Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Отварям тази тема, за да поканя всички да споделят тук опит и идеи как да облекчим труда си в градината. Защото в днешния напрегнат ден сигурно много като мен работят по на две места, в къщи, в градината, и накрая нямат сили да се зарадват на резултата от труда си. Знам, че много умни глави се подвизават тук и ще се получи ползотворна тема. Мечтаех да седна с кафенцето на масичката на тревата и да се наслаждавам на красотата, която съм създала, а какво се получи - бързам да глътна кафето, че задачите са толкова много, че е чудно дето изобщо имам време да направя кафе...Да разказваме как сме решили някой проблем, да показваме снимки, да си помагаме взаимно като се предпазваме от допуснати вече от някого грешки. Ще остава и повече време за форума. :P Много ще се радвам ако се получи... :dovolen:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 158 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от kim »

Янче, тя работата край няма ако ти не я оставиш за малко. Поне за по едно кафе.
Не че аз не го пия в движение из градината и набелязвам разни неща.
Сещам се за капково напояване ако нямаш, и аз нямам де :D И за мотика, ама кръгла.
На където да я обърнеш да копае. Така по-бързо ще скопаш и сянка може да си пазиш даже с нея
и ще имаш време за кафе ;)
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Ким, капково имам, но идеята за мотика за сянка ми хареса. :lol:
Не че не оставям от време на време работата - проблемът ми е, че тя не ме оставя, а пак мене чака, даже се увеличава. :snif:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от ivanina »

Янче, приветствам те за новата тема! :tzvetentze:
Жалко , че прибързах с моя снимков репортаж и тъй да се каже оцапах доматите :hmmmmmm: ...за което моля Извинение.
Но при този вопъл , не можах да се сдържа и исках да покажа че не е никак трудно да смениш посоката и скоростта на парахода.
Освен че намалих до минимум зеленчуковата площ - впрегнах моторната косачка , сега се прицелих в следващата си мечта - моторната копачка/фрезичка/ 40см. ширина на мотичката - тъкмо удобна за между розите , м/у доматите и другия зеленчук ще съобразя при саденето с размера на копачката. Моторната е- безотказна! ...за разлика от електрическата. :hmmmmmm: Не казвам че точно тази ще купуваме, ще пообмислим с другарчето каква точно да бъде - но тази съвпада на желанието ми от първо виждане. :nod:
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от penkeler »

Хмм.. Интересна тема. Ами въпроса е в това, че с малко труд не се получава, а с много хамалогия се губи удоволствието от крайния резултат. Пък бил той и впечетляващ. Има обаче голямо значение какви цели си поставяш и каква нагласа имаш за крайните резултати. Ако това ти е бизнеса и разчиташ на доходи, не можеш да правиш големи компромиси или експерименти. Мисля, доста от съфорумниците са разбрали, че аз отглеждам зеленчуци за собствена консумация и при това количествата им постепенно намаляват заради това, че децата отрастнаха, често отсъстват за дълго и консумацията намалява. Не ги гледам съвсем между другото, но това не ми е основното занимание защото в старата селска къща, където е градината, човек никога не му остава време да скучае, а аз обичам сам да си върша всичко. Не търся майстори защото може да го направят по добре от мен, а аз да не ги харесам. Моето винаги си го харесвам. Май се отплеснах доста, но да се върнем в градината. Ами всички блянуваме по "доматите на баба", а не вършим нищо както го вършеше баба. Аз мисля да опитам, поне доколкото имам спомени. Баба сееше директни сортове и сама си събираше семената като спазваше правилата които всички знаем. Сега купуваме, заради по лесния начин, но можем ли да разчитаме, че всички по веригата са си свършили добре работата. На един въпрос никога не съм успял да си отговоря. Дали с напредъка на цивилизацията хората стват по глупави или по мързеливи? Непрекъснато вършим неща по начини за които предварително знаем, че не са най добрите, но са по лесни, а крайния резултат също е с компромиси. Не знам дали в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век се продаваха семена, но знам, че всички си събираха. Разменяха си семена и разсади между съседи, роднини и приятели, но най често от същото землище. Расли при същите или близки условия. Баба ми нямаше пръскачка, листни торове, дори не ползваше перхидрол йод или калиев перманганат. Тя ползваше животински тор и една мотика с която разрешаваше всички проблеми. " - Това при мен не върви" и с един замах на мотиката проблема приключваше. Не му търсеше повече ни сорта, ни семето. Сееше това което е хем вкусно, хем устойчиво и не изисква да му се отделя много време, защото тя не разполагаше с излишно такова. Аз все още не съм подбрал окончателно това което "при мен върви" и не знам дали съм на прав път, но опитите продължават.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от lidiq_macka »

