Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

Оп здравейте, сега видях, че има и нова тема, та да попитам и тук - Искам да отгледам разсад, който без пикиране, да засадя директно в градината около началото на Май или когато позволяват температурите. Въпроса е, че поради ред причини мога да го отгледам само в табли за разсад 5 на 5 сантиметра гнездото с 55мл. обем. При такъв малък обем, до кога ще е удачно да се отглежда разсада в таблите, преди да се разсади в градината за постоянно, без да му стане тясно? Идеята ми е да го засадя в началото на Април, така че след около 30 дни да мога да го разсадя. Да обаче дали за 30 дни корените няма да са прекалено развити за толкова малко обем почва и дали 30 дневен разсад е достатъчно отраснал за да бъде засаждан директно в градината?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

По-добре направи разсад в по-големи съдове. Стават пробити тенджери (на село това е стара практика). Без да пикираш, после можеш да садиш, но е хубаво да изчакаш разсадът да стане на 60 дни. При втора реколта може и по-малко. Опитвала съм при втора реколта вместо да пикирам, да насадя в оранжерията. Но там може да се приеме, че няма вятър и растенията са защитени. А дребничък разсад в градината не съм садила и не бих. :) Пикирала съм разсад в оранжерията директно в земята. Той стана най-добре.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Teodora76 написа:Поръчах от тези семена http://semenata.com/big-beef-seeds" onclick="window.open(this.href);return false;
100 бр. 16,00 лв, семката излиза 0,16 лв., на мен ми трябват 20- 30 , така че ако някой иска, след като ги получа, мога да пратя с наложен платеж по Еконт.
Ако искате ми пишете на лични, да не разводняваме темата.
Семената вече са разпределени!
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

alys написа:По-добре направи разсад в по-големи съдове. Стават пробити тенджери (на село това е стара практика). Без да пикираш, после можеш да садиш, но е хубаво да изчакаш разсадът да стане на 60 дни. При втора реколта може и по-малко. Опитвала съм при втора реколта вместо да пикирам, да насадя в оранжерията. Но там може да се приеме, че няма вятър и растенията са защитени. А дребничък разсад в градината не съм садила и не бих. :) Пикирала съм разсад в оранжерията директно в земята. Той стана най-добре.
Благодаря за отговора! Да разбирам ли, че проблемът при разсаждането на по-млад разсад са климатичните условия? Тоест, ако поизчакам до края на Май например, и разсадя един 30 дневен разсад, който съм закалил 10-ина дни преди разсаждането, той би имал по-голям шанс да оцелее? Наистина не мога да използвам друго, освен таблите, за които споменах, не мога да обясня защо.... малко мистериозно става ама... :D
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

дьо Ла Фер написа:Оп здравейте, сега видях, че има и нова тема, та да попитам и тук - Искам да отгледам разсад, който без пикиране, да засадя директно в градината около началото на Май или когато позволяват температурите. Въпроса е, че поради ред причини мога да го отгледам само в табли за разсад 5 на 5 сантиметра гнездото с 55мл. обем. При такъв малък обем, до кога ще е удачно да се отглежда разсада в таблите, преди да се разсади в градината за постоянно, без да му стане тясно? Идеята ми е да го засадя в началото на Април, така че след около 30 дни да мога да го разсадя. Да обаче дали за 30 дни корените няма да са прекалено развити за толкова малко обем почва и дали 30 дневен разсад е достатъчно отраснал за да бъде засаждан директно в градината?
За какво количество разсад става дума?
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

Тихомир написа:За какво количество разсад става дума?
Не толкова голямо количество, но съм изключително ограничен откъм пространство за отглеждане на разсада, а не искам да да чакам началото на Юни за разсад навън...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 156 пъти
Получил благодарност: 256 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Ще стане в таблите. При хубаво време ще го изнасяш навън, да не се източва, а ако видимо не расте,
може да се натори малко. Садила съм малки разсади навън, даже мисля, че по-добре се прихващат.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

дьо Ла Фер написа:
Тихомир написа:За какво количество разсад става дума?
Не толкова голямо количество, но съм изключително ограничен откъм пространство за отглеждане на разсада, а не искам да да чакам началото на Юни за разсад навън...
В тези 55мл гнезда няма да ти е проблем да стоят 30 дена , но ако ги засадиш по рано, примерно сега.
Ако ги засадиш по късно както плануваш, светлината е по силна и денят е по дълъг и доста бързо ще прераснат и ще имат нужда от пресаждане в по голям съд.
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

kim написа:Ще стане в таблите. При хубаво време ще го изнасяш навън, да не се източва, а ако видимо не расте,
може да се натори малко. Садила съм малки разсади навън, даже мисля, че по-добре се прихващат.
Благодаря! :ieeemyzh:
Тихомир написа: В тези 55мл гнезда няма да ти е проблем да стоят 30 дена , но ако ги засадиш по рано, примерно сега.
Ако ги засадиш по късно както плануваш, светлината е по силна и денят е по дълъг и доста бързо ще прераснат и ще имат нужда от пресаждане в по голям съд.
Разбирам, да го запланувам тогава за по-ранно разсаждане навън - след 20-25 дни? :hmmm:
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

дьо Ла Фер написа:
Разбирам, да го запланувам тогава за по-ранно разсаждане навън - след 20-25 дни? :hmmm:
[/quote]
Нещо такова, но имай нагласата и за пресаждане. Миналата година почнах януари в 250 мл гнезда и началото на март не можах да ги удържа и в 5л саксии :D, ...то не беше разнасяне от топло на студено и обратно :ufff:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”