Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

Тихомир написа:Благодаря Ния, друго си е да го видиш на снимка :dovolen:
И нямам нито една като твоите, моите са с 32 гнезда(200мл), 70(80мл) , 84(95мл), 96(75мл) и 60 гнезда(240мл)
Във Флориан имат голямо разнообразие на табли, като се гледа не само броя гнезда, ами и обема. Ама ти май ги знаеш.
Моите домати почти всички са в разсадни табли, само "по-специалните" в отделни кофички, щото понякога ги сменям вътре/ вън и едно е да хванеш наведнъж табла с повече гнезда, друго с по 2 кофички в ръце.
Поливането е кофти, но в разсадните табли не пълня торфа до ръба.
А пък подложките на таблите са скъпи и бързо се цепят, иначе е удобно да поливам направо в тях, така домата си шмърка сам колкот иска :mrgreen:
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

къщичка написа:така домата си шмърка сам колкот иска :mrgreen:
:D
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

Да, с поливането е ужас-до де се полее е сухо пак и горещо препоръчвам стиропорена да е,топва се плава и се полива :lol:,малко скъпички но ги ползвам от 7год и още живи са.
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

И аз мисля да отгледам разсада в табли с подложка, точно заради по-лесното поливане, до къде се пълни подложката с вода, за да могат да си шмъркат без да се удавят :?: Някъде пък четох, че не било хубаво да има останала вода в подложките въобще ...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Аз не бих препоръчала потапяне, в никакъв случай, особено с по-ранни разсади, при които почвата нощно време изстива
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Тихомир написа:
къщичка написа:така домата си шмърка сам колкот иска :mrgreen:
:D
Така, така... и после що лютеницата такава :D
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

Той зимният разсад вода не ще :lol: там са капки,не е зор,проблема е като се стопли и до де се полее- изсъхне и расте и вън е студ и расте, става весело :hihihi:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

ния написа:Той зимният разсад вода не ще :lol: там са капки,не е зор,проблема е като се стопли и до де се полее- изсъхне и расте и вън е студ и расте, става весело :hihihi:
Спасението за мен е перлит отгоре върху субстрата 0,5-1см. Не позволява слоя под него да изсъхне до следващото поливане. И разбира се по едър субстрат.
Случвало се е ако засуша таблата , субстрата става водоустойчив и водонепропусклив, и цял ден киснене не помага, а трябва да ровичкам всяко гнездо поотделно и да го мокря.Тръгнеш ли да гледаш разсади - все едно се жениш за тях :D(в добрия смисъл, не че има и лош такъв)
Последно промяна от Deleted User 3996 на Яну 13, '17, 20:41, променено общо 2 пъти.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Имах нещо друго предвид, на което Ния май отговори. Къде слагате таблите/кофичките с пикирания разсад - в оранжерията на пътеките, вкъщи, в друга оранжерия? Много искам, но засега е в сферата на мечтите, да имам една по-малка оранжерийка, която да се отваря отгоре. Представям си я висока, колкото да събира разсадите и те да не опират в таванчето. Мисля, че в нета имаше подобно нещо за пипер. Трол също беше показал, ако не греша, нещо подобно. Представям си оранжерийката от поликарбонат. За момента не знам за по-добър материал. Днес, като влязох в оранжерията, ми там е рай. :) Тамошните 4 градуса ми се сториха като 24 :). Навън беше около минус 6. Виждала съм да слагате разсадите на стилажи един над друг, но така не си ли правят сянка или може би това е само, когато се доосветяват с лампи? Та в този ред на мисли - дали едни стилажи в оранжерията биха свършили работа и дали ще засенчват засадените растения? И понеже ми се струва, че ще правят сянка, не съм го опитвала. А втората оранжерия е икономически неизгодно вложение за момента :D.
Другото, което така и не ми стана ясно. Като се пикират в табли и растат в тях до момента на засаждане, не им ли е тясно в тези гнезда? Гледах едни табли на Флориан 5,5х5,5х7. Това не е ли малко гнездо? Моите домати и в кофичките от кисело мляко не се чувстват много добре. Друго си е да се ширят в повече място. Иначе въпроса с пренасяне, преместване съм го решила с касетки - всички кофички са в касетки. Това позволява на моменти да се слагат една върху друга (при носене, примерно). Но като започнах да садя, оранжерията буквално се препълни с кофички, касетки, няма къде са стъпиш нормално. Тогава се наложи да махна някои касетки, да сложа кофичките между растенията. Е, предпочитам да има по-добър ред, но не съм го измислила. :)
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

Затова шмъркането трябва да е умерено :nod:
Последно промяна от къщичка на Яну 13, '17, 20:49, променено общо 2 пъти.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”