Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Много се бъркат трипси и акари.Миша, не знам дали си спомняш, аз миналата година голям рев ревах, че доматите ми са акарясали, а то бяха трипси.Обаче се освестих навреме и последните ги обрах преди 1 седмица.Аз лично се ориентирах по пораженията им.
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

zaf58 написа:и за мен 10 бр., моля
записвам
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

Josif написа:Здравейте!Ако не съм закъснял и ако има възможност включете ме за 60 бр. семена.
Данните ми са: Йосиф Русев Разград централен офис на Еконт с наложен платеж,телефона ми е 0888 410444
ако ми пуснете семената пуснете ми СМС за да отида да ги получа.Благодаря и хубав ден!
Записвам
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

За 150бр.семки има желаещи остават 100 свободни ХАНИ МУН F1
Jechev
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Сеп 14, '16, 10:46

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Jechev »

Здравей batpesho. Ако е възможно се записвам и аз за 40 бр. семена - ХАНИ МУУН F1.
Данни за куриера: Жечо Жечев - тел: 0884 070 170 - Варна, Еконт офис Технически Университет с наложен платеж.
Предварително Благодаря :)
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

Jechev написа:Здравей batpesho. Ако е възможно се записвам и аз за 40 бр. семена - ХАНИ МУУН F1.
Данни за куриера: Жечо Жечев - тел: 0884 070 170 - Варна, Еконт офис Технически Университет с наложен платеж.
Предварително Благодаря :)
имаш ги
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Уговаряйте се на лични, не е прието във форума да се публикуват лични данни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от gora »

Миша, но нали срещу трипси и акари се ползват едни и същи препарати. Аз пръсках с Моспилан - основно, като го сменях понякога с Децис. Пръсках много често.С/у маните ползвах Ридомил голд. При зазряване на доматите имаше цикада, и съответно столбур по плодовете, но я унищожих. Постоянно разглеждах и двете повърности на листата, но според мен провала е от жегата. От толкова пръскане с инсектициди нямах нападение от дървеница и нощенка.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Миналата година почти нямаше условия за поява на мана, защо ридомил ? Маната по доматите е една- картофена, другите болести не се класифицират като мана , и много от тях не се повлияват от ридомила .Срещу акари се ползват акарициди, има много малко препарати, които са едновременно инсекто- акарициди, т.е. да обхващат едновременно трипс и акари, моспилан и децис унищожават до известна степен тютюнев трипс, не и калифорнийски, който всъщност е по-опасния трипс, не действат въобще на акари . Проявите на столбура са месец и отгоре след заразяването, дори да сте унищожили цикадата , което много се съмнявам, пораженията са нанесени и доматът загива , особено в горещо време. Пръскане с инсектициди се правят когато има нападение,и то с точния препарат срещу точния неприятел , като се редуват препарати с различни активни вещества, не се пръска безразборно и непрекъснато, при непрекъснато пръскане се създава резистентност и после защо препаратите не действали, децисът, особено в горещо лято като миналото, има бърз нокдаун ефект и никакво последействие, за сметка на това в горещо време може да причини фитотоксичност, да не говорим колко е вреден за пръскащия, особено когато не са взети елементарните предпазни мерки- ръкавици, очила, маска, колко от вас ползват защитно облекло при пръскане :snif:

ПП Аз непрекъснато апелирам да се пръска само при необходимост и то с възможно по-екологични препарати, как става така, че ме четете като дявола евангелието :eeeh: Правите точно обратното :hmmmmmm: :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

gora написа:Миша, извинявай, но това просто не е вярно. По твоя препоръка следих и пръсках за акари. Постоянно! Листата стават като пергаментова хартия и се разпадат. Не са акарите основната причина. Растения от същия разсад, гледан в Предбалкана си оживяха със същите пръскания. Само един комшия си държа доматите до края на август тук, но всяка вечер поливаше гравитачно! Водата е в изобилие, ........Аз поливах през 2-3 дена, но 42 градуса на сянка сме отчитали температури...суховей категорично унищожава зеленчуците. С капково напояване може и да е по-различно, но ........
направих си труда да изровя мненията ти, категорично си имала трипс
gora написа:Благодаря зя отговорите!!! Lizi, като се замисля, може и наистина тогава да има акари - по листата има едни такива финни черни точици ......Значи трябва и с инсектицид да пръскам........ Сях тагетис последната година м/у редовете, ама файда-йог........Болестите - миналата година жилкова некроза или някакъв друг вирус, който държа растенията като джуджета и картофена мана, вирусната болест тръгна от сорт червен крушовиден-купени семена, не помня на коя фирма. Та дадох от тази круша и на колежка и тя си разболя Ръгбито.................Дървеницата-забелязах, че я ограничих малко, като напръсках с бордолезов разтвор. Иначе съм опитвала да я моря с моспилан, децис......Но да си кажа честно не ми се иска много да пръскам.....Тука чета за пръскането с мляко+йод. Чувала бях, досега го считах за несериозно, но след като прочетох вашите постове, реших, че заслужава внимание и този метод......Някакви цветя се посочват с/у дървениците, но е трудно приложимо.......
Черните точки са изпражненията на трипса , писано безброй пъти.....

точно под това твое мнение съм направила пълен разбор, така че, моля , когато ме цитирате
По твоя препоръка
.... цитирайте точно, виж препоръката, още тогава съм казала, че имаш трипс , не акари, и съм обяснила, че не всеки инсектицид става за трипс ...

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 69#p705569" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”