Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Шербета след това не се ли разреждаше 1/10?
firefly тр. снимки и на целите растения. Не че мога да позная!
May the Force be with You!
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Това най-долните листа ли са? По нагоре ли са? Както казва колегата дай снимка на цялото разсте н ие.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivanina »

Благодаря за отговора, lidiq_macka ! :tzvetentze:
Не съм подхранвала домати чрез шербетуване, и тръгвам към тази дейност доста несмело - в стремежа си да им помогна, да не ги окепазя! :eeeh:
В един друг форум също ми отговориха , че поне най- малко на 15 дни трябва да е материала от залагането му в бидона до употребата му.
Да, за разреждането с вода на разтвора от птичи тор пише 1:10 , а от крави или коне 1:7 .

Коприва също не съм ползвала за торене, по- скоро като подсилваща добавка към храната я слагаме на кокошлетата , от които ползваме екстрементите за торене , и става една естествена въртележка в природата, наречена биоградинарство. :dovolen:

firefly, по листата от снимките ясно се виждат сокосмучещи гадинки- черна мушичка и листни въшки които довеждат растенията до това състояние. От страх да не те подведа, ще ти кажа само какво аз бих направила с моите растения в един такъв случай- ще направя една пръскачка разтвор Ридомил голд + Нуреле или Моспилан който ако не им помогне, поне няма да им навреди.
За по- сигурно, вземи два три листа и ги покажи в аграрната аптека за съвет. Там ще намериш не само химически, а и биопрепарати .
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от firefly »

Благодаря на всички за отговорите до тук! Да, предимно на долните листа са тези неща, обнових албума, първите 3 снимки са на цели растения:

https://myalbum.com/album/W7pNT4ISFlb1

Иванина, сокосмучещите гадинки и аз ги видях, а и миниатюрните точици по листата показват, че нещо ги гризе. Само се чудя дали проблема не е в комбинация с някакво гъбично заболяване, гледах снимки на алтернария ама не иглежда точно така. Може би е важно да спомена, че дворът се намира насред неподдържан и необлагороден район от вили, така че е възможно прехвърчането на зарази... Също така и климата тук е малко предпланински - дните са горещи, а вечерно време става доста хладно, което също може да е кофти предпоставка си мисля. Със сигурност ще занесем листо в агроаптеката - исках да видя само дали някой се е сблъсквал с такъв проблем понеже най-разчитам на мнение от опит :tzvetoman:
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Чудя се @Миша отсвири ли ни? Нейната помощ винаги е била ценена!

Сега аз не съм спец, но ще кажа какво ми се вижда. Наранени са от градушка или силен вятър и е проникнала бактерия през раните. Ако не те притеснява измъкни едно и огледай корените и направи вертикален разрез на една педя по кореновата шийка до под земята. Ако решиш да не ги премахваш следи новите листа в какво състояние са. Но си помислете за нов разсад - има време. Като цяло се виждат и гладни. Снимай като светлината идва зад гърба ти.
May the Force be with You!
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от firefly »

Миша ми помогна вчера със съвет, за което много й благодаря :tzvetentze:

Излезе, че не е конкретна болест и просто през нараняванията от леката градушка и от слънчеви изгаряние са се получили тези неща. Ще пробваме да ги оставим да видим дали ще го надраснат проблема, горните листа са свежи, междувременно обаче сигурно ще боднем още някое и друго коренче за всеки случай :) Все пак за първа година се пробваме, има още много да учим.

Мерси отново на всички за отговорите и включванията!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Чудя се @Миша отсвири ли ни?
Тука съм, бре, чета ви, когато мога -помагам, на който имам телефон съм звъннала, който има проблем ми звъни или пише лс , трудно ми е писането през телефон, а на компютър почти не мога да седна , не остава време , пък и вие вече сте специалисти, все по-малко съвети са ви нужни :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Мише,друго е като знаем,че си наблизо... :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

ivko69 написа: Май 1, '18, 22:29

Миткоооо....Децис,пък и максимална доза....Аз мислех, че ще кажете някакви листа от нещо,масла някакви,чайове....Аз за сега се справям с ръце...Гадното е когато скакалеца ми пръсне в лицето..... :lol:
Миналата година се сблъсках с тези малки скачачи. Бях сложил експериментално 2-3 лехи с ранни картофи. Откакто се появиха за десетина дена направиха разстенията на решето. Слава богу си седяхя на картофите, не се разпространиха върху другите посеви. Дълго четох из нета, но на био продукти за борба с тях не попаднах. Има някакви феромонни примамки, но не видях да ги предлагат на пазара, а и може би те служат само за определяне на големината на популацията. И така стигнах до Децис 100 ml/dka, който ги спря. Той е контактен и по спомен с тридневна карантина.
Може и да има някакви биоинсекти. Но аз не можах да ги намеря, Миша може да каже. Тя използва биопрепарати.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Митко,преди десетина дни отстрелях скакалците с БИ 58 ...От тогава почти нямам проблем,ако видя някой го смачквам.. :smuscle: Сега,в това влажно време съм на тема охлюви и вдигнах ръце...Купих някакви сини гранули,много са ефикасни,но ми се вижда,че ми морят и червейте и сигурно ще търся друг начин.. :hmmm:
Алекс,поздравления за доматчето...Събирай семена от тоя Лабрадор,защото ще ви искам,или за по-сигурно ще прескоча до София и ще си открадна едно даматче....Или от тебе ,или от Краси.. :daaa:
vlax написа: Май 19, '18, 07:52 Ивко 69 Поздравления за градинката,много е хубава :ieeemyzh: Много труд и старание си положил.А булката помага ли?Не знам от къде си,но ако си наблизо на лято, когато зрее домата ти идвам на гости без да съм поканен,да дегустирам голямото разнообразие от сортове домати.Още веднъж поздравления и берекет. :sclap:
ПП Ивко 69 похвалих те ТУК
vlax,булката не помага...С нея имаме споразумение-аз да не и се мешам в цветната градинка,а тя да не се меша в зеленчуковата....И заповядай да дегустираш,село Паволче ,на три километра от Враца,като влезеш в селото,питаш за Ивайло Боянов и хората ще те упътят,всички ме познават...Все пак нашия род е от 600 години тука,при балкана...

А вижте какво видях днес ....Докато култучех и връзвах втория ред домат попаднах на ето тия китки..

Изображение

Изображение

Китката е направила некакви цветчета,но вместо да спре да израства,пуска две листенца и продължава да прави пъпчици за още цвят...Интересува ме- така ли да ги оставя,или да резна израстъка...На няколко сорта го има...
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”