Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Има голямо значение 50 м, а пък за 100 м разлика е огромна. Изнасяй ги на баира :lol: или от северната страна на дуварите да не тръгват рано соковете.

Това ти е метеостанцията в Свиленград отдолу има данни по месеци и дни за последните две зими.

https://www.stringmeteo.com/stations/sv ... engrad.htm
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Миналата година Март.

Daily report for March 2018
Averages\Extremes for day :01
------------------------------------------------------------

Average temperature = -4.6�C
Minimum temperature = -11.5�C on day 01 at time 07:52
на следващия ден
Minimum temperature = -3.5�C on day 02 at time 06:58

почти едно денонощие доста под нулата и всичко е измръзнало, особенно за цветовете на кайсии, бадеми....
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от peterstamov »

При смокините има ли данни за чилинг периода при сортовете? Или минимален период на студено време след който се събужда? И може ли един сорт да е с ниска студоустойчивост, но с нужда от дълъг чилинг период? Или издържа до -15С°, но има нужда от 900 часа чилинг?
May the Force be with You!
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Ако става въпрос за Точка на оросяване, сиреч Wind Chill има писано доста има и формула за изчисление и не виждам смисъл да си пълните главите с излишно термини, които на много хора не са много ясни.
Има две значения , едното е, че това граничната температура, при която газът постига максимално насищане на влага по закона на Гей-Люсак.. :lol:
а другото значение е отношението на скоростта на вятъра и температурата и как се чувства от хората.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от kim »

Единият от двата резника на узбекската смокиня най-накрая показа признак на живот :ieeee:

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от peterstamov »

peterstamov написа: Юни 14, '19, 20:38 При смокините има ли данни за чилинг периода при сортовете? Или минимален период на студено врем.....
Идва ми на ум за прасковите, та такова има ли при смокините?
Дефинирано: 1 chill-hour като 1 час при или под 7.2°C. Накакъв сорт праскова с изискване за охлаждане от 800 часа, 800 часа под 7.2, за да се прекъсне спящото състояние.
Някакви такива, които не са ми мн. ясни....!

Добавено: Зачетох се един се съмнява че е много топло при него и няма нужните часове студ и затова Мисията нямал плодове!???? :lol: :lol: :lol:
May the Force be with You!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от peterstamov »

peterstamov написа: Юни 14, '19, 22:47
peterstamov написа: Юни 14, '19, 20:38 При смокините има ли данни за чилинг периода при сортовете? Или минимален период на студено врем.....
Идва ми на ум за прасковите, та такова има ли при смокините?
Дефинирано: 1 chill-hour като 1 час при или под 7.2°C. Накакъв сорт праскова с изискване за охлаждане от 800 часа, 800 часа под 7.2, за да се прекъсне спящото състояние.
Някакви такива, които не са ми мн. ясни....!

Добавено: Зачетох се един се съмнява че е много топло при него и няма нужните часове студ и затова Мисията нямал плодове!???? :lol: :lol: :lol:

Етука един цитат от една статийка...
https://ucanr.edu/blogs/blogcore/postde ... tnum=16468
Figs, olives, and quince have the lowest natural chill requirements, followed by persimmons, pomegranates, almonds, and chestnuts. The more commonly grown fruits such as cherries, apples, peaches, and plums required breeding to develop low-chill varieties for folks living in areas like southern California where chill hours are minimal. Fortunately, us valley-dwellers can benefit from this horticultural achievement as well.
May the Force be with You!
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Оф, това е друго вече, пишете затуй на български. В Италия през Март, когато са нямали термометри на времето са слагали гърненца с различни обеми мляко на прозореца отвън, обикновено млякото замръзва при -0,6 гр., ама за обем/време/температура е различно, та и като видят примерно, че третото гърне замръзва и бягат да палят балите със слама в градината с маслини. Имаше един филм на Фелини такъв, нещо се увъртяха вечерта и дъщеря им каза на сутринта- тате млякото е замръзнало...сиреч реколтата от маслини е заминала.

Така е и със смокините, гърнето е кората, фицина е млякото, солите в млякото определят точката на замръзване,кой може да го сметне..?


Относно Wind Chill-да се сещам за синоптичките през зимата, като говорят за времето-Днес температурата е минус 17, а се чувства, като минус 1...., ей това си е сега Wind Chill-да- си казвам, умно е.. :lol: ....ама и викам, - алооо.., на мен водомера ми се пукна, знаеш ли как се чувствам.... :twisted: :lol:
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от peterstamov »

Яровизация на български май има някаква връзка.
Аз си мислех, че всичкото това има връзка със събуждането на пролет, но като чета ми се струва, че има повече връзка с цъфтеж, плододаване и неговото качество. Ако не са изпълнени часовете студ на даден вид.
При смокините пише 100 часа. Ама сортово ако някой искат повече и при мен както е топло и тази зима беше топло, аааа ааа - Измирската кога тр. да се появят плодове - още не се виждат????
May the Force be with You!
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Станимир »

Icon написа: Юни 14, '19, 19:51 Има голямо значение 50 м, а пък за 100 м разлика е огромна. Изнасяй ги на баира :lol: или от северната страна на дуварите да не тръгват рано соковете.

Това ти е метеостанцията в Свиленград отдолу има данни по месеци и дни за последните две зими.

https://www.stringmeteo.com/stations/sv ... engrad.htm
Извинявам се за намесата в разговора ви, но не мога да не изкажа силните си резерви по отношение на сигурността на данните на тези АМС. Следя ежедневно данните от АМС в Нова Загора, където ми е градината. На няколко пъти се случи, на камерата се вижда ясно,че вали но станцията отчита сухо време. Последен пример от снощи. Днес се виждат локви по улицата, а станцията съобщава, че не е имало валеж.
Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”