Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Lizi »

lidiq_macka написа: Апр 19, '18, 18:00 Изображение
Според мен имаш акари.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

lidiq_macka написа: Апр 19, '18, 18:01 Изображение
Май не бях права да обвинявам въшките. :oops: Концентрирах се само върху първата снимка.
Но гледайки по-внимателно, а и според инфото за доматени болести, което съм свалила на компютъра си, тия черни петна и силно засегнатия връх са характерни при бронзовост. Но дано не е или поне дано не е по всички.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Благодаря на всички.Като гледах силно скъсените и деформирани върхове и аз си помислих за вирус.Обаче после видях въшките.Може би от всичко по много.Просто много рано тази година.Наистина година с година еднакви няма и лошото е, че става по-зле.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

Аз не разбирам много ,но и на мен ми прилича на вирус ...но на този ранен етап от развитието бих се замислила да не е от семената :hmmm: Може да са били заразени и ако не си ги обеззаразила ето ти резултата.И гадинките не са за подценяване,заради топлата пролет тръгнаха много рано, явно борбата ще е сериозна тази година :evil:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Зравейте,от три дена съм засадил ранния домат в градинката,а днес видях,че слънцето е жарнало листенцата,ма само по-старите,върховете са си добре...Имам три доматки колкото грахово зърно :ieeemyzh: от черито за което ви казвах,че ми става най-рано..Другите сортове цъфтят...Белокрилката която ми нападна ментата,къде изчезна-не знам...няма я,но сега пък има скакалчета,едни електрикаво зелени и едни дребни,черни с две бели ивици...Рупат и мента и риган та пушек се вдига..По една джанка днес видях много,ма много въшки,поорязах поразените клончета,па ще видим..Ако не става така,ще ги пръсна с нещо :hmmm: ..Къртиците са се раздвижили-за два дена хванах три броя...И са са по-умни от миналата година-задействат капаните,без да се хващат,или минават под тях,а миналата година с всяко щтракване -къртица..Средно ранните сортове в остъклението прерастват,сигурно ще трябва да ги изнасям през деня на вън,защото след обяд вътре е ад..Другата година няма да ги засявам на 15 март,а на 30 март...Разсада от Тагетис,Невен и Босилек,които ще слагам между доматите ми е станал екстра...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Ния, благодаря за разсада домати. :tzeluvka: За малко да вържат плод в офиса на Еконт :dovolen:
Сега трябва да уточним и кои са сортовете :gush:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Имам стари семена и искам да ги накисна в р-р на кислородна вода за стимулиране на покълването. Въпросът ми е разрежда ли се с вода кислородната вода?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Ами ето тука:
http://www.bgfermer.bg/Article/6011560
и тука:
https://кръчма.вискяр.com/index.php?topic=627.0

Перхидролът е 30%, кислородната вода 3%. Ако се използва перхидрол се разрежда 1:10, ако е кислородна вода, би трябвало да не се разрежда.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Lizi »

От ранните засадих 60 корена на открито. За сега са добре. Доста ги омесих май пак.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

MotacillaAlba, благодаря!
Хортензия е писала в темата, че са й покълнали стари семена, намерих поста, включително това - "Обеззаразяване на посевния материал

Пренасянето на някои от болестите(мозайки, бактериози и др. ) става със семената. От заразените семена поникват болни растения, които се превръщат в първични източници на зараза за целия посев. Поради това задължително условие за производството на здрав и жизнен зеленчуковразсад е използването на здрави, обеззаразени семена.

Солна киселина: използва се срещу повърхностно пренасяни вируси, като TMV и бактериални болести по домати и пипер. Семената се киснат 30 мин в 20% р-р от техническа солна киселина.

Син камък: Засяга гъбите и бактери-ите, повишава жизнеността на кълно-вете. Семената се киснат за 24 часа в 0,02% разтвор, просушават се леко и се сеят непосредствено след това.

Натриева основа: Използва се за обеззаразяване на семена от пипер срещу вируса на тютюневата мозайка (TMV). Семената се киснат в 2% р-р за 10 минути. Просушават се, без да се промиват в чиста вода.

Калиев перманганат: Подбраните семена от пипер, домати и краставици се киснат 60 минути в 1% р-р. Промиват се с чиста вода, просушават се и се сеят веднага.

Перхидрол: (30% воден прекис):разрежда се в съотношение 1 част

перхидрол към 10 части вода. Семената се поставят в пластмасов съд, заливат се с разтвора и се бъркат често, тъй като се повдигат нагоре от навлизащия в тях кислород. Продължителността на третирането варира:

дребносеменни (салати, моркови и др.)-15минути;

краставици, пъпеши- 20 минути; домати - 25 минути;

пипер, патладжан - 30 минути;

тикви - 60 минути; дини - 120 минути. След третирането семената се промиват 30 минути в чиста вода. Перхидролът притежава не само силен обеззаразяващ ефект, но и много добър стимулиращ ефект. Проникналият в тъканите кислород повишава жизнеността на семената, като увеличава кълняемостта и кълняемата енергия. Третираните с перхидрол семена поникват по – бързо и от тях израстват по-мощни растения. Просушават се на сянка и са готови за сеитба."
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”