Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

Asarina написа:Иска ми се да насадя смокиня от издънка. Една приятелка има смокиня с много издънки. Дали ако откопая една, има шанс да се прихване :hmmm:
Аз моята смокиня точно така си я завъдих , така че засаждай смело. :daaa:само че тази издънка да има корени...да не е само нещо като "резник" :!: и да чакаш да се вкорени :x
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1445
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kannamy »

Добре де -бабите в Созопол ми казаха да отчупя клон от смокинята с три разклонения,да го заостря и да го зария дълбочко ,като двете странични клончета да са покрити с пръст.А сега де и аз чакам да се хванат .Ще да я видим тая работа дали ще сработи.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

kannamy написа:Добре де -бабите в Созопол ми казаха да отчупя клон от смокинята с три разклонения,да го заостря и да го зария дълбочко ,като двете странични клончета да са покрити с пръст.А сега де и аз чакам да се хванат .Ще да я видим тая работа дали ще сработи.
Ами щом бабите са го казали , сигурно работи този метод ! Аз не знаех това до сега , но тук много важно е да избереш правилният резник :stiskam:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
cvetnica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1555
Регистриран на: Юни 10, '13, 10:34

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от cvetnica »

На новото място имам три храсталака смокини, не знам какви са и ми се иска да ги запазим но трябва да ги оформим. Баща ми ни съветва да ги оформим като дърво, в нета четох че е по- добре на храст. Според вас кое е по-добре?
Всеки един човек е уникален, точно като всички останали. :)
Маргарет Мийд
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

Моята е на храст и заради студените зими в моя край, късно есента навеждам няколко основни клона и ги затрупвам с пръст- така я зазимявам,но за южна България това не се налага. На дърво зная че ги оформят по южното черноморие -бургазлии ще кажат..
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Мария Николова »

Asarina написа:Иска ми се да насадя смокиня от издънка. Една приятелка има смокиня с много издънки. Дали ако откопая една, има шанс да се прихване :hmmm:
Моята смокиня всяка пролет изкарва по много издънки и все ги "чистя". Много е родовита! Първият завръз е много едри крушовидни плодове. Към края на лятото вече стават по-къси и широки. Накрая последните плодове просто нямат достатъчно топлина, за да узреят. Миналата пролет оставих 3-4 за един приятел на сина ми. Тази пролет ще оставя за теб. :nod: И при мен се случва напролет някои разклонения да измръзнат и ги изрязвам. В по-люти зими измръзва цялото дръвче, но изкарва от корена издънки, оставям една и се възобновява. Значи смокинята мръзне над земята. Трябва са й поръчаш топли зими като тази. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Asarina »

s_t_m написа:
Asarina написа:Иска ми се да насадя смокиня от издънка. Една приятелка има смокиня с много издънки. Дали ако откопая една, има шанс да се прихване :hmmm:
Моята смокиня всяка пролет изкарва по много издънки и все ги "чистя". Много е родовита! Първият завръз е много едри крушовидни плодове. Към края на лятото вече стават по-къси и широки. Накрая последните плодове просто нямат достатъчно топлина, за да узреят. Миналата пролет оставих 3-4 за един приятел на сина ми. Тази пролет ще оставя за теб. :nod: И при мен се случва напролет някои разклонения да измръзнат и ги изрязвам. В по-люти зими измръзва цялото дръвче, но изкарва от корена издънки, оставям една и се възобновява. Значи смокинята мръзне над земята. Трябва са й поръчаш топли зими като тази. :mrgreen:
Ще я завивам :dovolen: Склонът е южен, дано оцелее. Преди сто години наоколо са били лозята на селото.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

kannamy написа:
kannamy написа:Добре де -бабите в Созопол ми казаха да отчупя клон от смокинята с три разклонения,да го заостря и да го зария дълбочко ,като двете странични клончета да са покрити с пръст.А сега де и аз чакам да се хванат .Ще да я видим тая работа дали ще сработи.
По тоз повод да кажа бабите излязяха прави.Ето и доказателство Изображение
...Ти остави смокинята .. на мен по този начин сега череша ще ми се вкоринява от клонки забучени между розите , където кучето ми си беше избрало място да поприлягва - та набучените черешови клонки почнаха да разлистват, и ще видя до къде ще стигне моят СЛУЧАЕН експеримент - ще снимам и ще покажа. :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Таралас
Кафе машина
Мнения: 3155
Регистриран на: Юли 3, '11, 12:47
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Таралас »

Колеги, имам питанка, някой от вас срещал ли е такава смокиня, като последната в клипа на която обръщам внимание. Аз лично знам за 4 ри дървета, като едно от тях произлязло от семенак на 100%, щото е между две села и там дето расте съм 100% убеден, че никой не го е засаждал ? Питам, защото в момента правя много сериозни проучвания за местните сортове , точно от родопската яка с мек климат по протежението на линията Асеновград - Горно Воден - Руен- Куклен- Брестник- Белащица- Първенец - Брестовица - Перущица- Устина.
[video][/video]

Ето и снимка за сравнение с мичурин 10
Изображение
VIBER tel 0877 28 88 40 Facebook https://www.facebook.com/georgi.goshev.9
[url=http://www.exoticplantsbg.com/][img]http://prikachi.com/images/194/7864194b.png[/img][/url]
Титаник е направен от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьор.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

Пропуснах да спомена и студоустойчивата си смокиня " Али паша" от ЕкзотикПлантс,
издържаща до минус 20*С , тъкмо като за моя район . :nod:
Оставих я за пролетно засаждане, страхувах се , като бебче да не загине през първата си зима- вън! :eeeh:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”