Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Вкоренявала съм доста малки отрязани растения направо в почва и всички се прихванаха. Вкоренявала съм и по-големички (наядени от щурци) - също се вкорениха. Само не съм сигурна, че има смисъл. Изминалата година беше добра. Лабрадорите станаха по-високи (вероятно от липса на достатъчно светлина в оранжерията). Не установих по-високи добиви. Индетерминантните рязани си растяха като за световно нагоре. Но полезното е, че ако се издължат като малки, мога да срежа и засадя.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Интересен метод.Аз по този начин вкоренявам култуци,но до сега не знаех,че този метод определя и височината на залагане на първа китка.
Сега късно ли е да се изпробва метода?Всъщност по лунния календар кога може да се сее?
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Дон Домат »

Здравейте на всички.
Аз влизам малко с взлом, ма тва е щото съм малко ядосан.:glupav:
Чета ви от две години, благодарение на вас тази година имах перфектен разсад от който изкарах много зеленчук, та чак хвърлях.Изкарах много повече и до по късно, от всички баби наоколо, които са с 40-50-60 години опит.С две думи най-накрая ме признаха за земеделец. :D
И сега, като се чувствам супер подготвен, си викам, ще сложа няколко семена от рано, да ги "закопая" всичките с най-ранни домати. :smuscle: :smuscle:
Но сега, излиза Краси Лазаров с някви ранни дати... че и с китайски методи...... :sbandit:
Е, може ли такива работи. :ufff:

Бъзикам се, не ми се връзвайте.Много научих от вас, за което ви благодаря. :tzvetentze:
Иии не спирайте да пишете...щото почвам аз! :srofl:
Весели празници!
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от нина »

Весели празници на всички! Да имате мнооого и най-вече вкусни домати!
На мен,alys, Аче 55 не ми хареса (ако става дума за този сорт). Семената ги взех от чужбина май месец, засадих ги направо в градината и то чак края на юни и наистина станаха, но самите домати не ми бяха вкусни. Цвета им е много наситено червен, не са големи, но това което не ми хареса е, че имат много дебела ципа и киселеят, което може да е от условията. Може да се отглеждат и по двата начина (колово и безколово).
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

mimivd написа:Интересен метод.Аз по този начин вкоренявам култуци,но до сега не знаех,че този метод определя и височината на залагане на първа китка.
Сега късно ли е да се изпробва метода?Всъщност по лунния календар кога може да се сее?
Зависи кога засяваш ранните домати,смяташ един месец по-рано и засяваш. Опитай с малко за проба,аз така направих и да не се получи по-голям добив,ще станат по-рано и ще са по-ниски. През зимата винаги си правя по някой експеримент,за да ми е по-интересно. :dovolen:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Ще опитам,Краси!
По принцип сея между 10 и 15 .01 и засаждам в оранжерийката около 20 .03.За мен е важно да получа ранно узряване и по-ниска първа китка.Предходната година тя беше на около 40см,но за това може би вина има и мрежата срещу градушки,която не се сваля от оранжерията,поради стъкления покрив.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Нина, благодаря за мнението ти за Аче. :)
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от klapan »

Краси Лазаров написа:Започнах зимното удоволствие на 10 декември. Засях по две семки от няколко сорта,за да си имам забавление. Ще опитам да отгледам тези растения по "китайски метод". Засяват се семената около месец по-рано от нормалният срок,отглеждат се докато станат високи около 12/15 см.,отрязват се на ниво почва и се вкореняват във вода за около 10 дни,след това се засаждат отново. На пръв прочит звучи глупаво ,но при такъв стрес в ранна възраст растението освобождава фитохормони и задейства по различно развитие. В резултат коригираме издължаването,първа китка е доста по-ниско и имаме много по-мощно растение,което по-рано узрява и дава по-голям добив.
Преди години случайно видях как действа този метод. В един слънчев ден бях изнесъл разсада на балкона и от топлото един доматен разсад полегна в чашката, защото горещата и суха почва изсмука влагата от нежното стъбълце. Понеже беше ценен сорт отрязах растението и с много мъка го вкорених,защото беше много малко. Разви се много мощно растение което роди обилно и повече от другите.
На 7 януари ще засея разсада за оранжерията от същите сортове и през юни ще разбера колко ефикасен е този метод на отглеждане на разсад. :stiskam:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Във видеото се вижда как вкоренява отрязаните растения направо в почва,но по-добре е това да става във вода,защото в почва става много по-трудно и не всички растения се прихващат. Отрязвате слагате във вода и след 8/10 дни са пуснали коренчета и ги засаждате.
Краси, този начин да вкорениш домати едва ли е само "китайски". Аз много дълго време следих в Ютуба видеата на един японски производител с оранжерия - той обича да споделя какво прави всеки божи ден ...И там в тези видеа той отдавна показа че пикира поникналия разсад домати като ОТРЯЗВА растението над почвата - то е само с двата семедела !!! И засажда именно отрязаното растение - стръкче БЕЗ корени.
Вижте сами как този японец си прави разсада, видеото не е дълго. Но мисля, че е интересно ...
https://www.youtube.com/watch?v=PhPsCshXe94
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Весели празници на всички в групата.Като стана дума за този метод, да си кажа и аз.Миналата година половината ми разсад беше направен по този начин.Като станаха 10-12см. ги режех с бръснарско ножче над котиледоните и боц направо в почвата.Няколко дни се чудеха на кой свят са, обаче се хванаха всички.Всички семена бяха сяти по едно и също време - и обикновените и после орязаните.Тези, които резнах, след процедурата докато влязат в час малко изостанаха, но бързо настигнаха другите и взеха голяма преднина.В един момент разликата в разсада беше огромна, в полза на рязаните.Обаче след като си отидоха по лехите единствено се различаваха по височина.Нито родиха повече от другите, нито бяха по-здрави.Общо взето, не си оправдаха голямото дундуркане.Догодина мисля да си я карам по стария начин.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

А имаше ли разлика във височината на залагане на първа китка и кои растения бяха по-високи?
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”