Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от маргото »

Девина ,за оранжерия 3/6 м правя по дължината и, 4 реда с домати. Да приемем от ляво на дясно...
От найлона до І ред - 4о см.
От І до ІІ ред - 70 см.
От ІІ до ІІІ ред - 80 см.
От ІІІ до ІV ред . 70 см
От ІV ред до найлона - 40 см.
Между растенията в реда - 30 см, когато се садят по 1 стрък и 50 см., ако се засаждат по 2 растения едно до друго.
Между ІІІ и ІV ред - пътека за обслужване. Растенията засаждам на равен терен. Като поотраснат ги загърлям от двете
страни на 1-2 пъти, като така се образува и поливната бразда - между І и ІІ ред, и втора - между ІІІ и ІV ред.
Над всеки ред, възможно по-високо, по дължината на оранжерията се опъва тел, за която ще се завързват сезалите, които
ще държат стеблата изправени при растежа им. Единия край на сезалът се завързва за метален шиш и се забожда до стръка,
а другия край се завързва горе на телта. Твоят Сръчко може да ти направи шишове от металната среда на електроди, като
очука обмазката и в единия край направи кръгче, в което ще се завързва сезалът/ подобно на видеото, показано от Краси/
Дано съм била полезна. Успешно зеленчукопроизводство! :daaa:
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Dewina »

Краси, маргото, alexg, много ви благодаря :tzvetentze: - спасявате ме...

Да питам и на какво да подпра израстналите растения след време:
Миналата година бях купила от Германия за оранжерията (сигурно и в България ги има) такива опори-спирали за домати (поцинковани, h 1,80 m)
Дали са надежни и осигуряват ли достатъчно опора на растението - как мислите?

http://prikachi.com/images.php?images/791/9269791r.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://prikachi.com/images.php?images/795/9269795b.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://prikachi.com/images.php?images/659/9269659t.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Или да слагам метален прът до всеки домат
...Това със сезала някак си трудно ми изглежда - за мен, лаика. Страх ме е да не прецакам нещата... Или? :hmmm:
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Di_Va »

Девина, при мен тези спирали не проработиха :snif: , аз ли не ги използвах плавилно или те не стават не знам, но вече не ги ползвам при доматите, само маркирам разни разнообразни растения из двора с тях. Имаме зелени колове за домати, метална тръба с някакво пласмасово покритие, изключително удобни и красиви! Някои вече са се амортизирали, обаче цените из магазините сега хич не ми харесват, за да ги доокомплектовам, за високи поне 2 м.става дума.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Много е удобно връзването, по-точно усукването на домата или краставицата около вертикален сезал. Този сезал трябва да е вързан някъде високо. В оранжерията сме пуснали няколко хоризонтални тела в таванната част и връзвам за тях сезала, но не на възел, за да мога някой път да го отвържа, ако нещо е трудно усукването на растението. В долния край връзвам сезала за самото стъбло на домата, но оставям доста хлабаво и не е имало проблем. Мега удобно е с това усукване!!! В градината също намерихме начин да връзвам по този начин. Там между дървените колове сме вързали (с тел) хоризонтално други дървени колове на максимална допустима височина и за тези хоризонталните връзвам сезала. Е, като ги изпусна да си пуснат повече колтуци, понякога връзвам "храстчето" по стария начин или ако се е получил доматът с две стъбла, оттам нагоре усуквам отделно всяко стъбло.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Dewina »

alys написа:Много е удобно връзването, по-точно усукването на домата или краставицата около вертикален сезал...Мега удобно е с това усукване!!! В градината също намерихме начин да връзвам по този начин...
Ами да взема да се престраша - и аз тогава ще ползвам сезал-закрепване. :daaa:
В това бързо клипче колега-германец демонстрира как го прави:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Девина, точно така усуквам и връзвам, както е в клипчето. :) Научих го тук, във форума.
Аватар
nelidech
Кафевар/ка/
Мнения: 861
Регистриран на: Май 19, '10, 13:23
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от nelidech »

https://www.google.ca/search?q=vegetabl ... oHbRYbQj4M" onclick="window.open(this.href);return false;:
Тук има едни много кокетни малки оранжерии и укрития за пролетта....и много красиви домати. Чудя се ако са истински как нямат нито едно петънце по листата
"Основните елементи на щастието са: нещо да правиш, нещо да обичаш и нещо, за което да се надяваш" Алън Чалмърс
http://nelidech.snimka.bg/flowers/rozi.508923.all" onclick="window.open(this.href);return false;
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4802
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 493 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Алоооооо........колеги...Два дни ви няма никакви..Да не сте дали обет за мълчание :hmmm: ..Айде казвайте на коя дата ще сеем семената за на вън..Или вие си мълчите и си сеете тайничко :lol: Нали ви казах,че една серия рязани домати ми умря-бях се престарал с поливането...Същия ден отрязах нови шест броя,тоя път Ръгби и тоя път не се изалчих с водата..До днес се държат,но котиледоните пожълтяха,това нормално ли е? Рязах на нивото на почвата..Нали все нямам търпение,преди малко реших да извадя едно стръкче да видя дали е започнало да пуска коренчета,но нямаше нищо,сигурно е още рано,минали са 7 дни..А ранния разсад върви със скоростта на светлината,какво ще го правя още два месеца вътре-не знам :hmmm: А как си реших проблема с многото сортове и малкото място?Имам две комшийки-едната е бабичка скиорка(с две патерици),другата е по свежа-с една,ма са много готини и отворени и не се предават....Та тия мацки ще ми гледат по пет сорта,да са ми живи и здрави,пък аз ще им помагам с каквото мога,не че сега съм ги оставил....Само трябва да помисля как да направя някоя сглобяема конструкция за мрежа против град ..Оставям и при двете по едно шише с ракия и на връщане от работа се отбивам и при двете за по половин час-хем да видя домата,хем да чуя новите клюки,хем да пием по чашка...и те така :daaa:
surfthesummer
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Фев 22, '18, 23:12

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от surfthesummer »

Здравейте, страхотен форум и изключително интересна и полезна тема! Повече от час чета и записвам, а есента се надявам и да допринасям към темата :-).
Сега и едно въпросче - вече няколко години най-вкусните домати, които купуваме зимата в Бургас, са сорт Беладона/Belladonna. Поразтърсих се за семена, но намирам само на едно място - над 100лв. за 500бр. :shock:
Някой знае ли по-нормална цена някъде и дали въобще си струват за градински домати за лично потребление?
Не съм купувал лятото, за да ги сравня директно с градинските собствено производство, но зимата са ми мнооого вкусни :nod:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

ivko69 написа:Алоооооо........колеги...Два дни ви няма никакви..Да не сте дали обет за мълчание :hmmm: ..Айде казвайте на коя дата ще сеем семената за на вън..Или вие си мълчите и си сеете тайничко :lol: :
Аз почнах вече. Засях идеал, розов идеал, руми варна, пинк рок, разамакс и.... ми свърши торфа. До понеделник нямам възможност ,т.е. време, за да си купя, но след понеделник ще сея останалите. Мислех да не се вихря тази година , но се оказа ,че имам семена от 37 вида домати. :ufff: Пуста лакомия.
Пикирах и рязах ранните-Рила, Биг бийф и Ръгби.
ivko69,добре си решил въпроса с мястото. За съжаление имам съседки, които всеки ден се карат и си изхвърлят багажа една на друга. Майка и дъщеря.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”