Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

Антонова написа:Каква е цената на семената на Лабрадора?
Аз съм ги взимала от тук https://hobi-semena.com/domati.html" onclick="window.open(this.href);return false;
20 семки за 1лев.
В момента виждам че не е в наличност. :hmmmmmm:
Не съм виждала да се предлага в селскостопанските аптеки.
Отглеждах го това лято, но за съжаление не останах впечатлена от вкусовите му качества.
Други пък го харесват.
Но, до като не опита човек няма как да добие мнение. :hmmmmmm:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Антонова
Кафе с мляко
Мнения: 203
Регистриран на: Ное 28, '11, 19:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Антонова »

Благодаря ти Иванина!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

За Лабрадор, зависи с какво го сравняваме. От всичките ми домати, които могат да узреят през месец юни, той е най вкусен. ;) Така е и с Оаксаканското бижу към дата 1 юли. Иначе, през август - вкусни сортове бол... :lol:
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

Честита Нова година на всички съфорумци!!! Нека да е най-вече здрава, мирна и плодородна!
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

ето ги и моите ранни Хъни Муун , Пинк Рок и Афен [img][img][img]http://upload-pictures.info/image-02D3_5A4CF04C.jpg[/img][/img][img][img]http://upload-pictures.info/thumb-02D3_5A4CF04C.jpg[/img][/img]
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Дон Домат »

Ехее, това за мен са супер ранни домати, щото аз ранните ги слагам в началото на януари.
Аз пък, да ви се оплача, тая година не започвам добре сезона.
Доматите ми излизат на 50 %, уж скъпи хибриди, ама в малки опаковки, вече не знам откъде да вземам семена.Само ръгбито излиза на 100%, баси домата е.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Тази година мисля да сея най-рано на 15-20 януари, защото съм си записала, че в оранжерията има условия за засаждане към 22-25 март. Още не сме си изяли доматите от последната рекола - дребнички, но зреят, не се надявах изобщо. :) Преди си мислех, че е въпрос на сорт дългото съхранение на доматите, но се оказа, че температурата е най-важният елемент. Няма как да различа какви сортове са останали. Единствено крушовидните се разпознават.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

batpesho , Поздравявам те за резултата и оптимизма с ранния разсад! :dovolen:
То, отглеждането на домати е една безкрайна вълшебна приказка която тук, с години си разказваме ...
а резултата все един и същ( поне за мен) :|
Сяла съм семената в началото на февруари- миналата зима ги сях в началото на януари.
Полученият разсад съм садила в оранжерията в началото на април- миналата пролет го засадих в средата на март.
Зреенето на ранните ми сортове домати и при двата случая започна след 10 юни, като изключение правеше тази пролет Лабрадор- чери домати - почна да зрее около 20 май.
Готовият разсад си иска, нужните дадени му от природата условия за по- нататъшно развитие - образуване на плод, което е и нашата главна цел. Такива условия в личното си стопанство , аз не мога да му създам и всичкото ми занимание за мен се оказва само един добър урок.
Като казвам - нужни условия , имам пред вид- затоплена до нужният градус почва, необходима температура, влажност и циркулация на въздуха, необходима светлина- слънчева и сигурно и още други неща.
Тази година ще сея в средата на февруари, и ще разчитам по- вече на природните условия.
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

Дон Домат написа: Доматите ми излизат на 50 %, уж скъпи хибриди, ама в малки опаковки, вече не знам откъде да вземам семена.Само ръгбито излиза на 100%, баси домата е.
Аз ползвам малки 0.5гр. опаковки семена на ОРАL zi и съм доволна.
А Ръгбито, дори и друг сорт домати да не станат в градината ми , то ми стига за всички.
Много е вкусно! :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

За по-ранното узряване от най-голямо значение е времето през пролетта. Аз си водя подробни дневници всяка година и сравнявам датите. При засяване на една и съща дата на един и същи сорт,при еднакво отглеждане в две различни години се получи разлика в узряването от 14 дни. При сравнение на домати засяти на 7 януари и на 1 февруари разликата в узряването е 7 дни. Винаги в първите китки има доматчета,които са брак,защото остават малки и не порастват,заради студеното време през април в оранжерията. Това не се получава при по-късно засадените домати през май.Миналата година последните десет дни на април беше толкова студено,че максималната температура в някои дни беше 5 гр. и се наложи да топля оранжерията една седмица.
Колкото и рано да засеем с природата няма как да се преборим. Затова аз тази година преместих срока на засяване от 7 януари на 1 февруари с изключение на няколко растения които засях през декември,за да изпробвам метода с рязане и вкореняване.
Честита Нова Година на всички любители на доматените растения и успех с отглеждането им през годината! :stiskam:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”