Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1464
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vanina_g »

Титриф написа: Юли 9, '18, 19:55 ...Остави доматите, ма никой не казва какво да правим с гроздето?!
...
В темата за гроздето никой нищо не казваше, докато аз не попитах, ама защо ли питах - наритаха ме че е мана, че е късно, че не съм питала навреме, а на мен ми се рИве! :cry:
Ми кво да питам, то ясна работата, отива се гроздето, ама така, да подбутна темата... И само един съфорумец ми отговори, за което и тук му благодаря! :tzvetentze:
Нали затова е форума, ако не друго, поне да си споделим проблемите ... :|
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1694
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 302 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

Титриф написа: Юли 9, '18, 19:55 Не знам на кой му е лесно, ма изглежда, че на никой не му е. Такива условия не съм виждал. А съм над 60 лазарника...
Далеч съм от мисълта, че изобщо има нещо лесно в живота, но това е друга тема. В редки случаи, може би, но не съм убеден. Аз също клоня малко повече към 70 отколкото към 60, но това не пречи да обменяме опит и мнения. Колкото за условията, споделям го напълно. Не само мое мнение е, че откакто бомбардираха Сърбия с бомби от убеднен уран, в личните ни градини ( а мисля, че не само там) нещата станаха трагични. Макар да мина доста време, но останах изненадан, от мнение на мой познат с когото никога не сме имали разговори на тази тема, че изказа същото твърдение. Всичко започна от към западна България и още същия сезон стигна до черноморието. И така, до сега. Иначе, с чиста съвест мога да твърдя, че дядо ми през 60-те години на миналия век, нямаше дори лична пръскачка. Лозята не ги пръскаха понеже бяха добружански сортове, а те бяха устойчиви на заболявания. Сега от същите сортове, ако не ги пръскаш, половината е повредено.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1029 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

penkeler написа: Юли 9, '18, 19:32
Миша написа: Юли 9, '18, 15:42 При положение, че вече имаш мана не виждам как ще се спасиш с алтернативни средства, обикновено се реагира в първите 72 часа след заразяването, после слагаш химия .
Абе, нищо лично, но на теб ти е лесно.Това ти е основно занимание и рутина. Каквото и да констатираш, знаеш още на момента как да реагираш, какво да предприемеш и с какви заместители на необходимите препарати разполагаш. При нас нещата са по различни. Още като видим нещо, първо се чудим болест ли е или не. После питаме с какво се лекува. След това хукваме по аптеките да го търсим, там го няма и ни предлагат замесител. След известно объркване, вземаме някакво решение (в повечето случаи грешно). Търсим в друга аптека или купуваме. Отдавна сме изтървали момента за реакция и нещата не се получават. После смело заявяваме: "Това не работи!". Ами, трудно ще ти е с нас, но в общи линии, така стоят нещата. Не е лесно да обясняваш на неуки, но понякога се налага и няма нищо лошо в това. Стига да не ти е досадно. Поне аз така си мисля.
Пръсках превантивно преди поява на мана. После при първи признаци на мана. За известно време се оправиха, наедряха доматите и всичко беше наред. Последва нова порция дъждовни дни. Пак пръсках превантивно, но при последната седмица отново се развихриха гъбите. Аз не съм там, а те си работят въпреки моите усилия. :cry: Природа. Обаче няма да пръскам с препарати. :stiskam: Трябва да има природни средства. :daaa: Иначе доматите щяха да се изчезнали до сега.
Ще наблюдавам кой сорт е по устойчив и ще сея него другата година. А за нас, за всеки случай, сложих късни, саморасли от салата, която сме правили и сме изхвърляли семената на екологичния боклук. Те сега направиха доматчета колкото орех.
И посях салати за разсад :stiskam: Два сорта /айсберг и Forrelenschlus lettuce/ . :hmmm: ;)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Пламен написа: Юли 9, '18, 20:25 Аз съм накиснал хвоща, утре трябва да дойде конопа и ги почвам. Само не знам с кое първо да пръскам и през колко дни. Да ги редувам или да повтарям някое. А за петната, трябва да е бактериоза. Освен петънцата и върховете започват да стават много светли.

Изображение
Нищо им няма на върховете, просто повече вода и въздушна влага, като пекне слънцето ще клюмнат, не се притеснявай за това, после ще се оправят
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Ровейки се из нета за сиво гниене и картофена мана, попаднах на не български сайт,
който от половин час търся и не го намирам отново :ufff:, та там имаше за още един проблем,
който го има при мен - окапването на цвета. Дръжката му пожълтява и капва. От 6-7 цвята, остават 3-4.
Та Мише, възможно ли е от сиво гниене или картофена мана да окапват цветовете, защото резките температури
като обяснение вече не ме устройва.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Приготвил съм едни снимки да ви покажа,ама като гледам,че последните коментари не са много розови,ме е страх,че някой ще ме напсува..Ама ще ги пусна,както каза един колега в предишните страници-Природа,на едни взел,на други дал..Стискам палци на всички да намерят решения на проблемите си. :stiskam: :stiskam: :stiskam:

Ръгби,зад него Настенка

Изображение

Ръгби,шеста китка,седма цъфти..

