Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от prijatel62 »

Това си е направо геройски труд. Имах колега от балканско село в Пирин. Расказваше ми, че там лозе се прави от 3 поколения. Дядовците на времето копаят дупки в скалата - 1х1х1м. Второто поколение носи и ги пълни с хубава почва. А внуците вече правят и пият вино.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1464
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vanina_g »

Ивко 69 :potekoha: :potekoha: :potekoha: Впечатлена съм и от растенията и от подредбата и от инструментите! :daaa:
Почвам да рИва у нас за такава конструкция за доматите, нищо че са доста по-малко от твоите :liubov2:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Ааа, от скакалците/щурците се оплаквам отдавна. Засега в оранжерията не направиха беля. Бях поръсила с Коломбо превантивно. Може би не е помогнало, но за мое успокоение. Навън още не съм садила основната серия. Е, има експериментални (за да не ги хвърля). Предстои направа на конструкция. ММ иска да я прави от черни тръби. Ама наближи времето за садене... Дали и как ще успеем, не знам. Иначе имам завързали Лабрадори и Тигерела. Другите не съм ги гледала, че нямам време, а и с разсадите в оранжерията е един малък ужас - пренаселено и нямам желание да се разхождам. :)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

vanina_g написа: Май 18, '18, 20:28 Ивко 69 :potekoha: :potekoha: :potekoha: Впечатлена съм и от растенията и от подредбата и от инструментите! :daaa:
Почвам да рИва у нас за такава конструкция за доматите, нищо че са доста по-малко от твоите :liubov2:


Ванина,нали не се подиграваш......Работя предимно за износ и правя всевъзможни машини за камъни и мрамор,разни преси,гатери,части за кораби,мачти,парапети за кораби,постаменти за мотори на кораби,правил съм предната част на ледоразбивач,точно това острото където троши леда,сглобяеми къщи и т.н и т.н .....Писнало ми е от измерителни уреди,точности до милиметър,радиуси,градуси,допуски разни,срокове...И винаги сме зле с времето,и винаги детайла е спешен,и дайте зор,че тира чака да товари,абе италианска работа...Та сигурно се сещаш,че в нас не ми се пипа нищо,жената все ми го повтаря...А инструменти имам за цяла бригада-телоподаващи,електрожени,ъглошлайфи неколко ,консумативи за 10 години напред,и понеже имам всичко,обърни внимание как съм вързал конструкцията на домата с тел...Ма защото съм пич...Това което го гледаш ми е отнело 6 часа работа и стана доста здраво,аз съм доволен..А и всичко е на сглобка и есента ще ми е много лесно да навия мрежата....
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от alexg »

При мен лабрадора днес се отчете :dovolen:
Изображение
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vlax »

Ивко 69 Поздравления за градинката,много е хубава :ieeemyzh: Много труд и старание си положил.А булката помага ли?Не знам от къде си,но ако си наблизо на лято, когато зрее домата ти идвам на гости без да съм поканен,да дегустирам голямото разнообразие от сортове домати.Още веднъж поздравления и берекет. :sclap:
ПП Ивко 69 похвалих те ТУК
Последно промяна от vlax на Май 19, '18, 08:16, променено общо 1 път.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1464
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vanina_g »

ivko69, ама как ще се подигравам бе! :o Сакън! Не си мисли такива работи! :tzvetentze:
Не, изобщо, просто споделих колко ми харесва наистина- и доматите хубаво вързани, и мрежата отгоре лесно се слага, даже показвах на ММ.
А такива метални пръти - парчета арматура продават в един магазин тука на 50% промоция и мнооого се замислих, обаче са кръгли и без заварка отгоре май няма да стане :hmmm:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivanina »

Здравейте!
Специални поздрави на новото ни, напористо градинарче Ивко69! :sflower:
Вижда се, не само приказката, но и работата му върви.... всичко в ранчото му е добре отгледано! :daaa:
Също, Поздравления на Алекс за първото му зряло доматче ! :sflower: - с пожелание, много скоро да напълни с връх чинията със зрели домати!
И да споделя, своите неволи :hmmm:
Есента и тази пролет , не успях да подхраня с оборски тор  теренът върху който засадих доматите си.

Растенията, видимо вървят слабо. Реших за по- бързо усвояване на хранителните в-ва да ги шербетувам с полуугнил птичи тор и преди една седмица направих два бидона шербет.
Нуждая се от съвет, от хора с опит- колко дена трябва да ферментира шербета , 7 или 14 дни?
Тия две цифри, срещам в нета като срок за ферментиране , и се страхувам дали тия седем дни ще са достатъчни ?

И при изливането на готовия шербет, какво трябва да е количеството материал върху корен - литър, два ?....
смятам да го разливам с канче. :nod:
Благодаря! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Аз засега пръскам само с Кристалон, зеления.
Миналата година доста се порових из писанията на Рудолф Щайнер и там прочетох, че с коприва и с шербет се тори когато вече има завръз.Като го прочетох се сетих, че преди няколко години по това време си подсилих безценните с коприва и станаха едни големи и тъмнозелени листа, огромни растения с много шума.Реколтата обаче не беше на ниво.Приготвила съм си и коприва и шербет, но за по-нататък.Моя шербет сигурно вече е на повече от месец.Стои си в бидона и си кротува.Обаче копривата......Миризмата е потресаваща......Имам едно канче 2л.Преди садих по 2 корена и поливах по 1канче разреден шербет на 2та корена.
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от firefly »

Здравейте!

С приятеля ми за първа година си правим малка зеленчукова градинка обаче имаме доста сериозен проблем с доматите :( Надявам се някой от тук да може да диагностицира проблема понеже аз се ровех до сега и се опитах да определя какво става обаче истината е, че просто не съм сигурна. Направих доста снимки и се надявам да си личи ясно от тях - едното е май някакъв вид листна въшка, но има и нещо друго според мен - дали не е гъбично? Въпросът ми е първо каква е причината според вас и с какво да напръскаме (ако не е съвсем изтървано положението)? Всяка помощ ще е много ценна, благодаря предварително :stiskam:

Ето го и линка със снимките:
https://myalbum.com/album/W7pNT4ISFlb1
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”