Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

Стръковете изсъхваха, започваха от върха и се спускаше надолу. Доматите покафеняваха изцяло както са си зелени. Случваше се на един корен едното разклонение да е здраво, а другото болно. Отрязвах болното, но след не много време и здравото изсъхваше. Отделно, които домати оцеляваха от това заразяване (и аз не знам какво е) появяваха им се едни черни вдлъбнатини, все едни, че са бити със съчми. Като разрежеш домата и на това място всичко вътре в него беше сбито, твърдо, грозно. Аз ги кръстих туморните домати и на кокошките дори не смеех да ги давам. Отделно от това никак не искам да използвам химия. А органичните отвари не ги знам. Като сложим и факта, че от 8 - 9 години не съм се занимавала с градина, изоставането ми е огромно. Истина е, че колкото бързо напредват високите технологии, толкова бързо се променя всичко около нас, включително семената на доматите и болестите по тях. Защото дори и да не бяха болни растенията вързалите домати бяха толкова малко, че пак нямаше да стигнат за ежедневната салатка. А преди сме имали домати, правила съм консерви в промишлени количества само от 30 - 40 корена домати. Истина е това. Затова ще чета, имам много да наваксам. Ще ви питам ако нещо не ми е ясно или се двоумя. Сега ви следя за сортовете семена. На картинка всички са хубави, но на картинки вече хич не вярвам. И ето тук вашият опит е неоценим!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17027
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 461 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

И твоите домати са жертва на вируси, вече заразени нищо не може да се направи, единствено бързо изскубване на вече заразените и пръскане срещу трипси за опазване на останалите/евентуално/. Хубавото е, че при този студ навън трипсите доста ще намалеят, но борбата с тях трябва да започне още с поникването, може да сложиш сини лепливи капани за ориентация дали имаш трипс. Прочети за бронзовост при домати.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

Капаните май съм ги поръчала ;) , отделно ще садя тагетис и латинки между всички зеленчуци. Ще прочета за бронзавостта. Имаше една чисто бяла буболечка, като муха, с бързината на бълха. Такова животно досега не бях виждала. Не е това трипсата, нали? Друга гад е.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17027
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 461 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Трипсите са много малки и много бързи, ако не знаеш какво търсиш трудно ще ги видиш, ларвичките им са още по-дребни и се въртят много бързо в кръг, по-скоро може да се видят пораженията , отколкото да забележиш трипса, поразените места са на малки бели точки като убождания с черна точица като върха на топлийка, където се хранят ларвите белите петна са по-големи , с множество черни точици.Писах за сините петунии и брахикомето , те са живи капани за трипси, фацелията също

Това е листо със силно поражение от трипс
Изображение

ето я и гадината при увеличение
Изображение

Понякога няма видими следи от трипса, единствено по върха на младите листа, на които централната жилка е накъдрена заради убожданията , там женските снасят яйцата
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Мише,благодаря за информацията!Мисля,че и моя проблем за втора година е трипса и последствията от неговите зарази.Много се чудих дали имам бронзовост и може би това трябва да е проблем номер едно за решаване!По този повод да попитам!Обясниха ми за препарата Нимазал,че за да е ефективен инсектицид трябва да се ползва още от разсад и на всеки 10 дни регулярно да се пръска.Така става превантивен и няма никакъв проблем с резистентност.Някой ако има повече опит да казва.Скъп е но пък е безопасен и можеш да пръскаш и да ядеш.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

Капаните ще ги актуализирам. За останалото пак на вас ще разчитам!
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

От къде вземате сини уловки?Аз съм от Русе и тук не намирам втора година!
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

Reni7377 виж тук
Миша написа:Писах за сините петунии и брахикомето , те са живи капани за трипси, фацелията също
От горният пост на Мишето. После се разходи до темата "Разсади 2017" на Миша. Там ще намериш най- прелестните капани!
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Охххх! :oops: Аз мислех че пишеш за хартиени сини уловки.Миша ми беше пратила жълти такива.За живите капани ще прочета!Благодаря!
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Мише кажи им за Фюри, панацеята на трипсите. Още от сега започва третирането. :lol: :lol: :lol:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”