Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Всяка мъжка смокиня може да опраши, но ако искате по-добър опрашител в Поморие имат сорта Жълт опрашител 12 лв. 3 г. дръвче, ама са тръгнали листата от края на Март. Аз се обадих за други сортове, че мъжки имам доволно около мен, ама като разбрах, че са тръгнали и не поръчах, казах им на есен.Южна България и черноморието със сигурност живеят осичките, но за северна не знам.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от venetka70 »

Да му се не види..
Обзаведох се с какво ли не, сега и мъжка смокиня ще трябва да поръчвам.
Къде е това в Поморие Icon, дай някакви координати моля. Като ще бъде , да бъде.
Остава да се надявам да има оси и в наше село. В Карлово е пълно с плододаващи смокини, нашата вила е на някакви си 15-17 км по права линия от там. Току виж и до реколта го докарам някога.
То не бяха лоницери, но не са боровинки. Сега от смокинова болест се разболях.. Накрая ще ме изгонят от къщи. Не мога да свъртя никакви финанси.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от МГХ »

ivrabetsa написа: Май 2, '19, 22:10
venetka70 написа: Май 2, '19, 10:03 Направих списък за желаещите резници от жълтите смокини от Узбекистан.
Ако някого пропускам да свирка навреме:
Kim
Apis
Icon
Di_va
Бобсъна
Макс
и накрая аз, ей така да не остана назад....
Станимир не разбрах иска ли :hmmm: :hmmm:
Колко бърз растеж се очаква от резници при смокинята?? За първите две години става да си седят в контейнери нали??
Кандидатирам се и аз :D !Благодаря!
Ако някой се откаже, и аз искам, че съм ви пропуснала. :snif:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

Добре де,защо от Поморие ?
След като тези смокини(от които ще носиш пръчки,предполагам са женски) искат опрашител,
то тогава там на незнам колко женски би трябвало да се подвизава и поне една мъжка.
Та това имах предвид,че сега да вкореняваме женската,пък следващия път мъжката.
Пък след това ще търсим осички.Пчели знам как се транспортират,но смокинови осички не.
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

059 632149 Поморие, институт по смокинята.
Ако си западно, източно и южно от Карлово става, само да не си северно.. :dovolen:
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

apis написа: Май 3, '19, 13:48 Добре де,защо от Поморие ?
След като тези смокини(от които ще носиш пръчки,предполагам са женски) искат опрашител,
то тогава там на незнам колко женски би трябвало да се подвизава и поне една мъжка.
Та това имах предвид,че сега да вкореняваме женската,пък следващия път мъжката.
Пък след това ще търсим осички.Пчели знам как се транспортират,но смокинови осички не.
Мъжката жълт опрашител има три завръза много тичинки и дълбок тичинков канал, внесен е от Крим, размери 6х5 сантима първа генерация към средата на май.

Ако нямате осички може някой да ти изпрати слагат се в мрежичка и се окачват на женската за опрашване. Турците си имат в градината мъжки см. , но ги берат и окачват на женските за по-сигурно...

http://apelasyon.com/Yazi/110-incirlerde-dollenme
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Бобсъна »

"но не мога да си отговоря на въпроса, ако на едно място няма смокинови оси какво се прави"- Ами садят се партенокарпни сортове(такивва са повечето сортове смокини)
Растенията от Измирската Група(Смирна) искат дозирано опрашване от осички....без осички имат слаба реколта с недобри плодове...Вижте тук как процедират в Сирия :

,http://treesofjoy.com/the-process-of-ca ... ting-figs/

Ако осичките са много се получава преопрашване и плодовете се пукат....Да добавя че осичките ( и мъжки и женски) живеят САМО в мъжките сиконии....във женските влизат по заблуда(само женските осички) надявайки се да снесат там яйцата си ,но специфичния строеж на цветчетата в женските сиконии не им позволява да го направят...

Изобщо секса в рода Фикус е доста шантав...всеки фикус си има своя симбиозна осичка ..а осичките опрашители си имат свои врагини в лицето на клептопаразитна осичка...на снимката по напред дет съм пуснал се виждат чудесно и двата вида-опрашителя Blastofaga Psenes и клептопаразита и Philotrypesis caricae...(само женски)...

