Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
хортензия
Кафевар/ка/
Мнения: 998
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Относно Розов Блян погледни в сайта на Агрогид там е описано подробно :daaa: От личен опит мога да споделя че е страхотен,месест и сладък домат,но прави по 2 домата на китка,но пък едри.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

stefi9914 написа:Здравейте,тази година си взех нов сирт домат Розов блян. Как да го отглездам едностъблено или двустъблено? Родовит ли е?
Двустъблено е най-добре,оставяш култука под първа китка и привързваш. Добре е да се опрашват допълнително едроплодните домати. Според мен Розова магия е по-родовит и на мен вкуса му повече ми допада от този на Розов блян,но това е въпрос на вкус.
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от alexg »

А и розова магия и по-ранен от розов блян, ако това се цели. Обаче пък е по-податлив на върхово гниене.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

alys написа:Ния писа, че не харесва Ръгбито, защото било розова консерва.
Ния, би ли описала още малко?
Търсих снимки на Ръгбито колко болно беше и толкова зле е, че чак ме е срам да я покажа,за мен домата, за да е градински салатен тябва да е едър,точно като снимката на калико, с такова сме отрасли :potekoha: А това като вкус ми е добре отгледана консерва есента,пак от онова време.
Имаме 10 реда по 60м в двора ни колов домат и не мога да си позволя да сложа един сорт,при еднакви грижи Ръгбито се разболя най-качествено :snif: За
Рилата казах желязна,ми не ми създава ядове,но ми е кисела иначе по 12 чепки род я докарах двустъблено.От Геосем ми предложиха Реяна F1 като
определена не толкоз семчеста.
Рових за снимки и изрових 2014г-сорт Ясминия/ Jasminia F1 RZ /-това е сорт за от вън,беше супер.Предлагаха го и по 100семки,сега нз.

Изображение
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

mimilisa написа:В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.
http://www.agrogid.com/wp/wp-content/up ... n-Copy.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Разговарял съм с професор Данаилов който е селектирал този сорт,неговото мнение е двустъблено отглеждане. От моя опит съм на същото мнение,двустъблено е по-добре,но всеки сам за себе си преценява.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Краси Лазаров написа:
mimilisa написа:В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.
http://www.agrogid.com/wp/wp-content/up ... n-Copy.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Разговарял съм с професор Данаилов който е селектирал този сорт,неговото мнение е двустъблено отглеждане. От моя опит съм на същото мнение,двустъблено е по-добре,но всеки сам за себе си преценява.
Добре. Само да не забравя, ще оставя един едностъблено и един двустъблено корен , един до друг за статистиката. :dovolen:
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

Всички розови домати са с малко шума :D ,в тез жеги слънчасват,та съм за култук под 1-во съцветие.
За Розовата магия от Опал зи ми препоръчаха да е с 2 култука ,ще намали едрината на плода логично е ,но ще запази от пригори,ще пробвам.
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
хортензия
Кафевар/ка/
Мнения: 998
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

mimilisa не знам къде си прочела за едностъблено отглеждане :hmmm: копирам текста за повече яснота

''Сортът е подходящ за средноранно производство на открити площи. Добре се развива и в условията на полиетиленови оранжерии. Схема на засаждане - 90-100/40-45 см. От съществено значение е прилагането на правилна формировка на растенията. Голямата едрина на плодовете на сорта позволява формирането на растенията на повече от едно стъбло. Най-подходящо за растенията е формирането им, основно, на две стъбла, като при най-мощните растения може да се отиде, макар и по-рядко, и на тристъблено формиране. Второто стъбло се формира от колтука в пазвата на листа под първо съцветие (китка), а третото - от колтука в пазвата на листа под второ съцветие. Прекършването на върховете на основното и допълнителните стъбла се извършва през месец август, като датата е в зависимост от броя на завързалите плодове на растение.''

П. П.Аз лично съм пробвала на два върха запазва едрината си,а миналата година оставих един корен с три,но доматите доста издребняха.Може да не съм им подала достатъчно храна знам ли :hmmm:
Последно промяна от хортензия на Яну 10, '17, 17:47, променено общо 1 път.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4914
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 72 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

clock написа:Наистина, моля ви, пишете и споделяйте всичко за доматите! В тази тема освен професионалистите надничаме и ние, аматьорите. Аз не знам нищо, ама абсолютно нищичко. Едно време харесвахме домат, събирахме семето и на следващата година той си връзваше. Сега не е така. Миналата година от 30 корена домати ядохме домашна салата пет пъти. Всичко останало го купувахме от пазара. Грехота е! Моля ви, пишете и споделяйте! За сортове, за разсади, за пикиране и садене, за градини и оранжерии, за био войници и химични оръжия, за салати и консерви! За всичко! Ние, аматьорите, дори и да не се намесваме, ви четем! И се учим от вас!
Сядам на първият чин до прозореца! На есен искам да направя лютеница с мои си домати!
Благодаря ви от сърце! :tzvetentze: :sbow:
Ако има голям интерес, ще научиш повече от предишните теми, там има супер много полезна информация, която тепърва едва ли ще пишем. Стига да имаш време да четеш де, щото са доста страници.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”