Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

Лабрадора са ми два корена. Семената са засети на 7 януари, засадени са на 11 март, за първа година ги гледам, пък за следващата година ще реша...:dovolen:
Това е снимка от 21 май, вчера вече бяха узрели, така че салата за празника е осигурена :dovolen:
Изображение

Другият корен е по-родовит - 29 доматчета. Изображение

Споделете, който е гледал лабрадор - по-колко средно раждат?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Гледам Л. трета година (или повече?) и всяка година увеличавам засадените корени. Не знам колко раждат, зависи как се гледат (колтучене, топлина, торене). На снимките виждам много добро представяне на сорта, както изобщо при Алекс. При мене има корени с по-едри, с по-дребни доматки, но нека само узреят, ще бъдат изядени с кеф. :) Заглеждам ги вече, но поне до края на май ще почакам, ако не и повече. Трябва да си много отдаден на доматоотглеждането, за да знаеш по сортове кой колко ражда. Не ми стигат силите И за това. :)
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

При мен лабрадора узря преди две седмици,но е засят заедно с доматите по китайски. Направихме си салатка с него,краставички,лук и магданоз всичко от градината. За няколко растения си заслужава да се отглежда този сорт,след това може на негово място да се засади втора култура. Обаче тежката артилерия е на път, чакам първият от китайските един Хъни да узрее,прекъснал съм ги над 5-та китка.
Преди да завърша експеримента по китайски си мисля,че това е вятър работа. Сравнявам Хъни и Пинк рок по китайски с други нормално отгледани от същите два сорта и почти не виждам разлика. След няколко дни ще снимам последното видео и ще коментираме. :stiskam:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

При мене разликата между рязани и нерязани е това, че рязаните са малко по-ниски. Нормално е, защото им трябваше време да се вкоренят. Все още не съм садила в градината.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Аз пък нещо не съм доволна от този китайски метод. Видимо растенията страдаха,докато потръгнат.
Сравнявам ги със същите от същия сорт не рязани. Ами онези са исполини вече.
Ако идеята е да останат по-ниски, по-дълго време и да цъфнат по-рано,
то има и други начини да се "измъчат" едни растения и да цъфнат от зор, макар, че при мен
не рязаните си цъфнаха по-рано.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Моите Лабрадори са 10, по-точно 11. Реших, че толкова ще ми стигнат от 1-ви до 25-30-ти юни, когато очаквам другите да застъпят. Много им се радвам като гледам как са се отрупали с цвят и плод. Има и доста едри на някои корени, чудя се има ли значение едрината за семесъбирането...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

kim написа: Май 24, '18, 21:00 Аз пък нещо не съм доволна от този китайски метод. Видимо растенията страдаха,докато потръгнат.
Сравнявам ги със същите от същия сорт не рязани. Ами онези са исполини вече.
Ако идеята е да останат по-ниски, по-дълго време и да цъфнат по-рано,
то има и други начини да се "измъчат" едни растения и да цъфнат от зор, макар, че при мен
не рязаните си цъфнаха по-рано.
Идеята е да родят повече и по-рано и да са по-ниски като разсад. Обаче нищо от това не се случи. Скоро след рязане и вкореняване бяха ниски и е нормално,но след това и особено след засаждане станаха колкото не рязаните. Мерих и височината на която заложиха китките почти е еднаква. Броя на заложените домати на китка и големината пак е почти същата. С две думи не си струва,обаче има и положително от експеримента и то е в някои неща които установих.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

От три дни ми се моткаше в главата,че тия мои ранни домати много плод са нахвърляли и има да зреят до август месец,а на мене ми се иска да прескоча само юни,затова взех ножицата и направих на всички по една прическа.Оставих по пет-шест китки и другото го махнах..Времето беше слънчево и за пет часа раните завехнаха..Дано да не съм объркал нещо..

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение
Изображение
Изображение

Отрязах и едно Полско яйце..За височина над 1,50 имаше две китки...Оставих от него четири култука..Дано се оправи..

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivanina »

ivko69 написа: Май 25, '18, 14:28 От три дни ми се моткаше в главата,че тия мои ранни домати много плод са нахвърляли и има да зреят до август месец,а на мене ми се иска да прескоча само юни,затова взех ножицата и направих на всички по една прическа.Оставих по пет-шест китки и другото го махнах..Времето беше слънчево и за пет часа раните завехнаха..Дано да не съм объркал нещо.
Изображение
Изображение
С ранните домати, се научих доста внимателно да правя избора си. Разликата в зреенето на ранни и средно ранни домати при мен е десеттина дни.
Миналата година аз също отглеждах Лабрадор. Узря последната десетдневка на май. Хубаво беше че го има, радост за окото, но в средата на юни като започна зреенето на вкусните домати, не обърнах очите си повече към него. :hmmmmmm:
С Финал е по- различно, приемам го също като другите домати по вкус, и спокойно мога да го ям и през август, ако все още го има.

Ивко 69, градинарския ти експеримент с пострижката на доматите , може да те доведе някой ден и в " алеята на Славата", но чувството което ме обзе пред толкова много отрязани разпилени коси по земята е "шокиране". :o
С интерес ще следя по нататъшното развитие на доматите ти, но такава силна резитба не е ли доста стресираща за растенията?
Тази година моите ранни домати са Финал- детерминантен сорт, които като направиха 5, 6 китки се самозадъниха и сега си едреят и около 10-15 юни очаквам да откъсна първият зрял домат. :dovolen:
Фотото ми, тотално се скапа и не мога да покажа нищо от градината си! :eeeh:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

ivko69 написа: Май 25, '18, 14:28 От три дни ми се моткаше в главата,че тия мои ранни домати много плод са нахвърляли и има да зреят до август месец,а на мене ми се иска да прескоча само юни,затова взех ножицата и направих на всички по една прическа.Оставих по пет-шест китки и другото го махнах..Времето беше слънчево и за пет часа раните завехнаха..Дано да не съм объркал нещо..
Идеята е добра,но малко си прекалил. Хубаво е че си решил да ускориш узряването,за целта се прекъсва растежният връх и растението започва по-усилено да се грижи за плодовете,но листата не се махат безразборно и в такова голямо количество,защото служат за изхранване на доматите. При такава резитба стресът е огромен и на растението ще му трябва доста време и усилия в неправилна посока,за да се съвземе. Друг вариант за ускоряване на узряването е да се махнат всички листа под китката,тогава растението праща сигнал на домата да узрее по-бързо. Обаче листата се махат изцяло тогава,когато ни задоволява размерът на плодовете,защото след премахване на листата те повече не порастват,а започват да узряват.
Аз махам долните листа периодично най-много две на седмица,след като плода промени цвета си(избистря се,леко изсветлява цвета),тогава премахвам всички останали листа до китката,обикновено са два листа,по-малко не е добре да се оставят,защото те хранят китката над тях. Така процедирам и при следващата китка,това е техника основно за оранжерия,за външните домати подхождам различно,за да не ги опее слънцето.Успех!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”