Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Имам въпрос, нуждаещ се от спешен отговор. Имам десетина чувала стружки от мешови дървета. Искам да ги ползвам за мулч в цветната градина. Знам, че някои видове дървен мулч вкиселява почвата. Такива ли са дъба и бука? Или това се отнася само за чама?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Di_Va »

Ако не се лъжа, иглолистната дървесина вкиселява почвата, дъбът и букът не би трябвало да го правят.
Deleted User 5366

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Deleted User 5366 »

qn4eto написа: Юни 23, '18, 20:27 Имам въпрос, нуждаещ се от спешен отговор. Имам десетина чувала стружки от мешови дървета. Искам да ги ползвам за мулч в цветната градина. Знам, че някои видове дървен мулч вкиселява почвата. Такива ли са дъба и бука? Или това се отнася само за чама?
С букът проблеми няма, но дъбът трябва да престои поне година на открито, за да се отмият дъбилните вещества от дървесината. Същото се отнася и за иглолистните стърготини.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5253
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

С иглолистни стърготини мулчирам овошки- чустват се прекрасно!
И почвата става рохкава, и е без буреняци,а и подредено и чисто изглежда :daaa:
Не ги оставям да престояват - от чувала- на земята :daaa:
За широколистните нямам впечатление,но едва ли е по-различно :hmmm:
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Благодаря за бързия отговор. Ще мулчирам веднага когато мога. Мисля да полея с разтвор на сода бикарбонат за да неутрализира евентуално подкиселяване и за противогъбична защита.
Все пак цветя ще мулчирам, а тази година поради многото промени, които направих те не са в стихията си и май няма много за губене. Английските рози ,които преместих например не искат да цъфтят. Може точно мулчът да им е липсвал. 😊
Зеленчуците се чувстват чудесно под мулч, но не мога да кача снимки, трябва да поровя и да си спомня как ставаше без тайнито.😊
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8440
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 568 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

Тук ми се върти един въпрос :hmmm: и не мога да намеря отговор.Примерно мулчирам със картон и вестници,този вариант предпочетох пред наелона,
отгоре още не съм решила какво да е,но имам много наблъскани цветя там,като почнеш от лалета,зюмбюли,нарциси, кокичета,незабравки и какво ли още не,никнат рано на пролет и са навсякъде ,та мисълта ми е,като сложа отгоре този картон връз тях,щото не знам точно местоположението им,дали ще изникнат напролет изпод картона.Да не си вкарам автогол ,искам си растенията да си ми излезнат всичките.Мисля,мисля и се чудя дали това упражнение не трябва да го направя когато са излезли напролет всички растения,а не сега когато не е ясно къде са.Сега пък се зачудих имам ли растения никнещи по-късен период,например сега излязоха божурите,за друго не се сещам,розите са си целогодишно там.И на финала,трябва да измисля икономичен горен мулч,тип направи си сам. :ufff:
Вече пробвах варианта със окосената трева,грознее ми,преди като си прекопавах всичко напролет,вярно мъка е ,със доста цветни изкопани и настъпени жертви,но си беше красиво,а сега мързеливата,без прекопаване плевелите станаха твърде много.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Margaritenia »

Шами, няма да поникнат според мен.
С вестници и картон съм чела, че завиват трева, за да умре.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8440
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 568 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

О,Марги :shock: ,добре,че написа :daaa: ,искам да си ми изникнат ,но и да си улесня работата там,направо съм в шах,а сега и в мат :ovtza:
Но това значи,че мога да го направя рано напролет,когато е излязло всичко,сега пък друг въпрос ми се завъртя,добре,направя го напролет,но после тези растения си умират,листата им изгниват и ги махам,просто изчезват ,какво ще остане на тяхно място,не мога да си го представя,дали няма да е грозно или пък ако е със мулч от клонки няма да се различава :idea1:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8440
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 568 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Shami »

Значи,след като изчетох един куп инфо.от другия форум и от къде ли не още,главата ми бръмна тотално,обаче си отчитам грешките веднага. :ufff:
Защо махнах листата на незабравката да ме пита човек,ясно се виждаше ,че под нея няма плевел и е красива ,избързах.
После,може би ще направя пътечка във самото място ,ще е от камъни предполагам,сега газя почвата.Другото,ще експериментирам със различни видове мулч,но от прочетеното досега реших да е направо,без наелони,вестници и картони,директно.При положение ,че това стане рано напролет,а как ще стане другата пролет със бъдещия абитуриент,едва ли ще имам точно тогава необходимото време,честно казано не знам какво да измисля.Ще видя,още ме е яд на мене си,защо избързах,можеше още сега да започна със нещо.
Но поне ще имам време да си събера необходимия мулч :lol:
Значи,като прочетох,че под наелона или картона може да пълзи нещо,каквото и да е то,тръпки ме побиха и как после ще стъпваш отгоре или минаваш и самата почва искам да си диша,да не я тормозя.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от zeleno »

Шами , аз съм мулчирала със шишарки , долните си гният , отгоре нови и така
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”