Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте мили хора,Честита Нова Година! Нека тя да е мирна и здрава,плодородна и красива! Нека това кътче в което се подслоняваме на сладка приказка да ни носи радост и утеха! Надявам се,че и през тази година ще споделяме и ще си помагаме в това полезно и вкусно занимание.

Старите теми: от А до Я за любимите домати!
На приказка за доматите-2016 г.

Свързани теми:
Разсад домати: стандарти и нестандартни хрумки
Безколови домати
Доматена градина-дневници на Краси Лазаров


Полезни линкове:
Таблица за смесимост на препаратите - триъгълник означава 'няма смисъл', кръг - пръска се веднага след смесването.


Сега по темата:на 7 януари по традиция засях семената за оранжерията. Тази година засях само семена от розови сортове домати,Пинк Рок,Хъни Муун и няколко семки Афен за сравнение. Ако нямате условия за отглеждане и допълнително осветление не се подлъгвайте,защото ще се измъчите. Аз засях само 20 семена колкото да се занимавам и да имам ранни домати за семейството. Основната група ще засея след 15 март.
Lois

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Lois »

Хайде и аз при баш майсторите, да следя за ум и разум доматен :)
Чак на 15 март? Аз нямам осветление, но миналата година в края на януари бях сложила първите семена за оранжерията и ми се получиха. Кога наистина е разумно да ги почна, разполагам с югозападен остъклен балкон, където мога да ги изнеса след като поникнат?
rakery
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Яну 28, '12, 11:42
Местоположение: Велинград

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от rakery »

Lois, смяташ 60-70 дни от поникването. Обикновено се разсажда след като е преминала опастността от слани. Това за различните райони варира в определени граници. При мен например след 20ти Май, в други части на страната - първите дни на Май и т.н. Важно е да не се избързва. Дори да няма опастност от слани, ако почвата е студена, развитието им се забавя.
Инак, по правило, след поникването температурата се намалява и се поставят на светло място. В противен случай се издължават.
Моите домати ги изнасям на югоизточен прозорец и за сега нямам проблеми. Югозападното изложение предполагам също става.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Краси, за много години !

Записвам се и аз да не пропусна нещо. Дано тази година е по- добра от миналата, надявам се, че при тези температури навън гадинките и болестите ще пукясат.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

Lois написа:Хайде и аз при баш майсторите, да следя за ум и разум доматен :)
Чак на 15 март? Аз нямам осветление, но миналата година в края на януари бях сложила първите семена за оранжерията и ми се получиха. Кога наистина е разумно да ги почна, разполагам с югозападен остъклен балкон, където мога да ги изнеса след като поникнат?
На 15 март ще засея домати за градината. Началото на февруари ако ги засееш за оранжерия е добре. Тези които мин. година засях на 1.2. засадих в оранжерията на 31. 3. и брах на 15.6.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10069
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 333 пъти
Получил благодарност: 823 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

Преди години мои приятели от обикновена покрита с найлон примитивна оранжерия отглеждаха домати узрели за края на май. Не знам как успяваха.
Аватар
хортензия
Кафевар/ка/
Мнения: 998
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Айде и аз цоп в новата тема :dovolen:
Краси много полезна информация както винаги :daaa: Аз миналата година сях на 20януари,садих в оранжерията края на март и откъснах домат на 1юни (Афен)Тази година ще стартирам по-късно защото разсада ми прерастна и се наложи да садя полегнал. Дали това ще означава и по-късно да откъсна зрял домат :hmmm: Все пак нали целта на оранжериите е по-ранна реколта.Дали да не опитам с 10-15 коренчета(Ръгби) по миналогодишната схема? :hmmm: Притеснява ме това че нямам възможност да доосветявам допълнително,а явно целия януари ще е сибирски студ :eeeh:
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

хортензия, Ръгбито като разсад е чудесен, при мен поне миналата година беше единствения разсад, който не прорастна, дебело стебло, тъмно зелени листа и компактно. Ако искаш, опитай.
Аватар
хортензия
Кафевар/ка/
Мнения: 998
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Благодаря Теодора76 :gush: ще опитам,много малко ми трябваше и се навих :D Време има ако не се получи ще се поправя.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Ния писа, че не харесва Ръгбито, защото било розова консерва.
Ния, би ли описала още малко? Ако не бяха постовете в темите, нямаше и да помисля за някои сортове.
wrong dreamer написа:Аз много трудно харесвам домати и по тази причина си карам вече 17 години с едни и същи, но не собствени семена, а си купувам. Това са безколовите "Бонония".
Устойчиви на всичко / аз съм "био" /, среден размер, изключително трайни и вкусни.
Не изискват почти никакви грижи, само когато садя разсада, добавям по една шепичка гипс в дупката, разбърквам добре и тогава коренчето, но пък аз съм сам и слагам общо 30-40 корена общо. Това включва и чери и едни които са с много Керотин /5 бр/ и едни сладки кафяви, т.е. - 20 бр Бонония.
След edit :
Сега съзнавам, че нямаше нужда от този поуст. Тук май обсъждате новости, хибриди и оранжерийни сортове. Сори !
Споделяйте всичко за доматите - дали сте доволни, дали са били вкусни, дали сте ги отглеждали навън или в оранжерия. wrong dreamer, 17 години с Бонония си е направо за :o - наистина ли е толкова добър домат? :) Ще оставя за следващия сезон да го пробвам, че пак се олях много яко с разнообразие от сортове.
Към Трол - не те разбрах, но вероятно не е необходимо. Пиши или чети, както ти е приятно. Ще се радвам на компанията ти, но ти избираш дали да си тук. :)
Краси, благодаря за новата тема. Човек на легло си е сериозна грижа, желая ви здраве!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”