Да поприказваме за доматите - 2017

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнениеот дьо Ла Фер » Пет Яну 13, 2017 12:09 am

Е, не знаех, че се интересувате от мен :D Митко, софийското равно пОле, и не знам какви все още, отделил съм си към 15 сорта - от тях ще избера към 4-5. Не съм се занимавал до сега с отглеждане, така че гледам да попивам от тук от там, това е най-полезният форум, който открих - и ето ме 8-)
дьо Ла Фер
Kафенце

Мнениеот reni7377 » Пет Яну 13, 2017 12:15 am

Като цяло нямам нищо против химичните препарати,НО!Първо ти обесняват да пръскаш поне два три пъти с въпросното нещо и след това те уверяват,че за да има краен ефект трябва да пръскаш с поне още един или друг препарат.Като си сметна дните за каратина то не остава време за бране и ядене особено в сезона на активно зреене.Ако недай боже ти се наложи да ползваш и фунгицид.....кога ще ям от тия домати!Най вече резултата е същия-трипса и акарите са живи!Мисля,че имам проблем и с близоста на двама производители които пръскат за щяло и нещяло и моето впечатление е,че в повечето случаи с едни и същи препарати и така произвеждат супер резистентни гадини.Може и да греша но като ги слушам и като наблюдавам резултатите и при мен и при тях стигам до подобни изводи.
reni7377
Виенско кафе

Мнениеот berta » Пет Яну 13, 2017 12:20 am

дьо Ла Фер написа:Е, не знаех, че се интересувате от мен :D Митко, софийското равно пОле, и не знам какви все още, отделил съм си към 15 сорта - от тях ще избера към 4-5. Не съм се занимавал до сега с отглеждане, така че гледам да попивам от тук от там, това е най-полезният форум, който открих - и ето ме 8-)

Баш пък да се интересуваме не, но редно е с влизането да уважим аудиторията с две приказки - Добър ден, аз съм Митко от равното Софийско поле ... за да върви разговорът ни гладко, без допълнителни въпроси. :nod:
Уцелил си най- добрия форум , така че превръщай се в очи и уши и попивай! :daaa:
Аватар
berta
Kафенце

Мнениеот clock » Пет Яну 13, 2017 12:25 am

Рени, това може ли да е вярно? Това за пръскащите съседи, които косвено вредят и на теб? Лятото си мислих същото, но не знаех дали съм права. Доматите ми бяха близко до доматите на съседа. И той като нарами оная бучаща бухалка и като се разпери да пръска няма умора. Изобщо не се вълнуваше, че протестирам. Моите домати първи се разболяха, но той нямаше много време да тържествува, защото след седмица и неговите започнаха. Та сега като те прочетох и ме подсети за това. Производител на супер резистентни гадини. Как може да се неутрализира подобен проблем?
Изображение
Аватар
clock
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Тихомир » Пет Яну 13, 2017 12:38 am

berta написа:Баш пък да се интересуваме не, но редно е с влизането да уважим аудиторията с две приказки -.......

........а вашите две приказки ?
Аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 47

Мнениеот cvetnica » Пет Яну 13, 2017 12:54 am

clock, избягвам да сея до комшиите, ако оградата е само мрежа. Миналата година от пръсканията на единия комшия не можах да откъсна нищо от два корена тиквички. Наложи се да покриваме оградата допълнително със зелена мрежа.
Миналата година сях сръбски домати - никога няма да повторя. Семената са пакетирани в България и колко са "сръбски" не знам. Тази година съм на руски, семената са купени от Естония. Ще видим какво ще излезе от тях. Сях ги на 08.01. и още не са поникнали.
Всеки един човек е уникален, точно като всички останали. :)
Маргарет Мийд
Аватар
cvetnica
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот clock » Пет Яну 13, 2017 1:02 am

Ох, значи без да искам съм била права. Тази година няма да садя доматите толкова близо до мрежата, но все нещо трябва да насадя. Градината е много тясна- само 5- 6 метра е ширината. Мислих по цялата дължина на оградата да насадя сладка царевица. Дано тя предпази всичко останало от комшийското пръскане.
Аз нямам оранжерия и ще изчакам с разсада. Точно време да се пообразовам малко тук.
Изображение
Аватар
clock
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот berta » Пет Яну 13, 2017 1:07 am

Тихомир написа:
berta написа:Баш пък да се интересуваме не, но редно е с влизането да уважим аудиторията с две приказки -.......

........а вашите две приказки ?

Благодаря за вниманието! :dovolen:
Бертохи Ованес съм , от край шуменските възвишения.
Градината ми е в едно малко Търговишко селце.
Садя домати и чушки предимно , но начинаещ градинар съм и за сега само чета и се уча.
Но този форум много ми помага . Благодарение на него , това лято похапнах собствена реколта.
Благодаря че Ви има! :tzvetentze:
Аватар
berta
Kафенце

Мнениеот къщичка » Пет Яну 13, 2017 2:42 am

Берт, значи горе-долу си от нашият край.

