Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
azalia
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от azalia »

apis написа:А опита на azalia показва,че е по добре да е на проветриво място,от колкото на място защитено от вятър.
По-добре на защитено място,особено в северните и западни райони на България.Аз все пак живея на югоизток :dovolen: .Наблюденията са ми,че малките смокинови дръвчета страдат от студа.А и тази зима беше дълга и доста студена.От опитната станция по овощарство в Поморие ми казаха,че нашите , местни сортове са по-издържливи на студ.Да видим френските сортове,които накупих как ще ги опазвам зимата. :mrgreen: Мисля да им правя някакви кожухчета ;)
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

azalia , в една от темите Таралас писа,че за такива голями смокинови насаждения правят специални защитни конструкции.
azalia
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от azalia »

Да,правят,но аз се съобразявам с моя джоб :mrgreen: .Затова ще им мислим нещо побългарено :mrgreen: .
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

Това вкопаване в земята,което ivanina показа нагледно,при повече на брой растения ще е трудоемко,може и клони да се счупят,
пък твоите смокини ще бъдат и с много по голяма височина,все пак си в район характерен за смокинови насаждения.
А увиването на всяко едно растение поотделно с изолиращо платно ?
azalia
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от azalia »

apis написа:Това вкопаване в земята,което ivanina показа нагледно,при повече на брой растения ще е трудоемко,може и клони да се счупят,
пък твоите смокини ще бъдат и с много по голяма височина,все пак си в район характерен за смокинови насаждения.
А увиването на всяко едно растение поотделно с изолиращо платно ?

Да ,така мисля да направя-увиване с някакво платно.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Di_Va »

Azalia, ако ти на морския благоприятен климат зазимяваш, то какво да кажем ние, дена си нямаме море? Обаче аз през последните година-две съм решила да не си създавам излишни проблеми и растенията, които не устояват на климата при нас, ( макар да не е особено студено), просто си заминават. Имам една, поредна ;) японска мушмула, която верно красива е, вечнозелена, но и тя тази зима измръзна. Тъкмо бяхме вдигнали секирата, образно казано, да я махаме и гледам, избили от долу нови клонки, също като при смокините, така че и тя остава.
За смокините не зная дали трябва да изрежете старите стъбла, в чиято основа са новопоявилите се клонки, и ако да, до къде?
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Daniela Pargu »

Понеже тукашния сняг някакси предразполага към мисли за смокини :hihihi: ,та и аз да кажа- тук с годините каквото не сме чули и чели,това не сме използвали за защита зимно време!Ефектът е еднакъв -демек кръгла нула!С корените проблеми няма и без защита!
Вече нищо не зазимявам- измръзва до земята и пуска нови клонки- като станат видими- тогава режа старите/до долу/!
Къъъсна есен имаме малки топчета - ни зелени и по-рядко узрели :lol: смокинки-като камъчета!
Мъча ги - с бая сила дупча- за сладко :hihihi: Голяма екзотика!Та това е от мен в тоя хубав ден! :D :D :D
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Di_Va »

:nod: :nod: :nod: , тоест от тазгодишния прираст едва ли ще дочакаме плод :hmmm:
Ми ще поживеем, ще видим, пък дано някоя зима устискат и ни зарадват с плодове :D
А до тогава, търсенето на студоустойчиви сортове продължава!
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от ivrabetsa »

След дълго издирване и много чакане се сдобих с две фиданки от сорта Magnifika dry ,който е идеален за сушени смокини,заради високата захарност и ниско водно съдържание.Много съм щастлив! :D
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Daniela Pargu »

Завиждаам, завиждаам! :dovolen:
Ще ядете плод , пък при мен - шикалки- и за сладко от зелени не стават :snif:
:idea1: сега ми хрумва - стават за прашка :ieeemyzh:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”