Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
berta
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Юни 11, '16, 11:50

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от berta »

Това е , което успях да намеря в днешното ледено утро в близкото магазинче. :nod:
Тук вече ясно се разбира препоръката на субстрата и за зеленчуци.
При моето малко количество разсад което съм планувала, ще се задоволя с това което съм намерила. :hmmmmmm:
За напред , нещата може и да се променят :hmmm: всичко зависи от стартовият ми резултат...
Така , като се позамислих реших да отложа сеенето за началото на февруари , като ако дай боже разсадът ми стане го засадя в градината под рязани на половина пет литрови бутилки от мин. вода поради липса на оранжерия. :stiskam:

Хубаво ми е , че тук може да се обсъждат всякакви въпроси .
В живата действителност , хората обичат мълчаливо да си вършат работата - и каквото скришом успееш да откраднеш от тяхния занаят - това ще е ! :mrgreen:

Изображение
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Dewina »

alina написа: И с какво се отличава Торфен субстрат от този пресован торф, който купих 250 л за 37 лв :hmmm: , но да знаете колко бързо се харчи.Но аз слагах навсякъде.Само, че половината чувал беше пресована, другата е рохкава :D .Но пък супер торф.
alina,
откъде във Варна си купуваш тoзи пресован торф (250 л за 37 лв)?
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Аз съм с торфа на Класман, просто такъв предлагат в града, балата е 200 л- 32,00 лв. Преди предлагаха и на Щендер, но вече не. Тази година мисля да го смеся с перлит, че много бързо исъхва торфа като стане топло, особенно за средноранните домати.
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1446
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kannamy »

alys написа: Канами, дали ще използваш цялото останало количество? Да го разделим?
Ще ти пиша на лични.Навън е и се е окостил ,замръзнал е и чувала та ще чакам малко да се отмрази ,че инак ще се скъса.
Deleted User 2919

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 2919 »

Dewina написа:
alina написа: И с какво се отличава Торфен субстрат от този пресован торф, който купих 250 л за 37 лв :hmmm: , но да знаете колко бързо се харчи.Но аз слагах навсякъде.Само, че половината чувал беше пресована, другата е рохкава :D .Но пък супер торф.
alina,
откъде във Варна си купуваш тoзи пресован торф (250 л за 37 лв)?
Пратих ЛС
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Много ми се ще да прочетете отново това , защото отново получавам въпроси " А няма ли да стане само с бордолезов разтвор", внимавайте с всички медни препарати!
Миша написа:Със синия камък се унищожават много малко патогени, особено ако не третираш целия участък и то в дълбочина до 30 см, но пък унищожаваш много от полезните бактерии, за които медта е силно токсична, оттам отслабваш естествените съпротивителни свойства на почвата , няма ги бактериите, които се хранят с патогените и които доставят торовете на растенията в лесно усвоим вид , оттам по-слаби растения , да не говорим,че медта е токсичен метал, от групата на тежките токсични метали -замърсители на почвата , разрешената доза в биоземеделието е от порядъка на 300 гр на дка за една година

"Токсичните тежки метали в преобладаващата част са катиони,лесно натрупващи се в почвата, които трудно и бавно се отделят от нея. Най-голяма опасност за здравето на човека
представляват живакът, кадмият и оловото. По решение на ЮНЕСКО от 1980 г. към тях се добавят още ванадий, кобалт, мед, никел, калай, цинк и титан и три металоида- арсен,
селен, антимон.
* Мед. Средните концентрации на мед в повърхностните хоризонти на почвите варират в границите от 10 до 80 mg/kg. Естествено богати на мед почви могат да се формират върху мед - съдържащи почвообразуващи скали.
* Замърсяването с мед се свързва основно с добива и преработката на медни руди, но така също и с използването на мед-съдържащи пестидици в селското стопанство, утайки за органични торене и др.
* В почвата медта присъства под формата на органични комплекси. Количеството на водоразтворимите медни съединения е по-малко от 1 % от общото количество мед в почвата.
* Медта е необходим за растенията микроелемент. Физиологичната й роля в растенията се свързва с фотосинтетичния електронен транспорт, дишането и азотния обмен. Признаците на фитотоксичност нямат специфичен характер. В повечето случаи при излишък на мед са
наблюдавани покафеняване и редуциране на кореновата система, слаб растеж и развитие, прояви на хлороза и некроза по върховете на листата
."
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Антонова
Кафе с мляко
Мнения: 203
Регистриран на: Ное 28, '11, 19:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Антонова »

Девина, и аз мога да ти предложа, къде от Варна да си купиш торф внос от Латвия
http://www.agro-export.com/-" onclick="window.open(this.href);return false; 250 л.31.00 лв.
Антонова
Кафе с мляко
Мнения: 203
Регистриран на: Ное 28, '11, 19:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Антонова »

Кажете нещо за сорта Рубин. Някой ли е тези домати? Не намирам никаква информация.
Антонова
Кафе с мляко
Мнения: 203
Регистриран на: Ное 28, '11, 19:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Антонова »

Исках са питам някой сял ли е тези домати.
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

Антонова написа:Исках са питам някой сял ли е тези домати.
Наистина няма инфо за Рубин, само тук http://www.fermer.bg/forum/view_post/62685?page=2" onclick="window.open(this.href);return false; в 4-то мнение го споменават.
Има и домати Робин !
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”