Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Клеър написа: Юли 17, '18, 21:51
Lois написа: Юли 17, '18, 08:48 Хора, много са ми зле доматите....
След толкова дъжд, като се стопли сега, за три дни пожълтяха от долу до средата и продължават. Никога не съм имала толкова зле изглеждащи растения, пък и краставиците и те са жив зян. В аптеката ми дадоха Арметил М (2 с.л. на 5 литра вода), в комбинация с Децис (7 мл на 5 литра), напръсках ги в събота, но сякаш продължават да пожълтяват и съхнат листата. Имам чувството, че госпожата в аптеката не беше твърде добре осведомена. Едно листо от флокс с бял налеп занесох, мислех, че е брашнеста мана (ма май е нещо друго), тя го обяви за здраво и нацапано от нещо??
Други идеи за спасителни акции?
Армерила са 2 суп.л за 10 л. Вода( или 25 гр)
А Децис 5 мл. За 10 л. Вода.

Дай снимка , арметила е против мана, а жълтеенето не е признак на мана , снимай и краставиците, но като първа помощ при краставиците изчисти всички стари и болни листа и подхрани
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

[/quote]

Симеоново 750 м. над морето :dovolen:
[/quote]

Отдавна си разкрит, колега. :dovolen: Не си по-далеч от два километра по права линия до мен.В "Косанин дол" съм- бистришко. Бройкам те отдавна, и имам конкретни неща да те питам. И ти си напред с материала- спор няма. :stiskam:
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimilisa »

Момичета къде сте? :dovolen:
Днес пак правих консерви. Тази година от 60 корена голям берекет :dovolen: Изнесох го в градината на 29 април и от тогава само пръскане, плевене и връзване... :D

Изображение

Съжалявам че някои дъвчите люспи. :hihihi:
Новите ми рекордьори
Червеният ми гигант тази година се престара

Изображение

А розовата ми топка направо изби в розова бомба

Изображение

И естествено отиват за семена за догодина :

Изображение

Как да не се похвали човек :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Alien »

Това на първата снимка е направо мехлем за душата! :daaa: Малко домашно козе сирене, няколко стръка магданоз и копър, направо от лехата, да се полее с нерафиниран зехтин. Пък да се извади биричката от хладилника и да се седне под звездите...
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

МГХ написа: Юли 17, '18, 14:55 Лоис, и при мен бяха така. Опитах какво ли не. Накрая прибегнах до рецепта, на която не вярвах, но май свърши работа и поне за сега ми се струва, че стабилизира положението. Знам, че Миша няма да одобри. Вероятно е права. Обаче върши работа.
На 10 л вода, 1 кофичка кисело мляко + 1 с.л. сода бикарбонат+ 20 гр.син камък .
Аз добавих и 20 капки йод, щото бях забравила точната рецепта.
С това пръскам наред-краставици, пипер, тиквички. Краставичките тази година от многото вода са ми супер. Крехки и вкусни. Нищо, че обърках семената ;) и съм засяла само корнишони и крокодилки. И слабо лютите чушлета са добре и тиквичките.
МГХ, може да пробвам и твоята рецепта, но се чудя може ли да се пръска със син камък сега, когато доматите и краставиците се берат през ден. Може ли някой да каже?
МГХ, тези краставици крокодилски горчивите Момордика ли са или някакъв друг сорт, който е популярен тук в групата?
За 10 дни изскубах 6-7 овирусени корени. Овирусяването вече го разпознавам. Има още около 10 със здрави върхове и подножие, но средата е ужас и пълзи нагоре и стеблата чернеят вече. По-късно ще кача снимки, за да кажете какво им е. Няма нови цветове, а там, където има, са почернели. Нищо не очаквам от първия си опит да отглеждам домати.
В неделя ще пробвам да пръскам с масло от нийм. Споделете колко милилитра нийм слагате на литър вода.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Здравейте.
Гледайки в нета кой сорт по-ранен, кой по-късен, виждам, че в сайтовете на английски език за продаваните семена почти винаги се посочва очакваният брой дни от трансплантиране (има се предвид засаждане на постоянното място) до узряване. Това число варира от 50 за най-ранните, до 100 за най-късните. На нашите опаковки дават понякога, но не винаги, "вегетационен период" - какво се има предвид - от семе до реколта, от поникване до реколта или също от засаждане до реколта - не съм наясно... По какво се ориентират професионалистите за ранозрелостта, когато си избират какво да сеят? Ясно е, че тия числа се отнасят до идеалните условия, но все пак могат да са основа за сравнение, когато производителят си е направил труда да ги представи.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

помидорче, крокодилките са грознички, жълтави краставици, много крехки и вкусни. Видът им не подсказва такъв вкус, но в действителност са супер. На мен ми дадоха семената под името "селска грозна краставица". Ето тази средната: Изображение
Синият камък се измива добре и не пречи. Трябва по старателно миене. Той е контактен препарат. Тези препарати не проникват в растителните тъкани, а остават на повърхността на растенията. А краставиците се белят.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

МГХ, през колко време пръскаш с последната рецепта? До края на месеца прогнозата е все преваляване. Днес обезлистих до здраво и обрах повечето домати в градината с рано садените. Бяха нападнати от картофена мана. Голяма гадост!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

alys написа: Юли 19, '18, 18:03 МГХ, през колко време пръскаш с последната рецепта? До края на месеца прогнозата е все преваляване. Днес обезлистих до здраво и обрах повечето домати в градината с рано садените. Бяха нападнати от картофена мана. Голяма гадост!
през 7 дни
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2847
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1068 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

:dovolen:
MotacillaAlba написа: Юли 19, '18, 16:08 Здравейте.
Гледайки в нета кой сорт по-ранен, кой по-късен, виждам, че в сайтовете на английски език за продаваните семена почти винаги се посочва очакваният брой дни от трансплантиране (има се предвид засаждане на постоянното място) до узряване. Това число варира от 50 за най-ранните, до 100 за най-късните. На нашите опаковки дават понякога, но не винаги, "вегетационен период" - какво се има предвид - от семе до реколта, от поникване до реколта или също от засаждане до реколта - не съм наясно... По какво се ориентират професионалистите за ранозрелостта, когато си избират какво да сеят? Ясно е, че тия числа се отнасят до идеалните условия, но все пак могат да са основа за сравнение, когато производителят си е направил труда да ги представи.
По принцип повечето директни сортове имат вегетация 120-125 -130
дни вегетация и то в зависимост от метеорологичните условия.( от семка до зрял плод.) Но това не означава, че ако са засяти по рано вегетацията ще е същата . Колкото по рано са засяти се увеличава и малко вегетацията. Те са обозначени като средно- ранни.За това не се посочва на много опаковки вегетативен период. Има и такива които имат 150 -вегетация- на тях обикновенно пише че са късни. Обикновенно вегетация дават при хибридите.
Ако на опаковките дават 85; 75; 90 дни вегетация това е от разсаждането на постоянното място до зрялост.
Ако е дадена вегетация 110; 115; 120 дни вегетация и е обозначено че са ранни- значи е вегетация ( от семка до зрялост).
Има и такива доматки , които имат вегетация 90-95 дни ( от семенце до зрялост), аз познавам само един сорт саксийно чери.
Дано съм била малко поне полезна.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”