Стърготини в почвата

Модератор: Миша

Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Стърготини в почвата

Мнение от vlax »

Извинявайте,ако не съм в правилния раздел,чудех се къде да я сложа,моля да се премести.
Става въпрос за хвърляне/смесване на дървени стърготини в почвата на зеленчуците.
Предимства - почвата става по-рохкава и стърготините задържат влагата и като изгниват наторяват почвата.Притеснението е,че са рязани дървата с моторна резачка и едни колеги от друг форум https://forum.napravisam.bg/viewtopic.p ... 9&start=40казват ,че почвата ще се замърси от маслото.Някой правил ли е това и има ли опасносност от замърсяване на почвата и съответно миризма в зеленчуците?
denitsavm

Re: Стърготини в почвата

Мнение от denitsavm »

Обсъждали сме стърготините в темата за компоста и по разни други - ако няма накапало много масло надали нещо ще стане :hmmm: Иначе проблема със стърготините е различната им киселинност едно и второ процеса на гниене /те започват да си гният и общо взето мухлясват и гъбясват разбъркани в почвата, поне при мен това стана, но аз за цветя съм го пробвала, за храната може да е даже и опасно знам ли/... Най добре според мен е да се ползват за мулч или да се слагат в компоста, може есен да ги нахвърляш върху разораното, което е поизгнило напролет си се смесва с почвата, което не е - в компоста /май така правят и с не добре угнилия оборски тор/. Ползвай само готови торове, за да знаеш какво вкарваш в храната си, имам предвид докато гние нещо отделя азот, после пък е повечко фосфора ... няма как да знаеш колко точно има и какво да добавяш, а това се отразява на хранителното качество на зеленчуците
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Стърготини в почвата

Мнение от libra »

Ako имаш такива съмнения ,защо не си вземеш листовка от гората?Освен ,ако нямаш 10 дка зеленчуци ,ама пак става.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Стърготини в почвата

Мнение от vlax »

libra написа:Ako имаш такива съмнения ,защо не си вземеш листовка от гората?Освен ,ако нямаш 10 дка зеленчуци ,ама пак става.
До сега съм слагал само оборски тор,но имам 3-4 чувала със стърготини,които мислех да изхвърлям на боклука.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Стърготини в почвата

Мнение от libra »

Я ,виж с търсачката дали ще ти излезе инфо,защото мисля ,че сме коментирали за стърготините.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Стърготини в почвата

Мнение от wesselin »

vlax написа:
libra написа:Ako имаш такива съмнения ,защо не си вземеш листовка от гората?Освен ,ако нямаш 10 дка зеленчуци ,ама пак става.
До сега съм слагал само оборски тор,но имам 3-4 чувала със стърготини,които мислех да изхвърлям на боклука.
Сложете ги на малините и къпините.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Стърготини в почвата

Мнение от libra »

Ние ползваме пепел от пелетите за тях.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”