Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от kim »

Бобсъна написа: Май 4, '19, 16:52 Опрашват се само вторите реколти на женските(които сортове са със две реколти) или основната (единствена) на смокините от Измирската група!!Първата реколта винаги е партенокарпна!
Въпрос :dovolen: В момента има мъжки плод, който скоро ще окапе. Тогава кой опрашва тази втора реколта? И къде отиват осичките след окапването на мъжките плодове сега?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Icon написа: Май 1, '19, 13:04 Става въпрос за този :dovolen: , казва се Sarı lop на руски е Сары лоб, a в Гърция е Kalamata, приличат си много със сорта Калимирна.
Бобсън, прочел си ми този пост и си решил, че изведнъж се казва "КалиСмирна.... :lol: .",дори си ми го натъртил главното съ... :lol: ..., сиреч аз не ги разбирам тия работи , взех да се съмнявам, дали си учил нещо или някой ти суфлира. :hmmm: :lol:
Ама имаш я книгата и не я четеш-много странно... ;)
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

Добре,но ако си наберем мъжки смокини сега,то няма как да се опрашат женските смокини и със една реколта ?
kim , и аз питам за съществуването на осичките извън плода ? И зимата ?
Icon , самоплодна и партенокарпна е едно и също нали ?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

Може би затова казват,че смокините от втората реколта(при смокините с две реколти),
са по вкусни.То е защото са опрашени.
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

Сега ще ти кажа Апис, нали си мой човек.. :dovolen: .,аз нямам проблеми с осичките, но бих постъпил така в северна България-Заразяваш си мъжкото, а на есен с лозарската ножица режеш върхарите с плодчетата и ги слагаш в кутия от дамски лачени обувки, в никакъв случай в мъжки, че могат да се поминат... :lol: ., и им слагаш с един стар дамски чорапогащник отгоре вместо капак на студено в стая или гараж, но да не е под нулата, Март си ги закачаш с мартениците на мъжката.... :lol:
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Icon »

apis написа: Май 4, '19, 17:54 ....
Icon , самоплодна и партенокарпна е едно и също нали ?
Да едно и също е, сега ще ви кажа, че и Узбекската жълта е частично самоопрашваща се.. ;)
Ай сега го намерете, къде го пише..... :lol:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

Е сега остана само лачените обувки да купя,наистина ли само лачени харесват.
Че и нов чоропогащник ще им сложа,само и само да ги задържа.
Значи мъжките смокини окапват по някое време,но не всички,остава по някоя и друга на върхарите.
Или тези по върхарите са втора реколта,появяващи се края на лятото и началото на есента ?
И осичките къде са през цялото това време,когато на мъжката няма смокини ?
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 104 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Бобсъна »

Както съм писал по нагоре Blastofaga Psenes живее САМО в мъжките сиконии!!Мъжките на Бластофагата не излизат от сикониите никога..женските се прехвърлят от реколта в реколта(в момента се прехвърлят от презимувалата реколта в пролетната).При всяко прехвърляне снасят яйца в цветчетата и след време се излщпват нови осички..
Каприфигите(както научно се наричат "мъжките " смокини) имат 3 реколти,за разлика от фигите("женските смокини)...
При следващото прехвърляне от пролетната в лятната реколта ще опрашат без да искат сикониите на "женските " смокини които ние обичаме ....

Най високопланинската смокиня която съм виждал в РБ:

Изображение

Намира се в с.Бойково,Пловдивско,в сърцето на Родопите на 1120 м. над.височина.

:ieeee:
Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

При 400 м. надморска височина се чудим как да ги опазим,а тази е приблизително на 3х400.
Че тя дори не е на завет,до някаква стена или в някакъв ъгъл.
Няма и никаква растителност около нея,доколкото тя може да играе някаква предпазваща роля за смокинята разбира се.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 104 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Бобсъна »

Климата се промена стремглаво заради световното затопляне последните 20 години.Смокини вече може да се отглеждат на доста места в България..в по голямите градове за да се използва антропогенния фактор...
Ето една вчерашна от Панагюрище:

Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”