Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

Аз садя само навън и съм доволна от Ръгбито. И като вкус ми харесва, и като растение ми допада, не много високо, стройно, с къси междувъзлия и сравнително по-устойчиво на болести от другите.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Абсолютен фаворит от ранните ми е Полярник,поне за сега..От както почнах да го бера,забравих за Маскотката,а Матина и Аляска не струват изобщо...Ще изчакам да узреят и на втора китка и ако продължават да са такива блудкави ще ги изскубя и на тяхно място ще сложа култуци..

Ръгбито при мен върви добре-връзва вече четвърта китка,като всичките са с по шест доматчета,само една ми е някаква сложна с единадесет...
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 193 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от НАМ »

Здравейте, чета ви от месеци най-редовно и много ви благодаря за всичко, което научих от вас! Аз имам селска къща в планините около Земен с доста екстремален климат и не особено добра, плитка глинеста почва. Първите домати, които засях тази година през февруари бяха няколко ралични сорта черита. Надявах се като са малки по-рано да узреят от по-едрите домати - става въпрос за навън. Уви, пълни са с цвят и завръз, но първите плодчета дори и не са се избистрили. Посадените един месец по-късно Индиго розе вероятно ще ги изпреварят. Това е опит, който искам да споделя с по-неопитните като мен градинари. И един въпрос към по-напредналите: навсякъде чета, че всички колтуци трябва да се премахват. Аз, понеже не ходя редовно на вилата, съм изпуснала някои и те вече имат цвят. Чудех се дали тава не е по-добре всъщност. Заради големите денонощни температурни разлики тук растенията по-бавно се развиват и узряват и до започването на големите жеги не успяват да направят много китки. Няколко колтука няма ли да компенсират изоставането?
ivo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Юни 16, '17, 11:36

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivo »

http://prikachi.com/images/702/9352702V.jpg
http://prikachi.com/images/701/9352701t.jpg
http://prikachi.com/images/700/9352700z.jpg
http://prikachi.com/images/699/9352699W.jpg
Здравейте,
Ето, че започнаха проблемите. Самото растение изглежда добре, но плодовете явно са болни. Някой знае ли какво е това?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

А има ли здрави плодове? Късай и хвърляй плодовете. Виж дали пак ще има такива. С нещо пръскано ли е?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1695
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 303 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

НАМ написа: Юни 20, '18, 12:03...навсякъде чета, че всички колтуци трябва да се премахват. Аз, понеже не ходя редовно на вилата, съм изпуснала някои и те вече имат цвят. Чудех се дали тава не е по-добре всъщност. Заради големите денонощни температурни разлики тук растенията по-бавно се развиват и узряват и до започването на големите жеги не успяват да направят много китки. Няколко колтука няма ли да компенсират изоставането?
Е, не е чак толкова задължително да се премахват абсолютно всички, но ако са оставени повечко, доматките ще издребнеят, а растението много ще се зашуми. Ако пък още отначало, докато растенията са малки оствиш няколко колтука, растежа се затруднява и не израстват нормално на височина, а стават като храст с много, но дребни плодове. Често, при силни растения, може още в началото да се остави един колтук и по нататък да се развива на два клона. Обикновено, след като се развият добре на височина, след 3-та, 4-та китка се оставя и по някой колтук, но на онези които вървят силни и здрави. При различните сортове е различно. Има даже сортове при които не се препоръчва колтучене. Останалото е въпрос на опит и на преценка доколко растението може да бъде натоварено. Онези, които са изтървани неволно и решиш да ги оставиш, след първата китка можеш да откъснеш връхчето ако растението не би понесло повече натоварване. Аз например, след 3-та китка (в зависимост от сорта), почти не премахвам колтуци, освен ако не преценя, че е необходимо.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

помидорче написа: Юни 19, '18, 15:10 .... Прочетох коментар преди малко от Дон Домат, че една година раждат много, а друга не. При вас как е?
А, ти не го слушай, той Дон Домат все си прави някакви експерименти и сто процента е оплескал нещата някъде. :lol:
Ръгбито го гледам 3 година.НЕ го харесвам като вкус.Но винаги първи узрява и дава много домати.Странното беше, че семената са ми от миналата година в срок, а пък няма домати.Това в оранжерията, само два корена.
Определено си заслужава като ранен домат.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Благодаря за мненията ви за Ръгби. Щом ражда повечко, ранен е и малката го харесва, ще се сее догодина. Само здраве да е!
Миленка, и нашето място е малко планинско, та ще споделиш кои сортове виреят добре на този климат. Не гоня добив, но пък и не ми се ще да посадя 150 корена и да откъсна по два домата от корен. Сега в момента така ми се получи. Имам 30 корена Розово и Алено сърце на Марица. Много похвалени...вкусни, родовити.... Ела да видиш... На корен домат до два, а някъде пустота. Знам, че няма идеално хем вкусно, хем родовито, ама да му мяза малко.
Ще се радвам, ако споделите опит и ме посъветвате и ориентирате в сортовото многообразие. Обичам домати и нямам големи претенции, само да не са блудкави или пък вкусни, но по един на корен.
Ивко, благодаря, че сподели мнение за Полярника. И аз имам Матина, но не сме я опитали още. Не иска да зрее и това е...
Да попитам по-опитните. От месец имам вързали и едри добре оформени черита Рома черешка, а не искат да зреят. Защо така? Отрупани са с цвят и плод, но....първа китка така си стои зелена. Кои сортове не се култучат?
Алис, нищо, че е дребно Лабрадорчето, ще се сее. Малката се радва на черита и ще го хареса. Тя не подбира по големина. Ивко похвали и Полярника, та да видим... Може и от него да има
ivo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Юни 16, '17, 11:36

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivo »

alys написа: Юни 20, '18, 12:42 А има ли здрави плодове? Късай и хвърляй плодовете. Виж дали пак ще има такива. С нещо пръскано ли е?
Тези по-големите са от първа китка, но като гледам и горните малките имат малки черни петънца които предполагам ще се превърнат в тези грозни сбръчкани домати. Засега съм забелязал това само на един корен и предпочитам да го изхвърля. Въпроса ми беше по скоро да открия причината и да знам от какво е, за да го избягвам в последствие. Пръскани са с обичайните препарати - Би 58, Нуреле, Шампион, мляко с йод, листен тор, доматин, ако беше от пръскането предполагам щеше да има и други такива корени. Доста е характерно това "израждане"и предполагам някой ще го разпознае.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Вирусно е. Скуби.
Виж бронзовост или стрийк по домати.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”