Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от МГХ »

qn4eto написа: Апр 3, '18, 08:38 Добре де, като няма трошачка не може ли да се натруат клоните някъде където няма да пречат и времето ще си свърши работата. Много се ядосвам на себе си, че есента изгорихме клони, трупани няколко години на една бетонна плоча. Някои ги метохме с метлата, ама кой да се сети, че са готов компост. Малко след това четох в една книга на Курдюмов за ползване на стари клони.
Ние май така ще направим тази година, пък ще видим.
Няма ли някой с опит в мулчирането, освен с полиетилен. От него ме е страх, защото миналата година ми свари корените на краставичките.
Аз компостирам всичко, но става бавно. Натрупвам треви и клони без да ги режа в един ъгъл на двора, където е по-ниско и не се вижда. Мястото е на сянка и влажно. Там си гният и от долу се получава много хубава мека почва. Заградено е с мрежа, за да не се разпиляват растителните остатъци, но да има въздух. Сега почвата свърши и чакам пак да се зареди.
Ако е надробено ще става по-бързо.
Обаче трябва да има още един куп, че този бързо се запълва , а угнива за повече от две години. Слагам абсолютно всичко. И кухненски отпадъци. Размерът е приблизително метър на метър и висок повече от метър.
Мулчирам с окосена трева и плевели/зелени/. До края на сезона всичко става на почва. Колкото по дребни са тревите, толкова по-добре.
Изгореното също използвам в градината. Пепелта от барбекюто и огнището /от дърва само/ също.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от vanina_g »

МГХ написа: Апр 3, '18, 14:26 ...
Аз компостирам всичко, но става бавно. Натрупвам треви и клони без да ги режа в един ъгъл на двора, където е по-ниско и не се вижда. Мястото е на сянка и влажно. Там си гният и от долу се получава много хубава мека почва. Заградено е с мрежа, за да не се разпиляват растителните остатъци, но да има въздух. Сега почвата свърши и чакам пак да се зареди.
Ако е надробено ще става по-бързо.
Обаче трябва да има още един куп, че този бързо се запълва , а угнива за повече от две години. Слагам абсолютно всичко. И кухненски отпадъци. Размерът е приблизително метър на метър и висок повече от метър.
Мулчирам с окосена трева и плевели/зелени/. До края на сезона всичко става на почва. Колкото по дребни са тревите, толкова по-добре.
Изгореното също използвам в градината. Пепелта от барбекюто и огнището /от дърва само/ също.
И аз така - натрупах есента клонки, листа, всичко дето събирах по двора, ама сложих и пръст (така прочетох :hmmm: ) и сега отдолу пръстта е станала! Ама малко ми е ... наистина става бавно. Явно ще си почакам още докато всичко стане на компост. И правилно казваш, трябва още един куп да направя, за да си го чакам на спокойствие първия :dovolen:
Благодаря МГХ, беше ми полезно! :daaa:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от ivrabetsa »

iveliks написа: Апр 2, '18, 10:39 Нека и аз да се включа с чуденката си дали да взема аератор за тревата ,заглеждам се от тези на ток и само малко ми трябва да отида и купя за тревата ,гледах доста клипчета и ми се струва върши работа при мен се появи в тревата мъх и трябва да направя нещо преди да превземе цялата поляна а това не е далеч във времето .Моля ако имате някакво мнение споделете.
Аератора е икономически изгоден ако имаш над половин декар ливада.Иначе същия ефект за малки площи се постига със забиване на вила и разклащане.
Deleted User 4608

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Deleted User 4608 »

Изпробвахме трошачката, идеална е за нашите цели! Доста от клоните са само намачкани, но нас това ни устройва. Много добре поема клонките, шумът е както в клипчетата, за мене е ОК. Пламен, благодаря!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от МГХ »

alys написа: Апр 4, '18, 15:26 Изпробвахме трошачката, идеална е за нашите цели! Доста от клоните са само намачкани, но нас това ни устройва. Много добре поема клонките, шумът е както в клипчетата, за мене е ОК. Пламен, благодаря!
Супер! Почвам да ги оглеждам и аз. :daaa: :tzvetentze:
Deleted User 4608

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Deleted User 4608 »

alys написа: Апр 4, '18, 15:26 Изпробвахме трошачката, идеална е за нашите цели! Доста от клоните са само намачкани, но нас това ни устройва. Много добре поема клонките, шумът е както в клипчетата, за мене е ОК. Пламен, благодаря!
Допълвам, че днес половинката е подобрил работата с дробилката - като стегне някакъв болт, дробяла, а не мачкала. Та явно има опции.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 521
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 71 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Здравейте! Работата ни връхлетя и много време за писане май няма. Аз пак напомням за мулчирането. Търся споделен опит. Май пак се очертава суха година, а с този метод влагата се запазва по- дълго.[ Миналата година се провалих при с мулчиране с фолио. Сложих на краставичките, но си имало тънкости. Образували са се въздушни джобове, въздуха в тях се е нагрял до високи температури и свари корените. Беше станал страхотен разсад, но... всичко изхвърлих и купих от производител нов. Не знам как да избегна този проблем. Може би при машинна обработка е възможно почвата да стане като захар и да се подравни идеално, но ръчно не смея повече да пробвам. В оранжерията ми се получи обаче с пипера, там слънцето не нагрява пряко. Тази година решихме с ММ да пробваме с трева. Миналата година всъщтност беше първия опит на 2 реда домати в оранжерията и мисля, че се получи, макар, че заради останалите 4 трябваше да се полива както обикновено.
Проблема е обаче - откъде толкова много трева. Вчера окосихме 2 чувала коприва, оставих я на слънце няколко чйса и мулчирах патладжана. Не знам обаче има ли значение с каква точно трева се мулчира. Чух за мулчиране с бъзак. Искам да пробвам. Някой знае ли нещо по въпроса?
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от daxc »

Потърси откосена трева/райграс. Такава окосена трева я има в изобилие. Лека е , задържа влагата и същевременно спарва по-малко.
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от JuliS »

нина написа: Апр 3, '18, 14:13 Миналата година мулчирах всичко, но само с плевелите, които скубя. Гледам да не са цъфнали, оставям ги да позавяхнат на купчина и след това в лехите на дебел слой. Много бях доволна, пръстта отдолу стои влажна, няма и плевели (живи), а и вятъра не ги вдига.
А не изглежда ли грозно?
Много се чудя и аз.тази година да слагам мулч?!
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1433 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Тутти »

Окосена трева слагам за трета година в цветните бордюри и в зеленчуковата градина.
Стои добре, естествено изглежда, задържа влага, растенията не се пръскат с кал при проливен дъжд и поливка, увеличават се червеите, което прави почвата рохка. Всъщност спрях да копая, няма нужда. Плевелите се овладяват. Ето например тази пролет не беше косено в нашата градина със седмици и нямах трева, плевелите се увеличиха, чак вчера успях след като беше окосено да покрия празните места с трева и смятам, че ще се подобрят нещата. Дори да не е оплевено, сипвам тревата отгоре, засушава плевелите, после лесно се почистват, пожълтяват и тревата окончателно се натрупва около растенията.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”