Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Потребителски аватар
МГХ
Чист кофеин
Регистриран: чет окт 04, 2012 11:28 pm
x 194
x 704

чет сеп 13, 2018 3:26 pm

За да не пълня темата за Пландорекс със студоустойчивост на смокините , ще сложа това тук , защото има зоните за различните сортове: http://sur.ly/o/ediblelandscaping.com/p ... F/AA021221
За Кагота пише Zone 8 - 10. Zone 7 with protection.
0 x
Потребителски аватар
utro77
Кафе с мляко
Регистриран: чет окт 08, 2015 11:22 am
x 6
x 1

пон окт 08, 2018 8:51 am

Здравейте!
Влизам в темичката с молба за съвет.

Не съм запозната с отглеждането на смокините.
Преди три години познати ни подариха издънка и ние я засадихме.
В Североизточна България сме, но на 20км. от морето. В региона успешно се отглеждат смокини. Нашата обаче всяка зима измръзва изцяло и напролет тръгва от нулата. Въпреки че се опитваме да я завием. Не е давала плод.

Към момента е висока към 150см. Силно разклонена е. От корена излизат може би десетина клона.
Трябва ли да отрежа някои от тях? Някъде четох, че е добре да се оставят само 3-4 по-силни.
Как да я опаковам през зимата, за да не измръзне?
0 x
Бутикови моливници - цветни градини : http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=24&t=6751" onclick="window.open(this.href);return false;
Потребителски аватар
ivanina
Кафе машина
Регистриран: пет мар 29, 2013 11:36 am
x 65
x 67

пон окт 08, 2018 12:31 pm

И аз да се похваля със смокинката си таз година- хапнах си прилично, за мое удивление.
Сортът и не ми е известен, но даде завърз два пъти в годината.
Първият завърз, който направи в ранна пролет като количество беше много оскъден - 20тина смокинки , и аз докато се осъзная че е дошло времето им за беритба половината бяха изцопали на земята- но пък бяха медовинки! :shock:
Вторият завърз почна да образува през юни. Бях толкова скептична, че това чудо с което обилно се отрупа храста няма да свари да узрее, но сгреших. През август леко- полеко почнаха да зреят и така до края на месеца я разтоварих - в прясна консумация. :dovolen:
В отговор на питането на Утро искам да кажа, че моята смокиня е във вид на храст и до сега сме я зазимявали като привеждаме пръчките събрани в два три снопа към земята и зариваме с пръст. Това обаче, докато пръчките бяха млади - а тази зима само я приведохме до земята и върху вързаните пръчки снопове наслагахме едни стари дървени врати от старата ни къща. Върху тях за тежест по един два циментови кола, след което метнахме един дебел найлон и отгоре върху него пак дъски, греди ....всичко що имаше като отпадък в двора.Най- добре стана като заваля и снега. Мислех си че пролетта това нещо няма да има изправяне. :hmmmmmm: Да, ама не - пак сгреших , слънцето за много кратко време я изправи- стройна като фиданка.
Тази есен, ще повторим процедурата- до където можем, защото надебелелите клони няма да можем да наведем, и ще трябва друга тактика да приложим за тях... но, все още не зная каква. :hmmmmmm: В питане и търсене на инфо за зазимяването ѝ съм.
1 x
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Потребителски аватар
utro77
Кафе с мляко
x 6
x 1

пон окт 08, 2018 2:06 pm

ivanina , много благодаря! Струва ми се, че бихме могли да приведем клоните на нашата към земята на този етап.
Ще чакам все пак и другите да споделят методи за зазимяване.
0 x
Бутикови моливници - цветни градини : http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=24&t=6751" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 5366
x 229

пон окт 08, 2018 3:28 pm

Преди години живях в една вила в покрайнините на София. В двора имаше огромна смокиня на храст, от онези с дребните плодове. На есен като паднеха листата хазяите пристягаха клоните с въже с примка (като за бесене, пу, пу, да не дава господ). Получаваше се нещо като колона с височина 4 - 5 метра (колкото дължината на клоните) и диаметър около 2 метра. След това увиваха черги, одеяла, брезенти около тази колона и накрая слагаха найлон. Нямаше случай смокинята да измръзне. Мероприятието обаче е сериозно и цялата махала се събираше при изпълнението му.
П.П. Смокинята се намираше до стената от южната страна на вилата.
0 x
Потребителски аватар
utro77
Кафе с мляко
x 6
x 1

пон окт 08, 2018 4:31 pm

Станимир, благодаря!
Полезна е тази информация.

