реагираш, когато скочи прекалено много. Има електронни часовници, които мерят и въздушната влажност, не са скъпи.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Теди, дори безколов, ако става за оранжерия, е добре. Онези трите - ясно.
MotacillaAlba, повече от това, че двете врати и два прозореца от двете страни стоят постоянно отворени, не знам какво мога да направя. Е, втория прозорец го отворихме малко късно. Ужасно гадно нещо е листната плесен, просто я подцених, не прочетох. Не уврежда плодовете, но и не завързват нови, защото убива цвета.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1278 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

Alys, пробвала ли си да обеззаразяваш почвата със топсин? Стени , колчета(ако имаш такива).
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Клеър, това евентуално в края на сезона.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Явно в оранжерията има спори на гъбата,която причинява сивото гниене,възможно е да не са от тази година. Добре ще бъде в края на есента да обеззаразиш оранжерията. Ако мулчираш лехите с полиетиленов мулч влажността ще намалее,а с това и възможността за нови поражения. При твоите условия не е достатъчно врати и прозорци да са отворени за проветряване,опитай да отвориш изцяло късите страни.
http://pcarbonat.ru/lechenie-buroj-pyat ... v.html#i-2

:stiskam:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Краси, обеззаразяване с био средства, в краен случай с химия (ама няма да получа зелена светлина за действие)?
Първия линк го открих преди няколко дни и четох, има народни средства..., гледах и други видеа. Сложна работа. :)
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1278 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

Гъбата която причинява лисната плесен е Cladosporium fulvum. Нейните спори много лесно се разнасят по въздуха при по висока въздушна влажност и се полепят не само по растенията и по почвата , а и навсякъде по оранжерията.
Аз също съм против химическата борба и никога не използвам абсолютно никаква химия, нито натурални рецепти- нищо. Единственото механични мероприятия.
Можеш да пообезлистиш доматките на около 50см . Много е важно проветрението между растението и почвата. Растенията също трябва да са на разтояние едно от друго.
Трябва също честичко да се прекопава и никакви плевели.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от gora »

Листната плесен в стъклена оранжерия и за мен е проблем от години. Заради тази болест тази година направихме капково, и засяхме преобладаващо Биг Бийф - на пакетчето пише, че е устойчив на листна лесен, НО се разболя. Единствения устойчив сорт беше Опал - тук по-нагоре писах за това. Четири -пет корена бяхме засяли от него, м/у Биг Бийфа - по точно замествахме пропадналите растения от Биг бийф с Опал, Ръгби, Круша, Розов дар. Всичко, освен Опал се разболя. Картинката беше впечатляваща, не съм предполагала, че точно той има устойчивост...........Предишни години сортовете Прекос, Наслада също боледуваха. И по това време, както и сега, майка ми почти е оскубала доматите и засяла колтуци, които точно до мразовете правят завръз :lol: . Проветряваме, засенчваме, миналата година опитах да ги спася с бордолезов разтвор, но .......................
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от gora »

gora написа: Юли 15, '18, 17:26 Сорт Опал
колеги, този сорт за втора година при мен се представи повече от отлично. Също се оказа, че е устойчив на листна плесен, когато се гледа в оранжерия, а Биг Бийф се разболя. Две пръскания съм направила - с ридомил голд преди месец и с куадрис преди 1 седмица. С инсектициди не съм пръскала. За първи път успявам в тази градинка да направя домат и то се дължи на този сорт. Повече от половината корени са ми от него. мисля си, че не напразно носи името на семенарската фирма - Опал Зи. Сърцето на Албенга по традиция също има много.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
"Бъдещето не е това, което беше"
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”