Изображение

Китайска новинка

Изображение

Китайска новинка,шеста китка.

Изображение

Руми Варна,шеста китка

Изображение

Крушовиден от Теодора

Изображение

Същия шеста китка

Изображение

Пудовик,шеста китка

Изображение

Меча лапа,четвърта и пета китка

Изображение

Розово с картофени листа

Изображение
Изображение

Каспийски розов

Изображение

Жълто чери,това захвана два кубически метра место

Изображение

И Полско яйце,над три метра и не знам коя китка,още преди месец съм го завил по тоя прът..

Изображение
Последно промяна от ivko69 на Юли 9, '18, 21:56, променено общо 1 път.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Хора, наистина нямам време да отговоря на всички, но аз като отдавна ви говоря , че трябва да върнем плодородието на почвите, като ги обогатим с почвени бактерии, които с хилядолетия са били обитатели на почвите и които унищожаваме с всяка оран, вие се подсмихвате...не е първа година дъждовна, нито е толкова дъждовна, сърбала съм тая попара вече няколко пъти, включително почти всяка година градушка, една година буря от супер клетка, една година наводнение , отдавна сме се отказали от ранно засаждане на домати, именно с цел да избегнем бурите, по-добре есен да завиваме домати заради слани, отколкото да засадим рано домати и да се борим с всички последствия на капризите на времето- късни слани, студени и мъгливи утрини,силни ветрове, бури и порои, малките домати по-лесно понасят всички тези условия, а и най-вече мисля за собственото си здраве, това пръскане е безумие, потрисам се като чета понякога,извинявайте, но е истина, четете зимата , ако трябва направете си табличка какво сте имали тази година и зимата търсете препарати, ще помагам доколкото мога, но недейте пръска толкова, много често растенията се стресират от много химия, и тука не говоря само за традиционната химия от аптеките, но и за забърканите отвари, всичко е химия, разберете, дори и като пръскаме с био препарати слагаме противогаз, милион пъти писах, много по-опасно е вдишването на отровите в момента на приготвяне и при пръскане, отколкото консумацията на пръскани зеленчуци. За това сме се спрели на следното решение- първи домати в оранжерии, късни домати- на полето, и най-вече КОЛКОТО МОЖЕ ВКАРВАЙТЕ ПОЧВЕНИ БАКТЕРИИ, те засилват имунитета на растенията!Извинявайте за лиричното отклонение, май работата ми идва в повече и ме удря на лекции :oops:

Погледнах снимките, пообъркали сте ги , това първото не е алтернария, последните също не са на листна плесен, уморена съм сега, не мога да търся снимки, вижте съберете , когато имам време ще се опитам да коригирам, но трябва да знаете, че по снимки не е особено лесно, особено когато има повече заболявания, и когато не се вижда цялото растение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

kim написа: Юли 9, '18, 21:48 Ровейки се из нета за сиво гниене и картофена мана, попаднах на не български сайт,
който от половин час търся и не го намирам отново :ufff:, та там имаше за още един проблем,
който го има при мен - окапването на цвета. Дръжката му пожълтява и капва. От 6-7 цвята, остават 3-4.
Та Мише, възможно ли е от сиво гниене или картофена мана да окапват цветовете, защото резките температури
като обяснение вече не ме устройва.
Дай снимка на съцветието, при сиво гниене обикновено окапва вече опрашено растение, при недобро опрашване също окапва цвета, но и при ериофидни акари също окапва, може да познаеш , че има акари, ако цветът е бледо жълт, гледа леко нагоре, не може да се отвори хубаво ,стои като слепнат, общо взето пак ще кажете-лесно ти е на тебе, да различиш жълт от бледожълт цвят, не, никак не ми е лесно, защото съм се учила все по трудния начин, с оскъдна информация от учебниците, безкрайни часове ровене и сравняване, безумно много пари за изследвания, и много много наблюдение ....
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Ивко...ти да видиш...немам думи..... :daaa: Ти направо ме уби.....Това в България ли е? Като ти гледам доматите, иде ми да изчезна безкрайно....Жив и здрав да си, да си ги хапваш и да събираш семена, че и аз съм на опашката.Ееее....крайно време беше да оплакнем очите, няма само болести да гледаме, я....Браво!!! :tzvetentze:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Утре ще направя снимки. Не съм добра в макрото, но ще се постарая. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”