Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от vanina_g »

Isa Bel написа:

освен пътечките още една промяна направих - полегнали конструкции за влачещите растения ... на конструкциите опънахме мрежа за краставици - на нея лесно се захваща увивният боб и краставичките, може и пъпеши

Изображение
Да побутна темата - много се впечатлих от тези полегнали конструкции - моля сподели как са ориентирани - на юг предполагам, че слънчице им трябва на растенията? :hmmm:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от МГХ »

vanina_g написа:Isa Bel, ама какво като е дълго, на мен страшно ми харесва да си чета и ми е много много полезно! :tzvetentze:
Рядкост са такива като теб, които с готовност споделят опит и със снимки на всичко отгоре! Благодаря и чакам следваща серия :ieeee:
И аз така и като размишлявах върху прочетеното :
после мислих да направя дъските под наклон като лодка да станат и да пускам водата от единия край - да но сламата пък така пречи
се сетих ,че при мен като мулчирам с окосената трева /слама няма от къде да взема наблизо, а трева бол/, после поливам с маркуча от единия край и водата минава под тревата и стига до другия край на лехата. Единствено проверявам за нови дупки от къртици , че тогава водата изчезва по тунелите им. При мен те са и помощници и пакостници. Помагат като ядат ларвите на майския бръмбар и други такива, а пречат като копаят тунели и понякога ми повдигат растенията. За разлика от сляпо­то куче, къртица­та не се храни с корени. Колкото и да е странно, но до сега имам само едно растение загинало по тяхна причина и то защото не видях,че са го повдигнали и корените му са излезли на повърхността.Изсъхнало е в жегата.
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Isa Bel »

Краси Лазаров много ми харесва всичко което правиш - гледала съм ти постовете в нета и клипчетата - много ти се радвам .... знам каква утрепия е това .... знам какво желание трябва да има човек за да се занимава с тези пипкави неща - картоните, велпапето, вестниците, сламата .... шапка ти свалям!!!

vanina_g - да, направихме ги север - юг ... на снимката с новите ни конструкции юг се пада надолу... идеята ми беше като грее следобед слънцето от дясно на конструкциите под тях насадените марулки и лук ще са на сянка като почне да се увива боба на горе .... но другата година ще пробвам обратно за да видя как е по-добре ... сега наклона е на изток а се огряват през цялото време от запад, но като грее така слънцето бобчето се насочва към него и се отдалечава от мрежата - наложи се малко аз да го прихващам към нея докато тръгне сам да се вие нагоре ... мисля си ако обърна наклона да е на запад и като грее слънцето от там така растението ще се накланя към мрежата /така поне си мисля и затова искам да направя проба/ освен това при нас като духат силните ветрове забелязвам че накланят повече растенията на запад - така че направо ще ги залепва за мрежата
... за слънцето - при нас цялата градина е добре осветена и няма значение посоката на ориентиране .... първият път като гледахме увивен боб беше на по различна конструкция и тя беше ориентирана изток - запад ... бобчето се увиваше лесно по мрежата и си беше добре и в тази посока

Изображение

тук на снимката виждаш че има мрежа и от двете страни и така бях посяла боба - нямаше проблем ориентацията

Миленка /МГХ/ - мен ме гложди да пробвам да поливам така под сламата от края и ще го опитам другата година .... проблема е че при мен станаха доста дълги редовете - 8 м :|
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от maranta »

Isa Bel написа:Миленка /МГХ/ - мен ме гложди да пробвам да поливам така под сламата от края и ще го опитам другата година .... проблема е че при мен станаха доста дълги редовете - 8 м :|
У нас се полива точно така - с маркуча под сламата :daaa: Ако ми се стори, че се губи водата нейде, ровча и аз за дупки/пукнатини(като е много сухо).
Иза Бел, благодаря и аз за споделеното - отлично ти се получават нещата в градината и с показването/обясняването също :liubov2:

Краси, а балатума като се намокри не се ли пързаля много :hmmm: Опасявам се, че ще има пируети и ритбергери на доматен фон :shock:
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от vanina_g »

Isa Bel написа: ...vanina_g - да,...
Благодаря за страхотните разяснения! :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Най-вече, щото ги разбрах :angelche:
И последен въпрос - обещавам! :oops:
Тази мрежа - много лека, много подходяща ми изглежда - може ли да ми кажеш каква е, как точно се нарича, абе с две думи какво по-точно да търся като вид, марка... :hmmm:
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Isa Bel »

Ванче, туй е проста мрежа за краставици - не е проста като мойта глава пълна с Джибрянки, а е проста щото не е сложна :liubov2: :liubov2: ... искам да кажа че това е съвсем обикновена мрежа за краставици мисля че беше към 2 метра широка и дупките май са 10 на 10 см

ето инфо :
https://www.agrogradina.bg/%D0%9C%D1%80 ... 8-INTERMAS

тук в града я продават на метър

Изображение
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от vanina_g »

:daaa:
Между другото, на мен и очите и устата и всичко ми се пълни с "джибрянки" щото експерименталното вино държим в коридора ама те си щъкат навсякъде :lol: :lol: :lol:
Deleted User 5366

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Deleted User 5366 »

vanina_g написа::daaa:
Между другото, на мен и очите и устата и всичко ми се пълни с "джибрянки" щото експерименталното вино държим в коридора ама те си щъкат навсякъде :lol: :lol: :lol:
Измийте навсякъде, където има следи от шира (гроздов сок) и дръжте съдовете затворени. Мушиците ще изчезнат. Наличието на мушици (джибрянки) е белег за начало на оцетнокисела ферментация. Добро вино става при осблюдаване на абсолютна хигиена. Трябва да бъдат чисти не само съдовете, но и околната среда,
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от vanina_g »

Станимир, вече го затворихме плътно с капачки, маркучета във вода и т.н., така, че се надявам да изчезнат скоро! :daaa:
Особено след предстоящото неделно чистене... :dovolen:
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от marka »

Да споделя и аз как направих пътеките между лехите.
Изображение
Удобно е, при дъжд не се пързаля и не е кално. Догодина смятам да сложа и черен найлон под скарите за бурените.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”