Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от gora »

Да, от 1 до 3 дена. Но аз това го считам за нищо. Тука вече навлизаме в дълбоките води на химията. И нещата са подобни на производството на лекарства - стари, в смисъл открити отдавна субстанции, качествени, или не толкова, в зависимост от това къде са произведени и с постоянно променащи се имена.....На това отгоре и разни смеси се пускат като нещо ново. Дециса със сигурност действа с/у трипси, има от много години такава официална регистрация, но пък стимулира акарите. Много е ефикасен с/у гъсеници. Аз затова редувах моспилана с него.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Дециса е с карантина 7 дни при повечето зеленчуци, 30 при грах, регистриран срещу тютюнев трипс, не срещу калифорнийски, който е основния преносител на некротичния щам на TSWV, от който масово загиват доматите последните години.
http://www.agrocenter.bg/Detsis-2.5-EK/279/product/" onclick="window.open(this.href);return false;


Спирам, кой както разбира -последните домати утре ще заминат към Русе :D
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

maleas написа:Бихте ли ме записали за семена на домати Хъни Мун ако разбира се не е много късно.Тъй като искам да ги опитам са ми достатъчни и 10бр /20/бр.Благодаря предварително.
имаш ги
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

Днес ги поръчах като дойдат разпределям и пращам.Има още свободни семки,ако има желаещи.
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

gora написа:Да, от 1 до 3 дена. Но аз това го считам за нищо. Тука вече навлизаме в дълбоките води на химията. И нещата са подобни на производството на лекарства - стари, в смисъл открити отдавна субстанции, качествени, или не толкова, в зависимост от това къде са произведени и с постоянно променащи се имена.....На това отгоре и разни смеси се пускат като нещо ново. Дециса със сигурност действа с/у трипси, има от много години такава официална регистрация, но пък стимулира акарите. Много е ефикасен с/у гъсеници. Аз затова редувах моспилана с него.
Дециса е най-евтиния инсектицид който ползвам, но е и най-малко ефективния повече вреди на мен отколкото на насекомите...Срещу въшки и колорадски има някакъв ефект, но примерно срещу белокрилка, акари и гъсеници ефекта е много малък.А ако пръскаш с него срещу гъсеници при домати и пипер ефекта е нулев.Там те се крият и се хранят вътре в плода и няма никаква логика контактен инсектицид да може да ги унищожи.
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

alys написа:Чудно ми е как поръчвате по 50 семена, примерно, ако не знаете качествата на сорта. Или всички, които си поръчват, са опитали Хъни Муун, примерно. При мене се представи доста посредствено като плододаване, сравнен с други хибриди като Паулина и Ръгби. От нови сортове опитвам с две до три растения. А като толкова искам още, няма нищо по-лесно от вкореняване на колтуци (но това е при мене, при моя климат).
Извинявайте, ако звуча като черна радиостанция. Ако се продаваше свободно, сигурно щях да купя пакетче семена, но само за разнообразие и отново бих засадила само 2-3 корена. Не искам никого да разубедя да си пазарува спокойно. Исках да мине малко време и да ми се избистри мнението за сорта. Като вкус за мене топ едно си остава Розов блян :).
Алис, ти имаш много опит с вкореняването на колтуци - кога ги засаждаш - вероятно първите, и за колко време след това получаваш домати, ако имаш спомен?
А за сортовете - и според мен не трябва да се рискува на едро. А и не бих заложила много на хибрид, чието снабдяване е несигурно. Не мисля, че има някакви супер-незаменими сортове (освен любимите ми ;) :D ) . Имам 3-4 основни, които съставляват по-голямата част, чиито качества добре познавам и още десетина, които слагам заради разнообразието от вкусове, цветове и форми. През лятото екстравагантните ги пренебрегвам, но сега са ми много вкусни, затова мисля за следващата година да изтегля "различните" към малко по-късната серия. Планирам 4-5 серии по дати - една ранна, една късна и три "нормални" с отстъп една от друга. Целта ми е да имам сравнително равномерна реколта от юни до ноември. Бих опитала и с колтуци, вместо с разсад, но с какъв отстъп ще узреят спрямо основното растение - не съм в състояние да преценя.
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

