Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Дон Домат написа:
MotacillaAlba написа: Бононията засаждам в градината във временен поликарбонатен тунел с размери 70х70х150.
В него престоява от 5-10 април до около 10 май. Има капак, който се затваря при студено време и се отваря при топло.
Благодаря ти за бързия отговор. :tzvetentze:
Добре си го измислила.Надявах се да кажеш, че става в оранжерията.Може да пробвам, пък каквото стане.
При мен пак станаха много сортове домати, пък оранжерията малка. :ufff:
При оранжериите целта е да се използва максимално пространството, избират се сортове с къси междувъзлия, при които листата могат да се прочистват, за да се проветрява, нискостъблените сортове обикновено са с много маса ниско долу, т.е. няма проветряване, а пространството над тях остава неоползотворено , не че няма да станат, но не си заслужава
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Дон Домат »

Миша написа:При оранжериите целта е да се използва максимално пространството, избират се сортове с къси междувъзлия, при които листата могат да се прочистват, за да се проветрява, нискостъблените сортове обикновено са с много маса ниско долу, т.е. няма проветряване, а пространството над тях остава неоползотворено , не че няма да станат, но не си заслужава
Благодаря ти, Миша. :tzvetentze:
Още утре щях да бучна две семки Бонония, ей така да има.И после се чудя как да ги събирам. :ufff:
Тая година май ще влизам през прозореца, като спайдърмен, че не останаха място за пътеки. :glupav: :lol:
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

На мен ръгби не ми допадна, също от Геосем... Не знам дебела ципа, суховат един такъв хлебен ми е. Не ангажирам никого ,просто споделям мнение. Сещам се за една поговорка -На вкус и цвет тавариш нет :dovolen:
Иначе е идеален за оранжерия -не избуява като разсад в сравнение с директните сортове, къси междувъзлия и мнооого родовит :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

хортензия написа:На мен ръгби не ми допадна, също от Геосем... Не знам дебела ципа, суховат един такъв хлебен ми е. Не ангажирам никого ,просто споделям мнение. Сещам се за една поговорка -На вкус и цвет тавариш нет :dovolen:
Иначе е идеален за оранжерия -не избуява като разсад в сравнение с директните сортове, къси междувъзлия и мнооого родовит :daaa:
Вкусът на доматите зависи много и от почвата, едни и същи сортове при различни условия могат да се различават доста драстично
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Дон Домат »

хортензия написа:На мен ръгби не ми допадна, също от Геосем... Не знам дебела ципа, суховат един такъв хлебен ми е. Не ангажирам никого ,просто споделям мнение. Сещам се за една поговорка -На вкус и цвет тавариш нет :dovolen:
Иначе е идеален за оранжерия -не избуява като разсад в сравнение с директните сортове, къси междувъзлия и мнооого родовит :daaa:
Това е най-точното описание и според мен.
Поне и при мен такъв става де.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

С риск да досадя, пак за Ръгби - неточно се изразих - не е дебела ципата, а ми е твърда (не жилава, а хрупкава и остра бих казала), някак не се слива в едно цяло с останала месеста част. За родовитостта сме на едно мнение. :)
Ще чакам Краси Лазаров да сподели в някакъв момент отзиви за Меделина. Сортовото разнообразие и тази година е голямо, но така компенсирам минусите на отделните сортове.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivko69 »

Здравейте и успешна нова година.Казвам се Ивайло и живея близо до Враца,женен вече двайсет години,с две деца,които вече не са деца,висок 180см,85кг,красив,осигурен ЕГН 691226.... :lol: Това прилича на обява за запознанства.. :tzvetentze: ,а темата е за домати..И като е за домати,помогнете ми,моля,за един доматен проблем..От две години си гледам една малка градинка,двайсе стръка домат,десет коренчета краставици,чери доматчета в 20 литра кофи,люти чушлета,тук там някоя билка и така...Общо взето съм доволен,но реших да пробвам с друг сорт домат и започнах да гледам какво се предлага в интернет,така попаднах на тази тема преди месец,но като видях колко страници трябва да прочета и се отказах..Минаха два-три дни,а мене все нещо ме човърка :hmmm: ,викам си-щом са писали тия хора толкова много,значи има какво да кажат..И почнах да чета-днес десет страници,утре десет и така прочетох цялата тема,поле и старите теми и така целия декември..До тук добре,но проблема е там,че докато четях, междувременно купувах и разни семенца и вчера като ги наредих на масата и се хванах за главата-имам място за двайсетина корена домат,а съм купил двайсет и осем сорта :ufff: Гледах ги близо два часа и не можах да взема решение-КОЙ Е МОЯ....Моля ви,помагайте..Ето какво съм направил:Розов блян,Розова магия,БГ Фантазия,Розово сърце и Алено сърце на ИЗК Марица,Ники F1,Опал F1,Рио гранде,Чико3,Елена прима,Миляна,Бонония,от хоби семена на Христов-Брандуейн розов,Матина,Полярник,Пудовик,Настенка,Китайска новинка,Меча лапа,Опалка,Каспийски розов и Розово с картофени листа.От черитата имам:Маскотка,Аля,Мексикански мед,Рома черешки и Полско яйце.Благодаря на всеки който ми обърне внимание..
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от troll »

Здравей Ивайло!
Познат съм като Трола и живея в Монреал.
Женен съм от 31 години и още съм 1.85м
Роден съм 10 години преди теб и тежа 10 кг повече.
Изобщо съм повече отвсекъде. Апа за семена хич няма да разправям. Предложих на кмета на Троян да им пращам посадъчен матерял и семена, а те на мен ракия, ма не им оставала толкоз ракия.
Та понеже те водя с 10 обиколки да ти кажа кво те чака.
Ще изкупиш всички семки де що видиш. И ще увесиш доматите с главата надолу, а в земята под доматите ще гледаш компир.
Туй му викат вертикално т.е. отвесно земнеделие. Около доматите ще насадиш босилек и чесън и мариголд. А като почнеш да садиш тиквички и чушки и ягоди зимъска в мазата тогава ще видиш за кво иде реч.
И ти завиждам и те съжелявам. :mrgreen:
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от нина »

Понеже и аз не съм много веща в доматите и затова чета всичко и всичко ми помага по някакъв начин, та затова ще си кажа мнението. Всичко зависи от това за какво садиш домати и какви харесваш. Например тези Елена миналата година ги взех готов разсад като безколови, че да станат по-бързо и наистина станаха бързо, много родовити и големи домати, но тотално безвкусни за мен. От тях правих само консерви, един цял домат не съм изяла!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivko69 »

Здрасти Троле.След толко четене имам чувството че ви познавам всичките от този форум,и не само в този,защото теб те срещам на всевъзможни места,където става въпрос за зеленчуци.Чета ти мненията с голям интерес,гледал съм ти клиповете,уважавам те и те така...Това с отвесните домати исках да го пробвам миналата година,но всички в къщи бяха против-били като боксови круши,а в мазето няма място от саксий с разни Хабанеровци,Табасковци и Тай хотовци...Сега след като поспах малко ми дойде една идея-ще изнеса всичките пакетчета със семенца отвън на улицата и ще ги оставя на вятъра и след едно кафе време ще изляза и първите три които намеря са за мен,а другите ще ги оставя на комшийките :lol:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”