Относно отглеждането на домат в малки гнезда-мисля, че трябва да се наблюдава и да не прерастнат бързо корените.
От Миша знам, че домата трябва да се пресажда когато корените са тъкмо изпълнили саксийката.
Но съм съгласна с ния, че дребосъците по-лесно се прихващат.

А при мен всяка година има самопоникнали домати от предната, от паднали семки из пръстта. Много бързо растат.
Подкрепа за моето момче
https://www.facebook.com/FutureForValentin/

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина

Мнениеот хортензия » Пет Яну 13, 2017 10:05 am

Къщичка това доказва,че наистина семето на домата не се влияе от ниските температури в смисъл не се отразява на кълняемостта,щом презимува успешно на открито и като си му дойде времето се показва :dovolen:
Аватар
хортензия
Кана кафе

Години: 38

Re:

Мнениеот Краси Лазаров » Пет Яну 13, 2017 10:08 am

дьо Ла Фер написа::D Дядо и внук . Супер сте, благодаря ви за инфото, то теория, теория, ама друго си е да ти кажат от опит. А между другото кой от тея сайтове аджеба е орЕгиналния - http://sortovisemena-bg.com/ или http://www.sortovisemena.bg/bg/ :shock: Че има и още един с това име, всеки така се кръщава явно.

Здравей,в София има три фирми кръстили себе си "сортови семена",две имат магазини на "Женски пазар" http://sortovisemena-bg.com/ http://semenatinastas.com/ и една на "сточна гара" http://www.semenabg.com/ "Сортови семена Дар" са във Варна , а има и "Сортови семена" Преслав. От всичките съм купувал семена.
Аватар
Краси Лазаров
Кана кафе

Години: 54

Мнениеот хортензия » Пет Яну 13, 2017 10:27 am

Краси сподели от къде си поръчваш Байкал ЕМ1.Мисля да обеззаразя семената с него тази година. Благодаря ти предварително :tzvetentze:
Аватар
хортензия
Кана кафе

Години: 38

Мнениеот alina » Пет Яну 13, 2017 10:42 am

clock написа:Рени, това може ли да е вярно? Това за пръскащите съседи, които косвено вредят и на теб? Лятото си мислих същото, но не знаех дали съм права. Доматите ми бяха близко до доматите на съседа. И той като нарами оная бучаща бухалка и като се разпери да пръска няма умора. Изобщо не се вълнуваше, че протестирам. Моите домати първи се разболяха, но той нямаше много време да тържествува, защото след седмица и неговите започнаха. Та сега като те прочетох и ме подсети за това. Производител на супер резистентни гадини. Как може да се неутрализира подобен проблем?
Моите съседи пръскат Раундъп , за да не косят тревата покрай оградата..но тогава когато вятъра в нашата посока..Всичко до оградата при нас загива, но лошото, че и овощната градина се намира там. От страна на съседите всичко , като попарено..Но те пият много ракия и затова не мога с тях да се разбера, на пиян човек не се дава акъл.. Даже смятам да преместя овощните някъде по-далеч..Но какво може да издържи на рандаупът? Иначе ще остане гола пустиня там, парче горе-долу 200 кв.м..Даже малините и те загинаха там, а уж те растат буйно..Какви растения могат да издържат Раундъп ?
Аватар
alina
Кафе машина

Мнениеот alina » Пет Яну 13, 2017 10:52 am

clock написа:Ох, значи без да искам съм била права. Тази година няма да садя доматите толкова близо до мрежата, но все нещо трябва да насадя. Градината е много тясна- само 5- 6 метра е ширината. Мислих по цялата дължина на оградата да насадя сладка царевица. Дано тя предпази всичко останало от комшийското пръскане.
Аз нямам оранжерия и ще изчакам с разсада. Точно време да се пообразовам малко тук.
На място на загиналите малини и немско грозде покрай оградата насях слънчоглед.., и той бил успешно уморен от съседите, пестицидозависимите..Да направя дълга оранжерията по цялата дължина на оградата? :hmmm: Доста скъпо ще излезе, но ще бъде някава преграда все пак от химията на съседите...Въздишам тежко и почвам да събирам пари за висока оранжерия..Там преди нас имало е селско-стопански постройки от камък на този място.... постройките били са съборени от съседите и откраднат камък от същите съседи още преди ние да купим..
Аватар
alina
Кафе машина

Мнениеот Тихомир » Пет Яну 13, 2017 11:37 am

Попаднах на интересни факти за Ърли Гърл. Трол го отглеждаше миналата година .
Описват го като 3 седмици по рано да узрява от едрите месести домати, а есента поради издръжливоста си на студ- 2 седмици повече дава домати, в сравнение с другите сортове.
Другото интересно нещо е метода Dry Farming. Доколкото разбрах, в определен период растението се засушава и доматите които узряват в тези условия са с превъзходен вкус. На места с горещ и сух климат това се получавало естествено, на други места ги пазели от дъжд.
Та на тези условия само Ърли Гърл можел да устои.
Обаче ако се поливало нормално-вкусът не е бил нещо специално.
Аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 47

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци