Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Станимир »

penkeler написа: Юни 15, '19, 12:25 До сега не съм имал толкова плод от първа реколта, но явно няма пълно щастие. От три седмици вали всеки следобед, понякога доста обилно и всичко се повреди.

Изображение

Изображение

Не напразно е измислена поговорката, че суша глад не прави, но кишата прави.
Не е само от дъжда. При мен не вали често и пак същата работа. Не знам да пръскам ли с нещо или да си трая. Това явление да опадва първия завръз започна миналата година. Смокинята е на почти 70 години и такова чудо не е бивало. Имало е и страшно мокри пролети и страшно сухи, първата реколта се е запазвала и сме брали смокини едри като круши.
Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от prijatel62 »

;) Ее, така подгряхте темата, че вече ми се ядат смокини....а като получа от Бобс мъжки, ще правя и ароматно сладко!
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Станимир написа: Юни 21, '19, 17:33 ...... първата реколта се е запазвала и сме брали смокини едри като круши.
Твоята трябва да е Далматинска, щом са като круши.. :dovolen: ., ако по кожата има кафяво е Брунсуик, ако е чисто зелена е Далматинска, това е сорта номер едно в света на смокините. Обикновено дава от 1 до 3 плода на едногодишна пръчка от първата реколта, а Брунсуика 1-2, като имам 100 съчки и по едно да даде, пак са си 10 кила... :lol: ., но не съм го виждал още, Юли ще ги видя.
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Станимир »

Icon написа: Юни 23, '19, 14:15
Станимир написа: Юни 21, '19, 17:33 ...... първата реколта се е запазвала и сме брали смокини едри като круши.
Твоята трябва да е Далматинска, щом са като круши.. :dovolen: ., ако по кожата има кафяво е Брунсуик, ако е чисто зелена е Далматинска, това е сорта номер едно в света на смокините. Обикновено дава от 1 до 3 плода на едногодишна пръчка от първата реколта, а Брунсуика 1-2, като имам 100 съчки и по едно да даде, пак са си 10 кила... :lol: ., но не съм го виждал още, Юли ще ги видя.
По белезите, които даваш прилича на Брунсуик. :hmmm: Не знам откога е този сорт, но смокинята предполагам е донесена от Близкия изток
малко след Освобождението. Кварталът, където е смокинята е построен около 1900 год. при възстановяването на града от опожаряването му по време на войната. Баба Мария, която даде резниците (бях мноого малък, но този момент по някакъв начин се е запечатал в паметта ми :angel2:) каза на баба ми Радка - "Радке, вземи ги бучни, че един ден да има да ме споменават". Та тази баба Мария е от род на търговци хаджии. За това правя обосновано предположение, че е донесена от светите земи. Но може и да не е така. :hihihi:
Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Моят Брунсуик, снимал съм я към 15 Август съдя по прасковата и сливата, когато зреят, че снимката няма дата, сиреч е втора реколта от по-дребните. :lol:

Изображение
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Станимир »

Определено моята е Брунсуик.
Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Това е Далматинската, не можеш да я сбъркаш, тя е като хубава жена, след която дълго време още ще се обръщаш...... ;) :lol:
В Германия и казват Бялата Дама- Weisse Dama, а в Италия -Червената мадама.... :lol: ... Fico Madama Rosso, в САЩ Стелла, Сан Пиетро..

Изображение

Изображение
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Онзи ден засадих още две Далматински, да се подсигуря.... :lol:
На един часа се вижда седемделното листо. Та и по това се познават също, който не се заглежда по плодовете... :lol:


Изображение

Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от kim »

На някой познати ли са му тези испански сортове смокини, да каже нещо за тях.
Искам да имам и нещо испанско

Chalt, Don Juan, Franciscano, Rabicano, Terrios black, Grise Saint Jean ( G.S. Jean ),Coll de dama blanca (CDDB),
Platero, Osborn Prolific (Osborn P.), Bright Dame (B. D.), White breva, Belanda, Ahedo, Castrillo, Valensia sun, Aron,
Mormon, Lilo, Grand nero, Tiede
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Бобсъна »

Една черна,средно едра със стабилна добра бреба:

Изображение

С доста добра студоустойчивост...
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”