Причините са смесени според мен, но по-философски бих казала - не на всяко място стават домати..........
Той домата си става навсякъде друг е въпроса човека който го отглежда дали полага необходимите грижи, ако влиза в оранжерията само когато му се преяде домат тогава крайния резултат е ясен...
Вярно е, че в различните райони има различни болести и неприятели,някъде са повече някъде са по малко, а някъде може хич да няма поне за първите 1-2 години.При всеки е различно някой може да си позволи да не пръска, докато при друг не минава без пръскане ...И като каже някой тази година не съм пръскал и ядох домати до късно доволен съм от сорта. Не зависи от сорта всички сортове са еднакво вкусни и примамливи за насекомите.Зависи от това колко и какви култури се отглеждат в близост до теб. Нека комшията до теб да е събрал цялата флора и фауна в двора си и тогава ще си приказваме дали става само с бучнеш и ядеш. Аз от такива псевдо растениевъди съм вдигнал ръце който са събрали всички болести и неприятели в дворовете си, но няма какво да направя, освен да влезна и техните дворове да напръскам.С плевелите същата работа плевя и пръскам редовно, една тревичка нямам и така с години мястото се поизчисти само, че на друг комшия му хрумнало да зареже двора си и хем не е в голяма близост до мен, но вятъра разнесе семената на плевелите в моята градина и се сдобих с много нови плевели дето никога не съм ги имал в двора...
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

MotacillaAlba написа:
alys написа:Чудно ми е как поръчвате по 50 семена, примерно, ако не знаете качествата на сорта. Или всички, които си поръчват, са опитали Хъни Муун, примерно. При мене се представи доста посредствено като плододаване, сравнен с други хибриди като Паулина и Ръгби. От нови сортове опитвам с две до три растения. А като толкова искам още, няма нищо по-лесно от вкореняване на колтуци (но това е при мене, при моя климат).
Извинявайте, ако звуча като черна радиостанция. Ако се продаваше свободно, сигурно щях да купя пакетче семена, но само за разнообразие и отново бих засадила само 2-3 корена. Не искам никого да разубедя да си пазарува спокойно. Исках да мине малко време и да ми се избистри мнението за сорта. Като вкус за мене топ едно си остава Розов блян :).
Алис, ти имаш много опит с вкореняването на колтуци - кога ги засаждаш - вероятно първите, и за колко време след това получаваш домати, ако имаш спомен?
А за сортовете - и според мен не трябва да се рискува на едро. А и не бих заложила много на хибрид, чието снабдяване е несигурно. Не мисля, че има някакви супер-незаменими сортове (освен любимите ми ;) :D ) . Имам 3-4 основни, които съставляват по-голямата част, чиито качества добре познавам и още десетина, които слагам заради разнообразието от вкусове, цветове и форми. През лятото екстравагантните ги пренебрегвам, но сега са ми много вкусни, затова мисля за следващата година да изтегля "различните" към малко по-късната серия. Планирам 4-5 серии по дати - една ранна, една късна и три "нормални" с отстъп една от друга. Целта ми е да имам сравнително равномерна реколта от юни до ноември. Бих опитала и с колтуци, вместо с разсад, но с какъв отстъп ще узреят спрямо основното растение - не съм в състояние да преценя.
Не съм кой знае какъв спец, но миналата лято имах 1 -2 свободни реда и за да не стават зян засадих доматени култуци.Това се случи в края на юни , лето Господне 2017то.Култуците бяха високи около 20 см.Родиха си нормално и мисля догодина да повторя упражнението.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Исках да кажа - ако съм взела първия колтук от едно растение, чиито първи домати узряват на 15 юли, кога мога да очаквам да узрепят доматите от засадения колтук? :?:
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

Още 60 дни сложи,но нали бройш не 15 юли,култука го бодеш и го водиш като 40 дневен разсад и някъде края на август почват да зазряват.
При хубава есен е многоооо вкусен домат,но ако се гледа :D
пп Някой пита за домати от Христов-много ми хареса Спекълд роман-като вкус и вид като Ръгбито,но на райе :D
А гледах Хънито-не ме впечатли :snif:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”