Отглеждане на карфиол

Модератор: Миша

Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10108
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1028 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от МГХ »

Благодаря, Мише!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от MotacillaAlba »

Аз миналата неделя, а също и тази, насадих по десетина растения броколи и карфиол. Първите съм сяла на 10 март, вторите на 6-ти април. Карфиолът е "Ранна снежна топка". Сложих ги с експериментална цел - да натрупам малко опит, искам да видя как се развиват растенията, иначе планирам да сея в началото на юли за втора реколта след зеления боб.
Deleted User 7475

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Deleted User 7475 »

MotacillaAlba, моя карфиол ще взема да го засея. Поне да си пряви компания със зелевите.
Аватар
Ян бибиян
Kъсо кафе
Мнения: 77
Регистриран на: Апр 11, '19, 21:10
Местоположение: Смолян
Дал благодарност: 57 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Ян бибиян »

:oops: Здравейте.Да попитам зелето и карфиола обичат ли целодневно да са на пек или да им търся друго място.И на какво разстояние едно от друго се сеят разсадите.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6012
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2054 пъти
Получил благодарност: 1174 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от alys »

Броколито и карфиолът кога правят глава? Броколито ми е станало високо и разперено, но не виждам друго, освен листа.
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Цветарка »

Алис, по спомени от преди много години карфиолът при мене направи миниатюрни главички някъде към края на октомври. Той си е нисък, докато броколито расте на високо и т. н. глави са пъпките преди да разцъфне. Аз първия път (преди 20 години някъде) го оставих да цъфне от незнание - тогава не се продаваше у нас. Но и за него не очаквай глави като от магазина - при мене бяха миниатюрни, но вкусни. Броколито се разкланя и накрая на всяко разклонение има миниатюрна главички. Купешките, за да са такива големи, кой знае колко са напомпани.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6012
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2054 пъти
Получил благодарност: 1174 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от alys »

Благодаря, Цвете, ще ги наглеждам.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Миша »

alys написа: Сеп 9, '19, 11:38 Броколито и карфиолът кога правят глава? Броколито ми е станало високо и разперено, но не виждам друго, освен листа.
Зависи от сорта, има сортове, които формират глави и в сухо и горещо време, и други, които правят глави само във влажно и в условията на къс ден. Големината на главата също зависи най-вече от сорта и отново от влажността, вкл въздушната
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6012
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2054 пъти
Получил благодарност: 1174 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от alys »

Броколито е Романеско, а карфиолът е Наутилус F1.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Миша »

Сорт на броколито?

Тази година не е добра за карфиолите, много суха и гореща, така че предполагам формирането на главите ще закъснее, което обаче не би трябвало да важи за Алис и Цветарка :hmmm: , вчера бях по вашия край и се надишах на свеж въздух и прохлада , аха да прескочим и до самото Трекляно, но се заприказвахме с едни старци и времето отлетя :D .

Ако поливките не са били равномерни тогава може да се обърка нещо , ако азотът е повече ще направи късно и то малки глави , които ще са рехави и ще цъфнат бързо, ако пък азотът е бил малко, главите отново ще са малки и ще са жилави , просто следиш тази година грешките и догодина на поправителен :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”