Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5590
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1660 пъти
Получил благодарност: 1826 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Тутти »

Ох, да.... Все пак един враг е по-добре от много врагове. Много подло си пълзи под мулчираната трева, но пък земята става мека като памук, червеите се множат безчет и копаят вместо мен, троскота се вади като въже много по-лесно. Все ще има полза от това мулчиране.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 337 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Di_Va »

Тогава ще засипвам и участъците, до които не съм стигнала, надявам се да си улесня предстоящите битки :stiskam: .
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от нина »

Аз пък мулчирам с плевели, защото нямам с какво друго, но ги оставям да поизсъхнат.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Има една техника - соларизация. Миша беше писала преди време. Ако троскота ти е на незасят участък , дали няма да ти помогне? Умира всичко на дълбочина 20 см, ако си спомням точно. Недостатък е, че умират не само плевели и патогени, а и полезните микроорганизми. С добавяне на компост и например микробиални торове последното може да се поправи. Дано някой знае повече и сподели.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от penkeler »

qn4eto написа: Юни 17, '18, 18:26 Има една техника - соларизация. Миша беше писала преди време. Ако троскота ти е на незасят участък , дали няма да ти помогне? Умира всичко на дълбочина 20 см, ако си спомням точно. Недостатък е, че умират не само плевели и патогени, а и полезните микроорганизми. С добавяне на компост и например микробиални торове последното може да се поправи. Дано някой знае повече и сподели.
Май става въпрос само за семена и патогени, а не за вкоренени плевели и още по малко за троскот.
http://praktichnozemedelie.com/w/p/a/0/2/88/bg
Троскота се премахва най добре ръчно. Или трябва много продължително време (може би повече от един сезон) и много упорито да не му позволяваш изобщо да пусне листа, за да изгният корените, или дълбоко реголване с вила и почистване на коренищата.
За да внесем малко оживление ще кажа какво съм чувал не веднъж, като дете, от бабите и дядовците на село. "Троскота, ако го метнеш на плета да съне там цяла година, после магарето да го изяде и от изпражненията му пак ще поникне" Разбира се това не е истина, но цели да подчертае колко е трудно да се пребориш с него.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Вярно е, че троскота е един от най- упоритите и агресивни плевели. Тази статия ми е позната, въпреки това пак я прегледах. Не намерих текст, който да твърди, че няма да има ефект. Пише обаче, че почвата се освобождава от патогени и плевели на дълбочина 20 см. , а корените на троскота май проникват на по- дълбоко.
Преди малко забелязах в оранжерията синя китка. Минали години излизаше на 2- 3 места, които не се променяха. Сега е на ново място. Не знам как ще се борим с този паразит. Ако някой има опит да сподели.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от нина »

Синята китка ми се появява абсолютно всяка година, откакто садя домати. Досега не съм успяла да се преборя с нея, някъде бях чела, че се наводнявала, но не помага. Тази година в повечето лехи садих сидерати, включително и фацелия,а заедно с доматите невен, тагетис, босилек и латинка, ще видим дали ще помогне!
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Нина, моля те дръж ме в течение и ако научиш нещо ново по въпроса пиши. Аз ще правя същото.
За синята китка знам, че паразитира по корените, най-вече на слънчогледа. Като метод за борба препоръчват сеитбообръщение. При оранжериите обаче е по- трудно. От няколко години се моля на мъжете в къщи да преместим оранжерията, но не ми се връзват или някой се разболява и не ни е до това. Миналите години изкопавах грудките и ги изгарях, заедно с почвата, с която са били в контакт. Тези дни пак ще го правя. Опитахме с хербецид само веднъж и няма да повтаряме, макар, че не успяхме да унищожим растението, в корените на което се беще загнездило гадчето, а само него, но не искам да внасям толкова токсично вещество в почвата.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от нина »

Освен слънчогледова, има и тютюнева синя китка, която паразитира и по доматите. Семената оцелявали в почвата до десет години, така че сеитбообращението няма да помогне. Имало метод, да се засадят житни растения, тя да се залови за корените им и да се изкорени и изгори всичко, но не съм го пробвала. Аз всяка година водя механична (ръчна) борба с нея.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от penkeler »

Тази напаст, за кратко, беше се появила преди доста години и при мен, но понеже бях сял по няколко корена слънчоглед. Не съм сял слънчоглед повече от 10г, макар и не по тази причина, но сама си изчезна.
Тук, в края на статията (Борба - съвети от практиката), един земеделец описва случай от личната си практика:
http://agroplovdiv.bg/6993/синята-китка ... който-сму/
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”