Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Клеър написа: Юли 26, '18, 09:25
МГХ написа: Юли 25, '18, 22:42 Ооо, този мамин домат ме заинтригува. Да не е нещото ,което търся от години, старият Идеал от едно време.
МГХ, аз имам идеал от едно време. Даде ми го една близка позната . Понеже ми го даде доста късно , сях само няколко семеца да видя наистина ли е това което беше. Сях го края на март и чакам скоро да си откъсна и да го пробвам. А иначе тя твърди че пазят сорта от 54 та година. Ако излезе истина ще споделя и който иска ще пратя семенца.
Дано. До сега няколко запазени от доста време пробвах и все не ми харесват. Дали при мен не стават или не са това, което търся, но ... все се надявам да открия подходящия червен домат ...
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2865
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1280 пъти
Получил благодарност: 1243 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

МГХ написа: Юли 26, '18, 10:17
Клеър написа: Юли 26, '18, 09:25
МГХ написа: Юли 25, '18, 22:42 Ооо, този мамин домат ме заинтригува. Да не е нещото ,което търся от години, старият Идеал от едно време.
МГХ, аз имам идеал от едно време. Даде ми го една близка позната . Понеже ми го даде доста късно , сях само няколко семеца да видя наистина ли е това което беше. Сях го края на март и чакам скоро да си откъсна и да го пробвам. А иначе тя твърди че пазят сорта от 54 та година. Ако излезе истина ще споделя и който иска ще пратя семенца.
Дано. До сега няколко запазени от доста време пробвах и все не ми харесват. Дали при мен не стават или не са това, което търся, но ... все се надявам да открия подходящия червен домат ...
Не смятам че е от мястото, а можеби са се поопрашили с времето и за това не се получава стария идеал.Аз все пак имам надежда , но ще видим.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

МГХ написа: Юли 26, '18, 10:17 До сега няколко запазени от доста време пробвах и все не ми харесват. Дали при мен не стават или не са това, което търся, но ... все се надявам да открия подходящия червен домат ...
А може би спомените ни малко ни подвеждат. Едно време имаше страхотни домати :dovolen: :dovolen: :dovolen: Като донеса една кофа от село в София - нищо общо с пластмасовите от магазина. Но пък помня, че от тая кофа доматите изтрайваха някъде до третия ден - на четвъртия вече ставаха само за готвене.
Но тогава нямаше кой знае какъв избор на сортове, нямаше база за сравнение. Селски вкусен или магазински безвкусен - това беше избора. Искам да кажа, че споменът ни за супер-вкусния Идеал може да е свързан с тогавашната липса на алтернативни вкусни сортове, а днес, при огромната конкуренция, качествата му просто не могат да изпъкнат достатъчно.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Teodora76 »

Много полезен калкулатор, таблицата може да се изтегли.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Ивко, спиш ;)
alys написа: Юли 25, '18, 14:13 Кои сортове са устойчиви и сте намерили малки разфасовки? Амати е единият. Дали наистина е устойчив? Записах няколко сорта, за които пише, че са устойчиви, но дали има малки разфасовки и дали някай ги е отглеждал - Бенатар, VP1, Десперадо, Димероса, Сетия.
И още нещо не разбирам - листната плесен я пишат като Ff, Cf и St.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

:lol: Вярно,че спя,но погледна ли Матисимо-100 семена,дава зрели плодове по-бързо от другите,ран,седем устойчивости,като го дават силно устойчив на бронзовост,нематода и листна плесен...Мисля,че това е твоя домат..И струва 22,50...Ще си имаш за три години по 30 корена..
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

ivko69 написа: Юли 26, '18, 13:19 :lol: Вярно,че спя,но погледна ли Матисимо-100 семена,дава зрели плодове по-бързо от другите,ран,седем устойчивости,като го дават силно устойчив на бронзовост,нематода и листна плесен...Мисля,че това е твоя домат..И струва 22,50...Ще си имаш за три години по 30 корена..
Сутринта писах от телефона и после си викам "леле, сега Ивко ако ми се обиди, ще стана за резил". Благодаря! Иска ми се доматените другарчета да споделят кой какъв хибрид е гледал и дали е доволен. Също така е важно да не е пръскал с препарати.
Признавам, че не стигнах до Матисимо. Сега остава Миша или друго другарче да прочете и да каже дали знае нещо за него. Ако е като Панекра и подобни твърди хибриди, не го ща. Иначе Панекра беше прекрасно растение, много завръз, ама това чудо не се яде (силно казано). Искам да имам поне 2-3 хибрида. Не знам дали ще си променя мнението до новата сеитба, но да направя проучване.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Алис, на съм съвсем внимавала назад какво си написала, но не си ли доволна от пинк рок. При мен на първа китка навън имаше по пет домата и на втора четири. Много хубави на вкус и размер и сравнително здрави при тази ужасна година.
Устойчивости :
Мозайка (ToMV)
Вертицилиум (Va)
Вертицилийно увяхване (Vd)
Фузарийно увяхване (Fol)
Нематода (Ma\Mi\Mj)
Устойчивост спрямо ToMV,Va:0,Vd:0,Fol:0,1 For и Нематоди.
Последно промяна от МГХ на Юли 26, '18, 14:35, променено общо 1 път.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

alys написа: Юли 26, '18, 14:04
ivko69 написа: Юли 26, '18, 13:19 :lol: Вярно,че спя,но погледна ли Матисимо-100 семена,дава зрели плодове по-бързо от другите,ран,седем устойчивости,като го дават силно устойчив на бронзовост,нематода и листна плесен...Мисля,че това е твоя домат..И струва 22,50...Ще си имаш за три години по 30 корена..
Сутринта писах от телефона и после си викам "леле, сега Ивко ако ми се обиди, ще стана за резил". Благодаря! Иска ми се доматените другарчета да споделят кой какъв хибрид е гледал и дали е доволен. Също така е важно да не е пръскал с препарати.
Признавам, че не стигнах до Матисимо. Сега остава Миша или друго другарче да прочете и да каже дали знае нещо за него. Ако е като Панекра и подобни твърди хибриди, не го ща. Иначе Панекра беше прекрасно растение, много завръз, ама това чудо не се яде (силно казано). Искам да имам поне 2-3 хибрида. Не знам дали ще си променя мнението до новата сеитба, но да направя проучване.
Да бе,ще се обидя...Аз да не съм във втори клас.. :hihihi: А и да се обидя,много бързо ми минава,така че...споко.. :tzvetentze:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Миленка, Пинк Рок нещо май не ми поникна миналата година. Трябва задължително да има устойчивост на листна плесен, че много ме уплаши това чудо. А те имат и други устойчивости. Например, Рапунцел F3 доста повече се държи от Паулина и Ръгби. Тигерела първа хвана плесента, но пък връзва и изкарва нови колтуци. Е, тя е само за красота, почти :), но допълвам плика с краставиците през два-три дни.
Засега намерих тези - Амати, Матисимо, Флорида, Фантом. В градината с маната може би трябва да не садя домати, при асмата засега са добре, в голямата градина също засега са ок. Та за градините няма да са хибриди, но за оранжерията е почти сигурно вече.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”