Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

cameraman написа:Нали стана ясно, че тази пролет ми е първата пролет, първата селекция, първия разсад, първото засаждане... :ufff:
Всяко нещо, си има първи път- и то най се помни. :nod:
Като например аз, преди години като поех градинарството съм застанала пред една тараба със семена на пазара ни с търговец възрастна жена, и не зная какво търся. :hmmm:
Казвам, искам ранни вкусни домати.
Тя ми предлага Рила и казва- Няма да сбъркаш, с тях откриваш и с тях закриваш сезона.
Сях ги, докарах ги рано до плод и до края на октомври червенееха отрупани с китки домати.
На съседа му се изгледаха очите в края на сезона :shock: , все цъка с език ...бре че хубави домати.
Разбрах го- ядът му се. :hmmmmmm:
Взех едно найлоново чанте и щедро му го напълних, а той доволен. :P
След ден, два го питам - как бяха доматите!?
Той се засмя свенливо( да не ме обиди) направи гримаса сякаш е ял лимон и изрече - много са кисели! :x
И от тогава, като се впуснах да търся маминия вкусен сорт Идел :oops: , идея си нямах че имало по- вкусни домати и от него.
Но училището Живот , ни ограмотява отвсякъде. :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

Аз пък харесвам вкуса на Рила и изобщо домати с кисело-сладък вкус. Но Рилата си е за началото , после идват едрите вкусни с нежна ципа. И не забравяйте черните. Някои от тях са невероятно вкусни. А пък салатка от червени, тъмни , жълти и оранжеви си е направо картина. Нямам търпение да сея, но не знам с това странно топло време през януари, дали няма да има сняг през април.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

lidiq_macka написа:
alys написа:Лидия, на коя фирма ти е Ръгбито?
Извинявай, че чак сега ти отговарям.Ръгбито ми е на Геосем.По-късно ако успея ще пусна и снимка на пакетчето.
И моите са на Геосем. ММ много ги хареса. За мен писах вече. :)
Сърцето на Албенга го бях опитвала много отдавна и нищо не стана тогава (малки, кухи...), но тази година имах един корен отрупан с домати и си бяха хубави. Експерименталните винаги са по 1-2 растения. От черните опитах биволското сърце, но нещо не усетих някакъв специален вкус, заради който да го повторя. Черита - от любопитство ще бодна семена от хибриди, втора година. Интересно ми е какво ще се получи. Лесно ще ги махна, ако не са хубави.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

МГХ написа:Аз пък харесвам вкуса на Рила и изобщо домати с кисело-сладък вкус. Но Рилата си е за началото , после идват едрите вкусни с нежна ципа. И не забравяйте черните. Някои от тях са невероятно вкусни.
Черните домати, най ги ценя през зимата! :daaa:
Предлагат ги в Кауфланд , заедно с червените пластмасови, розови що годе..., и чери.
Единствено Черните и Черито за мен са с вкуса на летните домати. :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
denitsavm

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от denitsavm »

Хайде, отваряйте новата тема ... тази се препълни вече :angelche:

Да не отварям аз, че от домати не разбирам
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Lizi »

ivko69 написа:Здравейте и успешна нова година.Казвам се Ивайло ...-КОЙ Е МОЯ....Моля ви,помагайте..Ето какво съм направил:Розов блян,Розова магия,БГ Фантазия,Розово сърце и Алено сърце на ИЗК Марица,Ники F1,Опал F1,Рио гранде,Чико3,Елена прима,Миляна,Бонония,от хоби семена на Христов-Брандуейн розов,Матина,Полярник,Пудовик,Настенка,Китайска новинка,Меча лапа,Опалка,Каспийски розов и Розово с картофени листа.От черитата имам:Маскотка,Аля,Мексикански мед,Рома черешки и Полско яйце.Благодаря на всеки който ми обърне внимание..
Аз не мога да кажа, пък и кой би могъл, кой е твоят домат, но от тези бих сяла БГ Фантазия ,Рио Гранде и някой розов.
На мен Пондеросата не ми хареса това, че става голям дългуч.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Ооо мацки стягате ли сезона? Аз вече буксувам на място.
Тази година съм си свършила семенцата от любимият ми Прекос и ще го прескоча. Ще слагам само Паулина за ранен. Миналото лято забелязах, че Паулина стремглаво препуска в растежа и зреенето и май го бие Прекос по всички показатели. Пък и мама си го е заплюла, пък и нямам толкова място за ранни домати.
Твърдо оставам на Наслада, Розов блян, Розова магия и Соренто. Взела съм за експеримент Розабела, която се чудя за ранна ли да я слагам или за късна. Взела съм и една Елена прима , че я дават устойчива на всички болести. Нея ще я сея чак юни като обера граха , върху найлон. Квот стане с поливка от дъжда. Гледам един препарат продават Теравет . Слага се около корените и задържа влагата. някой ако е използвал нека изкаже мнение.
Ох и щях да забравя. Хич не съм фенка на разните му там биволски сърца, но някой беше дал на майка ми няколко коренчета биволско сърце от оригинална опаковка, та си извадих няколко семенца. И сега гледам, че същите автори са пуснали и нов сорт Алено сърце, пак за 6.50 оригинална опаковка. Така като го гледам същия като Биволско сърце. Дали си заслужава .Ще чакам отзиви.
Изображение
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от troll »

denitsavm написа:Хайде, отваряйте новата тема ... тази се препълни вече :angelche:

Да не отварям аз, че от домати не разбирам
Въйййййй
Туй домато бъка от информация и кат направи темата 130 страници трябва да пуснем нова!
Бе не е кат други теми кой кво сготвил дето има +750 страници ...
https://forum.hobbykafe.com/viewtopic.p ... tart=11505

Интересно ми е така .... нямаш ли срам? :liubov2:
Или не разбираш? :D

Смешни сте!
Ма не се притеснявай !
Краси ся ше пусне нова тема!
:mrgreen:

Тва модераторите в тоз форум, като почнете да пишете и просто нервите. Е най ми липсва Ботан!
Разбира се, проблемът е в мен!
:mrgreen:
А и админа, като реорганизираше форума, явно домата го е пропуснал.
:mrgreen:
Бе изобщо смех!
:lol:
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от cameraman »

Здравейте! Желая ви спорна и забавна седмица.
... Сега.... Разбрахме се да не ми се смеете. От два дни воюваме в къщи. Аз намерих някакви схеми на засаждане и нареждам коренчета домати в една леха до сливките, а майка ми и жена ми само дуднат, че домати се сеели по две коренчета в едно гнездо. Добре, ама на схемите в интернет не са по две коренчета, нито някъде прочетох да се слагат по две... Засега отбивам атаките, но все пак... да се допитам и до вашия опит. :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Доматите се садят по един корен,, като повечето едри розови може да се отглеждат двустъблено, останалите с по-обилна листна маса-едностъблено, става въпрос за високите домати, детерминантните едроплодни се разсаждат по 1 корен на кв.м., консервните- вече зависи от сорта, през 60-80 см 80 до 1 м разстояние , при полудетерминантните на конструкция разстоянието може да се намали, обикновено те не се разрастват толкова на ширина и се формират едностъблено или двустъблено
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”