Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3451
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 209 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от polyabs »

За мен присаждането през изминалата пролет на 2018 та беше експеримент, не очаквах много да се справя. Бях се снабдила с 2 овощарски ножчета, два вида замазка, изолирбанд, макетно ножче и ножица за присаждане омега, както и с една под ъгъл отрязана пластмасова тръбичка за еднакво отрязване на калеми ...пробвах всички варианти :)
Резултатите бяха изненада дори за мене :) Имах доста калеми от колеги от форума но предимно семкови - ябълки и круши. Най успешно се справих с присаждане на разцеп и подобрена копулация, с ножицата омега не се получиха нещата .... след месец като тръгна и сокодвижението се пробвах и с костилкови - сини сливи различни сортове на слива Стенли и на сливокайсия Стенвани имаше доста успешни попадения с изрязване на цели клони и облагородяване на разцеп, дори и една проба ми се получи на страничен зарез. Успях да ашладисам и 2 диви сливки в двора, там ми се хванаха една гола праскова и една череша Ван от Танасаки. Най голямата изненада беше, всички дребни калеми и остатъци от круши и ябълки набучках на една ранна круша в градината на свекъра ... хванаха се 7 калема на 1 дърво - 6 круши и 1 ябълка.
Сега свекъра ме гледа с уважение ;) а свекървата вече си мечтае кое дърво как да и преправям за следващата година ;)
Тъй като калемите бяха много не записах къде какво слагам и това отчитам за грешка, сега не знам какво се хванало и какво не от сортовете които харесвам. Времето ще покаже като вържат. Имам и още една грешка не им отвих лятото изолирбанда на повечето, не ми остана време,а есента мъжа не даде да ги пипам, каза ранна пролет да отвивам.Те и не се виждаха много от зеленината по дърветата, а калемите бяха много как да ги търся из градината. Така че колко калема са се хванали ще преброя на пролет :)
Не знам дали това е късмета на начинаещия, но и аз по уверено взех да действам накрая и ще продължа с опитите, имам поле на действие 100 дървета :)
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от gora »

Поли, Браво!!! Как успя с крушите, на мен ми се опъват, но аз присаждам под кора най-вече. От крушата Новембра, която ми изпратиха съфорумците сложих 7-8 калема, хвана се най-тънкото в/у едно семеначе, но пак стига да хвана сорт. И аз като теб бях учудена от лесното присаждане на лози - 2 коси отреза, слепваш и става!!! В овощарската тема става дума да се ползва и междиник, за ограничаване на растежа. Това вече е предизвикателство!
"Бъдещето не е това, което беше"
Deleted User 7475

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от Deleted User 7475 »

На мене ми се хванаха няколко калема от Новембра, с ножица. Иначе и аз тази година успях на разцеп и с ножица - на една дива ябълка и на две-три други ми се хванаха калеми от различни сортове. Да видим как ще се развиват. На клончета присаждам. И сливи имам прихванати. Изобщо е интересно и мотивиращо, когато видиш, че успяваш. :)
Тук половинката е оформил даже самостоятелно дръвче от калема https://photos.app.goo.gl/sjnCyVr5NP7MR6Jc6
Това ще се дооформя https://photos.app.goo.gl/qKRJn882qrcG67ot7, а това е дивата ябълка, личи колко непрофесионално подхождам, но имам желание :D https://photos.app.goo.gl/SqhT8aLsibNkbqVc6.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3451
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 209 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от polyabs »

gora На лоза не съм пробвала, кога присаждаш и кога събираш калемите, зелено,зряло ...дай подробности :) и там ще се пробва :)
Иначе на дръвчетата и на мен ми се получава с по тънките калеми. Сега съм извадила всички диви джанки които са поникнали от семки из градината, строих ги есента в една редичка и чакат на пролет за експерименти :) - ако някой има хубав костилков сорт да си го похвали и изпрати калеми да пише :)
Въпрос към ivrabetsa хвана ли се някой от калемите от моята праскова Ласкава? Ако не казвай овреме да събирам нови :)
Алис, много са ти хубави дръвчетата и са млади, което е най добрия вариант то после дръвчето си се дооформя :daaa:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от ivrabetsa »

Не се прихванаха.Абонирам се за калеми!Винаги махай материала (лико,тиксо, найлонова лента)с който си превързала калема ,,защото ограничава растежа и мястото остава слабо.При силен вятър, след време ще се пречупи.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3451
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 209 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от polyabs »

:daaa: напомни когато дойде времето да ги отрежа ivrabetsa тогава ще махна и ПВЦ лентата
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от ivrabetsa »

Здравейте,дойде време да поизтупаме праха от темата - на вън условията позволяват да се развихрим с ножици и ножчета.Вчера беше хладно,облачно и влажно - перфектно за присаждане.Направих седем високи присадки(70-100см)на два сорта кайсия върху джанки.Два калема от Калифорнийска синя слива върху клони на Стенлей.Един сорт ябълка Йорк Империал ниско върху бавнорастяща подложка.Десетина калема от круши върху крушови дръвчета за увеличаване дела на тези които се представиха най-добре вкусово през миналата година.От 20-тината калема присадени през 2019,не ми се прихвана само ябълката Айвания, на която незнайно защо толкова държи МЖ :D .Чудесно се развиха присадените крушови калеми(Боскова масловка) върху офика(калина) през 2018. :ieeee: Израснали са добре,но нямат заложени плодни пъпки.Тази година искат-не искат ще заложат! :mrgreen:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от apis »

Интересно , как така круша върху офика ?
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3451
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 209 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от polyabs »

ivrabetsa а ти защо не ме сръчка за калеми от Ласкавата? Сега прочетох че не се е прихванала...
И аз се развихрих на 3 март цял ден калемосвах, предимно на разцеп сливи на по дебели клони най ми е лесно. Тази събота експериментите ще продължават. Не съм свършила с ябълките, останаха и крушите :daaa:
Имам една издънка от мушмулата, каква ли и е подложката :hmmm: за да я ползвам.
Трябва ми подложка за череша, но не ми се ще да е вишна, че много издънки ..... а на слива казват че след време се появява несъвместимост ....
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Присаждане на овощни и зеленчукови растения

Мнение от ivrabetsa »

apis написа: Мар 11, '20, 16:14 Интересно , как така круша върху офика ?
Семково върху семково - има съвместимост.Утре ще снимам и ще постна снимки!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”