Нашата смокиня не е в близост до постройки. Може би трябва да се опитаме да й направим и малко завет. Освен завиването. Ще изпробваме всичко тази година, за да избегнем измръзването.
0 x
azalia
Виенско кафе
Регистриран: вт апр 09, 2013 3:42 pm
x 3
x 7

вт окт 09, 2018 9:19 am

Пламен,тази смокиня Меделин да не би да е "Мадлен" от Пландорекс?
0 x
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Пламен
Дълго кафе
Регистриран: пет юни 16, 2017 10:16 pm
x 7
x 8

вт окт 09, 2018 8:30 pm

azalia написа:
вт окт 09, 2018 9:19 am
Пламен,тази смокиня Меделин да не би да е "Мадлен" от Пландорекс?
Не знам как се чете точно. Аз съм я поръчал от тук: http://exoticplantsbg.com/product/906/f ... 3-ltr.html
0 x
azalia
Виенско кафе
x 3
x 7

вт окт 09, 2018 8:57 pm

Да,точно Мадлен-2 сезона.Поръчвахме я от Пландорекс-франция преди време.И моята-едната,която я засадих в градината,първата година измръзна и после пусна дълго стъбло-около1,20м.Другата беше в саксия и роди 1 смокинка-беше вкусна.Сега вече съм я засадила на смокиновата градина. :)
0 x
Конфуций
azalia
Виенско кафе
x 3
x 7

ср ное 21, 2018 3:24 pm

Знам си аз,че от българското по-хубаво няма :D Голям позор за Пландорексовите смокини! :mrgreen: Всички измряха от сушата през лятото-това "Златна капка",едната "Мадлен 2 сезона",двeте "Terza",далматинската.А бяха 3-4 годишни,оформени дръвчета.За сметка на това,купените/израснали от малки на българска почва/от Опитната станция по земеделие,гр.Поморие:Ахтополска 17,Поморийска6 и 24,Бяла и черна кадота са чудесни.Справиха се със сушата :D ,надявам се да се справят и със зимните студове/дано не са големи/.
0 x
Конфуций
Потребителски аватар
gora
Кафе с мляко
Регистриран: чет яну 26, 2017 11:40 am
x 4

вт ное 27, 2018 3:47 pm

azalia написа:
ср ное 21, 2018 3:24 pm
Знам си аз,че от българското по-хубаво няма :D Голям позор за Пландорексовите смокини! :mrgreen: Всички измряха от сушата през лятото-това "Златна капка",едната "Мадлен 2 сезона",двeте "Terza",далматинската.А бяха 3-4 годишни,оформени дръвчета.За сметка на това,купените/израснали от малки на българска почва/от Опитната станция по земеделие,гр.Поморие:Ахтополска 17,Поморийска6 и 24,Бяла и черна кадота са чудесни.Справиха се със сушата :D ,надявам се да се справят и със зимните студове/дано не са големи/.
Напълно съм съгласна, Азалия! Мнение за поморийските сортове бадеми моля дай!
0 x
"Тази къща днес е моя, утре - твоя, вдругиден - ничия"
Di_Va
Кафе машина
Регистриран: пон сеп 20, 2010 10:22 pm
x 7
x 23

вт ное 27, 2018 3:57 pm

Хм, а от моите от Плавдорекс13 оцеляха 3 от 4 смокинки, зимата бяха захлупени с бутилки, сега се надявам да презимуват успешно без укритие :stiskam: !
цитирам си мнението от другата тема,(че там първо видях поста), защото тук е по-на място.
0 x
azalia
Виенско кафе
x 3
x 7

вт ное 27, 2018 4:07 pm

Di_Va написа:
вт ное 27, 2018 3:57 pm
Хм, а от моите от Плавдорекс13 оцеляха 3 от 4 смокинки, зимата бяха захлупени с бутилки, сега се надявам да презимуват успешно без укритие :stiskam: !
цитирам си мнението от другата тема,(че там първо видях поста), защото тук е по-на място.
При мен проблемът дойде от сушата ,лятото.Сега ще видя едната оцеляла Мадлен 2 сезона и вариегатната как ще се справят зимата :) Имам и още 3-4 сорта от Пландорекс,но са малки и продължавам да ги гледам в къщи ,на топло :)
0 x
Конфуций
Di_Va
Кафе машина
Регистриран: пон сеп 20, 2010 10:22 pm
x 7
x 23

вт ное 27, 2018 4:54 pm

Те и моите са дребосъци - когато ги засадих бяха по около 10 см. сега са стигнали 30-40, ако оцелеят зимата, се надявам да пораснат повечко през следващата година.
0 x
Потребителски аватар
svetlata5
Виенско кафе
Регистриран: чет сеп 18, 2014 11:31 pm
x 2
x 6
Контакти:

ср ное 28, 2018 12:56 pm

Много съм доволна от FICUS carica Ice crystal, това лято плододаде 2 пъти и е много вкусна.
Купих я от Пландорекс.
0 x
Отговори

Върни се в “Плодове и зеленчуци”