Поздрави Янче за новата тема.Полезна ще е.Тази година ми е трета в зеленчукопроизводството и още не съм се спряла трайно на сортовете.Познавам хора, които садят само един сорт открай време.И винаги им става.Аз видя някъде или много ми похвалят някой домат и го садя, обаче при мен не винаги се получава същия резултат.Зависи от много неща, няма да ги изброявам, вие ги знаете.Мисля догодина вече да приключа с опитите.Ще садя само това, което при мен расте най-добре.Горещо препоръчвам мулчирането и капковото.Направо се родих.Няколко пъти съм се опитвала да кача снимки, но не ми се получава.А уж не съм чак толкова голям индианец.....
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от elmaz »

Хм, зависи какво е хамалогия за всеки отделен човек и какво е удоволствие.
Аз съм от онези, дето обичат да се разхождат с ножицата и режат прецъфтелите цветове.
Така медитирам. :angelche: :angelche: :angelche:
Половината двор е с капково, но ми харесва в жегата да се разхождам и с маркуча.
Не умея да копая с мотика, но с вила и лопата съм добра - само дето рядко ми се налага.
Плевенето определено се намалява като слагам окосена трева между растенията.Обичам да кося и да ми
мирише на окосена трева.
Все си мисля, че ако всичко е насадено на мястото си, няма да има какво да правя, но
при мен все не се получава и се налага да местя цветя и храсти, щото и лакомията ми е голяма :dovolen:
А и не съм сама, ММ също помага.
Като цяло дворът ни не е перфектен, но и ние не сме перфектни. :dovolen:

Иванина, по-добре е ел. фреза, тая е висока и ще чупи клоните на розите във височина, си мисля :hmmm:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от wrong dreamer »

Хареса ми темата и ще се опитам да изразя позиция.
Аз нямам мотика, вече нямам и култиватор - откраднаха го, нямам много от ръчните инструменти, а не ми и трябват.
Опитвам да отглеждам всичко по някакъв близък до природата начин.
Не пръскам с нищо, но това лято си събрах тютюневи листа след беритбите. Имам и семена.
За поливките си имам теория която спазвам и видимо работи - вода , само по необходимост и в количества видимо недостатъчни.
За мен, водата е причина за многото болести и нападенията на инсекти, сляпо куче, попови прасета и какво ли още не. Многото вода. Никой не я мери когато полива, нали ?
Ако гледаме на растенията като на живи същества, ще си спестим много тежки операции по отглеждането им. Например окопаването. Някой има ли сносно и логично обяснение за това ? Ама да не е от руски учебник.
До моето лозе има друго. Момчето пръска 3 или 4 пъти, полива с капково 3 пъти, ора го 2 пъти, а има доста поражения от маната. Аз не съм правил нищо, а моите поражения са незабележими. Но моето лозе е в тотална способност да се справя с всичко със собствени сили.
Та това което искам да кажа е - НЕ ХАМАЛУВАЙТЕ, ЗАЩОТО НЯМА НУЖДА ОТ ТОВА.
:idea: :stiskam: :hmmm:
Аватар
ili.ko
Кана кафе
Мнения: 577
Регистриран на: Юли 29, '12, 20:22
Местоположение: Стара Загора

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от ili.ko »

И аз да споделя опит от това лято.За първи път сложих окосената трева от райграса между редовете на зеленчука и въобще нямаше плевели или ако нещо излезе то е много хилаво и лесно се скубе.Така се запазва влагата по дълго време а и не съм хващала мотика цяло лято :hihihi:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

Много полезна тема.Аз също опитвам това с тревата и мулчирането,обаче срещам отпор :shock: Свеки съботира,минава след мене и събира тревата за зайците да не идела зян.Отначало се ядосвах ,но сега ми е смешно. :lol:
Трябва друго да измисля :hmmm: Почнах да хвърлям плевели дето не ги харесват зайците,но измешвам всичко и свеки пак минава и събира само ядливата трева :lol: Добре :idea1: помислих и реших ще слагам кори от дървата дето са за печката.обаче пак ще ги събира за горене.А сега де :hmmm: пак ще мисля.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”