Осички може да завъдите като си вземете мъжки дръвета с смокинки със осички...

Сари Лоп е интродуцирана в Калифорния под името "КалиСмирна" в началото на 20 век...но е била с нестабилна реколта до завъждането на осичките:

"This variety has been grown in the Meander Valley of Turkey for several centuries;
introduced into California at various times; first commercial planting made in 1886 by
Mr. Fred Roeding and his son, George, at Fresno, but no crop secured until 1900 after
the successful introduction of blastophagas. “

И за да е шаша пълен ще добавя че съществуват няколко сорта мъжки смокини есенната реколта на които е ядлива-френската Корделия,грузинската смокиня Шави Легви....а ето снимка на една Пазарджишка такава:

Изображение
Изображение
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от venetka70 »

Боже, по-лесно сякаш завърших две висши образования отколкото да разбера пустите му смокини. :ufff: :ufff:
Бобсъна, благодаря за препратката. :tzvetentze:
Изясних си въпроса. Остава и да намеря начин да приложа технологията, нека първо обаче си захвана растенията. Това с осичките остава за след две години като задача.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от shoshy »

Бобсън, благодатя за инфото!

Само осички не сме разпращали, но изглежда и до това ще стигнем :lol: .
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Бобсъна написа: Май 3, '19, 18:51 Сари Лоп е интродуцирана в Калифорния под името "КалиСмирна" в началото на 20 век...но е била с нестабилна реколта до завъждането на осичките:
Бобсън, няма такъв сорт, предполагам, че имаш предвид Калимирна. :dovolen:

Арендт го описва, като различен сорт.
Калимирна (Calimyrna). Один из лучших сортов Турции, где известен под названием Лоб инжир (Шавров, 1905). Синонимы — Erbeyli, Aidin (Кондит, 1955), Da Smyrna, Давлек казы (Арендт, Рихтер, 1960). Совершенно самостоятельный сорт, отличный от Сары лоб. Распространен в культуре в Калифорнии. Выписан в 1918 г. из ботанического сада в Тбилиси под названием Давлет казы (Давлек казы), в 1929 г.— из Сухуми под названием Лоб инжир, в 1929 же году — из США, штат Калифорния, а в 1931-м —из штага Джорджия под названием Калимирна, в 1934 г.— из Палермо под названием Да Смирна......

и

Сары лоб. Лучший и наиболее распространенный сорт Турции. Кондит (1947, 1955), Рикфорд (1918), Хаган (Hagan, 1929) под этим названием имеют в виду сорт Лоб инжир (Калимирна), описание которого и приводят. В действительности же Сары лоб — совершенно самостоятельный сорт, резко отличный от Калимирны. Эйзен (1901) приводит правильное описание сорта Сары лоб. Описание сорта Сары лоб имеется также у ряда русских авторов (Маркович, 1904; Шавров, 1905; Арендт, 1949; Нестеренко, Стребкова, 1949; Федоров, 1950; Зактрегер, 1959; Леонтьева и Мануйло, 1958). В Никитский сад интродуцирован из Тбилисского ботанического сада в 1901 г. и повторно — из Сухумской опытной станции в 1929 г. Последняя получила черенки в 1904 г. от Шаврова, приобретшего его, в свою очередь, непосредственно в Турции (Эрбейли). Черенки и саженцы сорта Сары лоб переданы Садом различным организациям (после 1935 г.). В 1949 г. включен в государственное испытание на сортоучастках Закавказья и Средней Азии, а в
1957 г. районирован в Грузинской ССР. Дает в Крыму один ур9жай летне-осенних плодов, хорошо подвяливающихся на дереве. Созревание плодов растянуто на полтора месяца и более (с середины сентября до конца октября). Сорт самобесплодный. Лучшие опылители — сорта Желтый и Капри. Урожай с одного дерева достигает в Крыму 900— 1000 плодов......
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”