Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от ivko69 »

Само не разбрах, защо дръжката трябва да е под ъгъл? :hmmm:


Като станеш готов за закаляването,нагрей там където са ти огъвките и завърти местото където се захваща дръжката,за да я изправиш.Режещата част и дръжката да станат на 90 градуса...Грешно си разбрал,че дръжката трябва да е под ъгъл...Тролето е прав за движението,трябваше ми малко време да му свикна..Не знам каква ти е стоманата,но ако е по-сериозна загрей само режещата част около десетина милиметра и потопи само нея,защото аз първите два плоскореза ги закалих целите и след няма и десет минути работа ги счупих..Не те уча,искам да ти споделя моя опит и да ти спестя време и излишна работа... :stiskam:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от ivko69 »

Малееее,те сега се загледах в един чертеж на плоскорез-ми то верно че има наклон...А мойте са прави и работят без грешка...
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1694
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 302 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от penkeler »

ivko69 написа: Май 18, '18, 22:07Само не разбрах, защо дръжката трябва да е под ъгъл?
Ами защото, както съм писал по горе: "Отрязването е по леко когато е с преплъзване, отколкото с перпендикулярен натиск."
Затова и дръжката е от летва с правогълно сечение, а не кръгло. За да не се върти в ръцете ти.
Не, че не става и по твоя начин, , но иначе ефекта е малко по добър.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Дон Домат »

Благодаря на penkeler, Ивко и troll за съветите и обясненията.
Днес го завършим моя плоскорез.Всичко, даже и дръжката е по руските чертежи.Исках да видя дали ще ми е удобен.
Изображение

Изображение

Изображение
Не съм предполагал колко удобен е този инструмент.Благодаря на calico , че ме подсети за него. :tzvetoman:
Аз съм свикнал с голямата мотика да работя и такива ...нокторезачки все ми се виждаха смешни. :lol:
Мисля да направя още един от ресор и с обла дръжка.Този го заточих от двата края и може да се върти и пак да реже, абе удобна работа.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 529
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 83 пъти
Получил благодарност: 89 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Интересно защо аз не можах да свикна да работя с плоскореза. Моят мъж ми направи от неръждавейка. Може би материалът не е подходящ.
Аз обаче съм на път да се оправям в градината и без копане 😉. Мулчирах зеленчуците и ...не мога да повярвам, че на това се дължи разликата - патладжанът ми подивя. Направи дебело здраво стъбло с много къси междувъзлия и много завръз. Пипера и доматите не растат чак толкова различно от други години и се съмнявам, че това е така, защото ги мулчирах на доста по-късен етап. Порастнаха повечко и тогава, а патладжана - веднага със засаждането, направо го изгубих в мулча. Явно това не е трябвало да ме притеснава и да постъпя така и с пипера. За мулч ползвах окосен райграс ( тревна смеска от няколко вида), люцерна и фацелия. Надявам се, че са и добър тор като се разлагат постепенно и на това отдавам отличното състояние на патладжана.
Чудя се защо никой не се включва по този въпрос и си мисля , че причината е в многото работа - в разгара на сезона сме. Дано с този пост провокирам някого и тръгне разговора...😞
А, и още нещо да споделя. Пролетта засях смес от фацелия и бял синап, с намерение да ги заора и да ги ползвам за сидерация на зеленчуците. Явно съм позакъсняла и не успяха да порастат достатъчно, но ми направи впечатление и леко ме притесни това, че синапа беще нападнат и оглозган от една дребна пеперуда, която прилича на молец. Някой виждал ли е нещо подобно? И може ли този вредител да се прехвърли и другаде?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 345 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Di_Va »

Аз пък не стигнах до плоскорез :lol: , сега с тези дъждове се опитвам да водя, предварително обречената битка с плевелите, които растат с бясна скорост. Установих, ( то горямото прозрение, :lol: ама нищо де), че на местата, където съм хвърлила повечко труд и време, да разкопая и извадя корените ( на троскота основно), сега се справям много по-лесно и някак все към тези участъци ме влече, а има едни други места, дего хич не ми се иска да припарвам, ама картинката много загрубява там и ще трябва да се прежаля и да тръгна и към тях.
Та за сега аз не успявам много да намаля хамалогията. Всъщност, идеята с мулчиране с окосена трева е наистина много добра, при мен проблемните затроскотени ( има ли такава дума ;) ) места са препъникамък, там с окосена трева не става, трябва си обръщане с вилата и бавно и упорито изтръгване и разчистване на корените. Дали ще ми стигне един живот :?:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1011 пъти
Получил благодарност: 2312 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Мария Николова »

След плоскореза остават корените. :snif: С тях как се справяте? :hmmm:
Дафи, цаката при троскота е да не допущаш ефекта "разсаждане". Не бива да оставяш ни едно парченце в земята, защото от всяко "коляно" ще изкара ново растение. :twisted:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 345 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Di_Va »

Тъй де, за това ми се налага дълбока преработка. Може би ако плевелите са мънички и с плоскореза лесно се разбутват, ама то тогава с всякакъв уред ще е лесно. Или пък да върши работа при другите плевели, но при троскота е абсолютно невъзможно, мисля аз.
Последно промяна от Di_Va на Юни 17, '18, 15:16, променено общо 1 път.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5623
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1704 пъти
Получил благодарност: 1924 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Тутти »

qn4eto написа: Юни 17, '18, 14:22 Интересно защо аз не можах да свикна да работя с плоскореза. Моят мъж ми направи от неръждавейка. Може би материалът не е подходящ.
Аз обаче съм на път да се оправям в градината и без копане 😉. Мулчирах зеленчуците и ...не мога да повярвам, че на това се дължи разликата - патладжанът ми подивя. Направи дебело здраво стъбло с много къси междувъзлия и много завръз. Пипера и доматите не растат чак толкова различно от други години и се съмнявам, че това е така, защото ги мулчирах на доста по-късен етап. Порастнаха повечко и тогава, а патладжана - веднага със засаждането, направо го изгубих в мулча. Явно това не е трябвало да ме притеснава и да постъпя така и с пипера. За мулч ползвах окосен райграс ( тревна смеска от няколко вида), люцерна и фацелия. Надявам се, че са и добър тор като се разлагат постепенно и на това отдавам отличното състояние на патладжана.
Чудя се защо никой не се включва по този въпрос и си мисля , че причината е в многото работа - в разгара на сезона сме. Дано с този пост провокирам някого и тръгне разговора...😞
qn4eto, такъв разговор вече е вървял и ако не греша, в тази тема май беше. Мулчирам вече няколко години с окосена трева, старая се да не е с плевели, и успявам да си намаля труда по плевенето. Споделяла съм го в няколко теми, защото е удачно. Доматите и другите зеленчуци се чувстват отлично, розите също. Тревата служи за всичко-задушава плевелите, при дъжд не се калят листата, задържа влагата, наторява. Освен това ми спестява работата по изхвърлянето на тревата след косене, корените не се прегряват, много съм доволна.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 345 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Di_Va »

Тути, само троскотът е неизтребим по тази система, за мое съжаление!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”